Recenzia
08.04.2025

Slovenský Star Trek

Tajomstvo dračej steny

Na Tajomstve Dračej steny vyrástli celé generácie fanúšikov sci-fi, čím sa prvá kniha Jozefa Žarnaya zaradila medzi klasiku slovenskej literatúry pre mládež a vedeckej fantastiky. Teda aspoň to tak bývalo.

Kniha už niekoľko desaťročí nevidela pulty kníhkupectiev a dostupná bola len v knižniciach. Záujem o ňu postupne upadal a zatienili ju aj iné Žarnayove diela, napriek tomu, že na domácu scénu mala mimoriadny vplyv. Vlani sa to vydavateľstvo Artis Omnis rozhodlo zmeniť a prinieslo tento kult vo vynovenom šate. Otázne však zostáva, č sci-fi pre deti napísané v sedemdesiatych rokoch dokáže osloviť aj dnešného čtateľa, lebo, nebudeme si klamať, po knihe siahli hlavne pamätníci.

Aj autor tohto textu je jeden z nich, Draču stenu čítal naposledy na základnej škole, a tak bol mimoriadne zvedavý, č text bude fungovať aj o dvadsať rokov neskôr. Dobrodružstvá troch školákov (Stanina, Fera a Vila), ktorí jedného dňa objavia v jaskyni vesmírnu loď, si skúsime pripomenúť bez nostalgických okuliarov.

Najvážnejším problémom nového vydania bolo datovanie pôvodného textu. Realita doby, v ktorej bola kniha napísaná, je v porovnaní s dneškom v mnohom rozdielna. Vydavatelia to vyriešili slovníkom (podľa nich) zabudnutých a neaktuálnych výrazov, ktorý umiestnili do knihy. Mohli zájsť ešte o krok ďalej, na úvod textu umiestniť datovanie alebo krátky prológ, ktorý by zasadil knihu do konkrétneho času. Dokonca by to ladilo s dejom, keďže v príbehu sa aj cestuje v čase. Toto je však technikália. Ako teda dopadol samotný text?

Dobrou správou je, že jednoduchý humor a úsmevnosť, ktorá je v texte prístupná, sú zachované. Vtipy sú možno trochu prvoplánové, ale mladších čtateľov pobavia. Žarnay, navyše, humor zručne strieda s dramatickosťou. Výraznou vlastnosťou knihy je jej epizodickosť. Nemá ucelený príbeh. Primárne je rozdelená do dvoch častí a tie sú zase tvorené tromi celkami, ktoré fungujú ako samostatné epizódy seriálu. V tomto sú oba príbehy knižky pomerne schematické. Prvá tretina oboch príbehov popisuje rôzne zážitky, nezbednosti a pokusy, ktoré chlapci s mimozemským strojom predvádzajú na Zemi.

Druhá časť je vždy ladená ako dobrodružný cestopis s výrazným nádychom Verneho štýlu. Klasika nespomínam náhodou, v druhom príbehu je inšpirácia ním zjavná a priznaná. Čerpá sa z jeho kultových diel ako Dva roky prázdnin, 20 000 míľ pod morom č Tajomný ostrov. Chalani sa v nej vždy ocitnú v neznámej divočne, kde sa snažia prežiť.

Tretia časť popisuje ich strety s mimozemskými civilizáciami. Žarnay počas celého rozprávania kladie dôraz na realistickosť, logickú následnosť, jednotlivé celky v zásade nemajú z hľadiska narácie diery. Ak mi niečo prekáža, je to ich výstavba, respektíve spôsob, akým Žarnay uzatvára jednotlivé príbehy. Uchyľuje sa síce k logicky zvolenému, ale v zásade neuspokojivému deus ex machina. Keď chlapci preskákali rôzne nebezpečenstvá a potvrdili svoje kvality, prečo im nie je dopriaty záverečný triumf? Prečo ústredný problém musí vždy vyriešiť zásah všemocnej bytosti a nie ich predtým dokázaná a prítomná šikovnosť?

Toto je najväčší problém knihy – jej neuspokojivé vyvrcholenia. Drača stena tak pôsobí ako dobrý základ pre dlhodobý seriál v štýle klasického sci-fi, akým je napríklad Star Trek. Je preto dobré, že na jar sa dočkáme jej pokračovania Prekliata planéta. Na jeseň chce vydavateľ túto minisériu zakončť tretím dielom. Azda sa do neho dostane aj pár modernejších postupov výstavby príbehu, ktoré ponúknu uspokojivé zakončenie. V zásade však platí, že Drača stena  je aj po rokoch zábavným čítaním, len nie pre skúseného scifistu. Toho nemá čím prekvapiť. Jazyk je jednoduchý, problémy pomerne priamočare. Naozaj ostáva knihou pre deti, ktoré si jej epizodickú štruktúru a rýchly spád asi najväčšmi užijú. Stále sa totiž v texte čosi deje, pocit úžasu číha za každou otočenou stránkou. Mladým čtateľom nemusí teda prekážať neucelený príbeh, keďže im poskytuje dosť podnetov, prečo čítať, zabávať sa, žasnúť č zamýšľať sa. Pre skúsenejších a starších knihomoľov ostáva len príjemnou nostalgickou spomienkou, niečím, čo môžeme čítať mladším pred spaním, to však vlastne nie je také zlé.