Recenzia
Marek Čabák
03.09.2021

Kniha o komikse, ktorú musíte čítať

Scott McCloud: Ako rozumieť komiksu

Preklad: Dana Petrigáčová, Peter Michalík

Bratislava: Monokel, 2021

Vydavateľstvo Monokel nás prekvapilo zaujímavou zahraničnou publikáciou, ktorú sme až donedávna mohli čítať akurát tak včeštine. Ako rozumieť komiksu Scotta McClouda si tak konečne môžeme užiť pekne po slovensky.

Scott McCloud je americký autor, komiksový scenárista apredovšetkým kresliar. Za svoju dlhú kariéru pracoval na komiksoch oSupermanovi, Abrahamovi Lincolnovi, na sci-fi sérii Zot! či grafickom románe The Sculptor, ktorý vyšiel včeštine pod názvom dzř. Stál za zrodom Listiny práv kreatívca v snahe chrániť komiksových autorov ascenáristov pred vykorisťovaním zo strany veľkých korporácií. Založil 24-hodinovú komiksovú výzvu, do ktorej sa zapojilo mnoho velikánov svetového komiksu vrátane Neila Gaimana, Kevina Eastmana či Ricka Veitcha. Tento autor je však najznámejší predovšetkým pre svoju knihu Understanding Comics: The Invisible Art, ktorú si vďaka vydavateľstvu Monokel môžeme konečne prečítať vslovenčine.

Odborne omédiu komiks

Ako rozumieť komiksu: Neviditeľné umenie je kniha vhrubých doskách sprebalom graficky priamo inšpirovaným moderným zahraničným vydaním. Čo vás však zaujme najväčšmi, nie je obálka, ale predovšetkým forma, akou McCloud podáva túto, odvažujem sa tvrdiť, odbornú publikáciu okomikse. McCloud je totiž komiksový autor, predovšetkým však umelec akresliar. Svoju knihu preto spracoval ako veľký komiks. Nejde iba oobrázky doplnené textom. Ide oplnohodnotný komiks, vktorom sa autor s pomocou svojho kresleného avatara prihovára čitateľom priamo zo stránok avysvetľuje všetko od histórie komiksu cez základy kreslenia, stavbu príbehu a stavbu stránky až po širšie zaradenie a definíciu komiksu ako média. Komiks nielen vymedzuje, ale ho aj analyzuje, porovnáva, ukazuje rôzne postupy aprístupy, vychádzajúce zhistorických aj geografických reálií, ktoré na jeho vývoj avývin vplývali.

Tým, že sa McCloud rozhodol pre takúto formu, povýšil svoju prácu na novú úroveň. Sám komiks označuje za samostatné médium, nie žáner. Keď teda existujú filmy ofilmoch, knihy oknihách arozhlasové reportáže orozhlase, je iba logické vytvoriť aj odborný komiks okomikse. Či už komiksy aktívne čítate, alebo ste len ich príležitostným recipientom, kniha Scotta McClouda vo vás prebudí nový rešpekt ktomuto vysoko špecifickému médiu. McCloud píše akreslí pútavo ahoci prakticky neustále pracuje stémou odborným spôsobom, je to zábavné čítanie, od ktorého sa takmer nedá odtrhnúť.

Monokel – zručnosť a jemnosť

Kniha samotná je vo svete už známa. Jej dôležitosť pre komiksovú komunitu, popkultúru amilovníkov tohto druhu média je nepopierateľná. Oto väčšmi treba oceniť snahy vydavateľstva Monokel, ktoré ju prinieslo aj na slovenský trh, navyše vkvalitnej tvrdej väzbe. Treba oceniť prácu prekladateľov Dany Petrigáčovej aPetra Michalíka, ako aj lettering Kristíny Soboň. Kniha Ako rozumieť komiksu totiž využíva samu seba, komiksové médium, na ilustrovanie prakticky všetkých príkladov a vysvetlení. Preklad textov, lettering amiestami aj prispôsobenie lokálnemu čitateľovi si vyžadovalo zručnosť, jemnocit aopatrnosť, ktoré sa tu, odvažujem sa tvrdiť, dosiahli.

Scott McCloud okomikse napísal ešte ďalšie dve odborné knihy: Reinventing Comics: How Imagination and Technology Are Revolutionizing an Art Form vroku 2000 aMaking Comics: Storytelling Secrets of Comics, Manga and Graphic Novels vroku 2006. Bolo by zaujímavé, keby sa Monokel časom pustil do prekladov alokalizovania aj týchto kníh, keďže ide otituly, ktoré doposiaľ nevyšli ani len vsusednom Česku. Dohromady ide opublikácie, ktoré môžu obohatiť nielen bežného čitateľa, ale aj širšiu akademickú obec.

Túto knihu musíte čítať opakovanie

Zatiaľ si tak musíme vystačiť sprvým odborným komiksom Scotta McClouda. To však môže byť trochu problém. Pôvodná kniha vyšla ešte vroku 1993, teda pred takmer tridsiatimi rokmi. Svet sa odvtedy vmnohom zmenil aviaceré technologické transformácie sa týkajú aj samotného komiksu ako média. McCloud začiatkom deväťdesiatych rokov nemohol tušiť, ako veľmi sa zmení vnímanie komiksu širšou aužšou verejnosťou ani ako veľmi sa zmení komiks samotný, či už po formálnej, alebo technickej stránke ato zniektorých stránok trochu cítiť. Predpokladom abudúcnosti komiksu autor našťastie nevenuje príliš veľkú pozornosť asám uvádza, že netuší, akým smerom sa komiks bude vyvíjať. Je však zaujímavé porovnávať vlastné vedomosti apozorovania súčasného komiksu so všetkým, čo McCloud napísal aukázal vo svojej knihe.

Neil Gaiman na obálke tvrdí: „Túto knihu musíte čítať.“ Ja by som ktomu ešte pridal slovo „opakovane“. Ako rozumieť komiksu je zaujímavá, zábavná, odborná ahodnotná publikácia, ktorá by nemala chýbať vpoličke žiadneho milovníka komiksu, no rozhodne pozitívne prekvapí aj bežného aspoň trochu zvedavého čitateľa.