Literárne informačné centrum v roku 2019

Prinášame vám prehľadaktivít, ktoré organizovalo alebo podporilo Literárne informačné centrum v predchádzajúcom roku.

Dvadsaťpäť rokov LIC

Dátum zriadenia organizácie je 1. júl 1995 (fungovať so zamestnancami začala1.10.1995roku) a odvtedy jeLiterárne informačné centrumkoncepčným a dokumentačným pracoviskom v oblasti pôvodnej literárnej tvorby v Slovenskej republike i slovenskej literárnej tvorby v zahraničí. Za dvadsaťpäť rokov svojho fungovania malo na starosti organizovanie a zabezpečovanie účasti SR na medzinárodných knižných veľtrhoch, systematickú podporu prekladov slovenskej literatúry do iných jazykov, propagáciu a prezentáciu slovenskej literatúry doma aj v zahranič​í, vydávanie periodických publikácií Ծč a Knižná revue, vydávanie neperiodických a knižných publikácií a mnohé ďalšie aktivity. Tak tomu bude aj naďalej, rok 2020 prinesie niekoľko noviniek v podobe nových spoluprác č konceptov. Najskôr vám však prinášame stručný prehľad roku 2019. Viac sa dozviete napríklad z kontraktov medzi LIC a zriaďovateľom Ministerstvom kultúry SR.

Organizačnú štruktúru LIC nájdete tu a všetky úspešné aktivity našej organizácie vznikajú vďaka spolupráci všetkých týchtozložiek.

V znamení Paríža

Najdôležitejšou udalosťou, na ktorú sa LIC pripravovalo niekoľko rokov, bola účasť na veľtrhu Livre Paris. Ten sa konal 15. - 18. marca. Bratislava tu bola pozvaným mestom a slovenská literatúra sa prezentovala na ploche veľkého stánku so stovkami vystavených kníh a veľkou obrazovkou v tvare slučky nad hlavami návštevníkov. Za jeho koncepciu získal tím Pavla Chomu aj Cenu Nadácie Tatra banky 2019 v kategórii dizajn. Reportáže z podujatia nájdete tualebotu. Poetka Mila Haugová, ktorá sa veľtrhu tiež zúčastnila, spísala svoje postrehy a dojmy. Preklady slovenských kníh do francúzštiny mali veľký úspech.Ten pokračoval celý rok, pretože vyšli ďalšie tituly a mnohí autormi prezentovali svoju tvorbu vo Francúzsku aj neskôr. Veľký záujem médií vzbudilnapríklad Arpád Soltész.

O prezentačnú čnnosť na Slovensku sa starajú viaceré oddelenia, v zahraničí je to predovšetkýmoddeleniezahraničných projektov, ktoré do leta nemalo vedúceho pracovníka, na jeho aktivity dohliadala Miroslava Vallová. Potom na toto miesto nastúpila Katarína Balcarová. V roku 2019 sme sa zúčastnilitýchto medzinárodných knižných veľtrhoch formou národných stánkov: Leipziger Buchmesse, Livre Paris, Bologna Children's Book Fair, London Book Fair, Budapest Book Festival (účasť v rámci V4), Svět knihy Praha, Thessaloniki Book Fair a Frankfurter Buchmesse. Prispeli sme tiež slovenskými detskými publikáciami na stánok v rámci knižného veľtrhu v Taipei.

Bolo vydaných niekoľko neperiodických publikácií Books from ia (anglická a francúzska verzia, rovnako aj verzia s knihami pre deti) č každoročný kalatóg slovenských vydavateľov v angličtine. Naši autori sa prezentovali v mnohých krajinách a mestách (Káhira, Španielsko, Švajčarsko,Veľká Británia, Ľvov, Prahaa iné). LIC je zároveň organizátorom slovenskej časti Visegrad Literary Residency Programme.

Dôležitou súčasťou aktivít LIC je grantový systém . Počet žiadostí zahraničných vydavateľov o podporu z grantového systému Komisie systematicky narastá. Viac informácií nájdete tu. LIC sprostredkúva aj pobyty pre prekladateľov slovenskej literatúry do iných jazykov a poskytuje im štipendiá.

Prezentácia na Slovensku

S prihliadnutím na poslanie LIC a jeho edičnú čnnosť sa usilujemečtateľom sprostredkovať stretnutia s autormi, ktorých tvorba je určená špecifickému publiku. Preto pripravujeme prezentácie s adresným zameraním na cieľové skupiny, ztoho vyplýva diferencovaná spolupráca sknižnicami, vysokými školami ainými kultúrnymi inštitúciami. Na domácu prezentáciu súčasných slovenských autorov a ich tvorby, ktorých diela nevyšli v edícii LIC, sa nám osvedčla spolupráca s inými subjektmi, ktoré sa dlhodobo venujú šíreniu súčasnej literatúry formou festivalov, besied, literárnych súťaží a multižánrových prezentácií. Takto pomocou platformy Dni slovenskej literatúry podporujeme festivaly LiKE v Košiciach, Feliber Poetryv Pezinku a Modre, Novotvar čܳٴǰá岹. Reportáže z týchto a iných akcií nájdete na našom webe.

Každý rok v novembri prezentujeme slovenskú literatúru, ale aj literatúru zahraničných autorov, na veľtrhu dzé첹, kde mávame spoločný stánok so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. Už tretírok sme organizovali cenu René - Anasoft litera gymnazistov, podporujeme mladých autorov v písaní pomocousúťaže Esej Jána Johanidesa č podporou iných súťaží a projektov ako Medziriadky, Literárny Zvolen, Literárna Senica Ladislava Novomeského, CenaRudolfa Fábryho a i.

Prezentačným priestorom pre slovenskú literatúru je aj predajňa Knihy LIC na Námestí SNP 12 v Bratislave, kde organizujeme mnohé podujatia (prezentácie účastníkov súťaží áԱ č Poviedka, podujatia Poznámky pod čarou, program počas Dobrého trhu a mnohé iné).

Edičná čnnosť, Knižná revue a Ծč

Šéfredaktor časopisu Knižná revue Radoslav Passia takto hodnotí uplynulý rok: "V roku 2019 pribudli v Knižnej revue viaceré nové rubriky (napr. Ilustrovaná kniha a Pekná kniha), väčšiu pozornosť sme v nich venovali výtvarnému aj grafickému spracovaniu kníh, sústredili sme sa na knihy o architektúre, výtvarnom umení č fotografické publikácie. Veľký priestor sme venovali problematike propagácie slovenskej beletrie v zahraničí a prekladom do cudzích jazykov, tu možno spomenúť najmä články o slovenskej účasti na parížskom knižnom veľtrhu alebo rozhovor s prekladateľkou a propagátorkou našej literatúry na britských ostrovoch Júliou Sherwoodovou. Tradične veľký priestor mali v Knižnej revue recenzie a iné literárnokritické žánre, podarilo sa nám prilákať viacerých popredných kritikov, ktorí u nás publikovali svoje texty. V každom čísle sme ponúkli špeciálny tematický blok zameraný na rozličné literárne žánre a témy v širokom zábere od problémov digitálneho veku, cez rozličné historické témy až po kulinárske príručky. V rubrike ʰí boli v roku 2019 slovenské kníhkupectvá vystriedané literárnymi múzeami, ktorých zaujímavosti sa predstavili v krátkych reportážach."

ČDZ辱 Ծčvstúpil po lete do svojho 74. ročníka so zmenou na poste grafičky. Stala sa ňou Martina Rozinajová. Septembrové číslo bolo celé venované okrúhlemu výroču Márie Ďuríčkovej, ktorá s časopisom spolupracovala. ČDZ辱 stále ponúka tradičné rubriky ako Etická výchova, Naše divy, Čítaniena pokračovanie, Joško Mrkvička č komiksovú dvojstranu, pracuje však čoraz viacs mnohými novými mladými autormi. Ծč a jeho redakcia sa zároveň podieľajú na množstve podujatí pre deti a mládež po celom Slovensku -Šaliansky Maťko, Prečo mám rád slovenčnu, Škultétyho rečňovanky, výtvarná súťaž rómskych detí Coloriskeri luma, festival Zázračný oriešok, Punktík a iné.

V tomto roku sme vydali Kritickú ročenku 2018, Archívy priestorov Mily Haugovej, komiks Zlatý zub, publikáciu Slovenský intelektuál Alexander Matuška a dotlač Prameňovk dejinám Slovenska XIV. Novembrová revolúcia a česko-slovenský rozchod. Vedúca oddelenia Dana Podracká dodáva: "LIC vroku 2019 získalo za svoje edičné počny niekoľko významných ocenení. Vsúťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2018, ktoré organizujú Ministerstvo kultúry SR, Bibiana, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu ašportu SR, Slovenská národná knižnica aZväz polygrafie na Slovensku, LIC získalo ocenenie za vydanie Pavla Országha Hviezdoslava The Bloody Sonnets vpreklade Johna Minahana. Ďalšie ocenenia získalo LIC pri udeľovaní Ceny a prémií Literárneho fondu (slávnostné odovzdávanie Cien aprémií LF sa konalo 19. júna 2019 vZichyho paláci). Prémiou LF vkategórii literárna veda bolo ocenené dielo Jána Zambora Stavebnosť básne."

Spustenie nového webu a databáza

Koncom roka 2019 sme ukončli spoluprácu s firmouCore4, ktorá sa od začatku spustenia databázy a webu starala o ich chod. V máji sme spustilinový web, na ktorom sme dva roky pracovali so spoločnosťouActivIT. Naše spoločné aktivity pretrvávajú, pretože sa plánuje anglická verzia aďalšie funkcionality na tej slovenskej. S príchodom nového vizuálu zamestnanci LIC zapracovali aj na doplňovaní databázyLINDA, pričom je stále dopĺňaná a opravovaná. Na web sa zavesili stovky obálok kníh, fotografií autorov č komplexné charakteristiky diel významných autorov.Novú stránku plníme aktuálnymi informáciami, reportážami z podujatí, archívom článkov z našich časopisov č kalendárom literárnych súťaží, festivalov, prehliadok a čítaček.

Zopár poznámok kuplynulému roku

A čo na rok 2019 hovorí riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová?

"Tento rok ubehol, ako keď bičom plesne, amarcová prezentácia slovenskej literatúry v Paríži, ktorú vpracovnomroku 2019 pokladám za najdôležitejšiu udalosť vnašej brandži, sa mi už zdá vzdialená aprekrytá inými podujatiami, festivalmi, zámermi aplánmi. Eufória zúspechu vyprchala azostala ťarcha zodpovednosti za ďalšie kroky aťarcha úsilia nepremrhať možnosti, čo sa nám otvorili. Tak ako za nami, aj pred nami je beh na dlhé aslabo osvetlené trate. Endorfínov vyplavených pri takomto behu nebýva veľa, no sú kvalitné. Jedinečná mediálna odozva na parížsku prezentáciu ahlavne na preklady slovenských autorov patrí medzi tie najkvalitnejšie.

Veľmi nás potešil tretí ročník Ceny René -Anasoft Litery gymnazistov. Počet škôl so záujmom oúčasť má stúpajúcu tendenciu. Čo je však dôležitejšie ačo nás neprestáva prekvapovať, je brilantná argumentačná anázorová úroveň stredoškolákov pri obhajobe svojich stanovísk. Cena René je živý organizmus, ktorý sa rozvíja reagujúc na odozvy apotreby cieľovej skupiny, ktorej je určený.

Vydanie komiksu Zlatý zub autorov Sone Balážovej aDávida Marcina je prejavom snahy podporiť vznik kvalitnej komiksovej tvorby pre deti a mládež, ktorá na Slovensku, napriek prvým lastovičkám, zatiaľ absentuje. Zlatý zub je určený deťom takzvaného slniečkárskeho veku, keďže vychádza vrámci edicie Knižnica Slniečka.

Za krok dobrým smerom pokladáme dohodu oprekladateľských rezidenciách, ktorú sme uzavreli smestom Banská Štiavnica. Je to po prvý raz, čo môžeme ponúknuť prekladateľom diel slovenských autorov pobyt na Slovensku,navyše finančne krytý. Jedná sa omesačné pobyty vkrásnom prostredí Banskej Štiavnice."

Fotografie v galérii pochádzajú z rôznych podujatí, ktoré LIC organizovalo alebo spoluorganizovalo. Titulnú grafiku vytvorila Kristína Kubáňová.

  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 0
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 1
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 2
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 3
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 4
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 5
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 6
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 7
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 8
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 9
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 10
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 11
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 12
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 13
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 14
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 15
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 16
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 17
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 18
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 19
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 20
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 21
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 22
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 23
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 24
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 25
  • Literárne informačné centrum v roku 2019 - 26