Na slovenskom a českom knižnom trhu sa v posledných rokoch objavilo viacero titulov zaoberajúcich sa vzťahom matky a dcéry. Ku knihám ako Ja a moja matka (Vivian Gornick), Volám sa Lucy Bartonová (Elizabeth Strout) či Osiřelec (Mira Marcinów) sa nedávno pridal román izraelskej autorky Hily Blum Ako milovať svoju dcéru. Zatiaľ čo vyššie uvedené tituly popisujú vzťah z pohľadu dcér, Blum si zvolila perspektívu matky.
Vzťahy medzi matkami a dcérami bývajú často komplikované. V tomto prípade by to bol však eufemizmus. Rozprávačkina dcéra Lea sa rozhodla, že už viac nechce byť dcérou svojej matky a odstrihla ju zo svojho života. Román sa začína scénou, v ktorej rozprávačka Joela pozoruje cez okná domu na predmestí holandského Groningenu svoje už školopovinné vnučky. Je to prvý raz, čo ich vidí. Neodváži sa zaklopať a vracia sa späť do Izraela bez toho, aby sa dcéra dozvedela o jej návšteve.
Následne sa spolu s Joelou retrospektívne presúvame do obdobia Leinho narodenia a sledujeme príbeh matky a dcéry od útleho detstva až po stredoškolské roky. Narodenie dieťaťa diametrálne zmení život asi každej žene, ale v Joelinom prípade to je ešte silnejšie: „Čo som vôbec v živote robila, kým sa mi narodila dcéra? Chcela som naznačiť, že si nič nepamätám, všetko mám vymazané, znovu som sa narodila spolu s týmto dievčatkom.“ (s. 17); „Naozaj ma zaujímali iba Meir a Lea. Nechodila som po večeroch von s kolegyňami zo štúdia, a keď mi zavolali priateľky zo štúdií na Becaleli, ignorovala som ich. Zabudla som aj na priateľky z detstva.“ (s. 51) Rozprávačka približuje svoju fascináciu malou dcérkou. Popisuje napríklad to, ako ovoniavala jej mastné vlásky, ranný dych či dupačky, než ich strčila do práčky: „Bolo to zaľúbenie, zaľúbila som sa. Chcela som pred všetkými vykričať svoju lásku k Lei a zároveň mi na nikom nezáležalo.“ (s. 17)
Čitateľ začne veľmi skoro cítiť, že na Joelinom vzťahu k dcére je niečo nezdravé. Manžel Meir zohráva v jej rozprávaní len treťoradú úlohu, takmer nič sa o ňom ani o ich vzťahu nedozvieme. Ako keby bola skutočnou romantickou dvojicou Joela a Lea (ako to niekoľko rokov po Meirovej smrti okomentuje jeho brat Jochaj). Joela bola radšej, keď Meir z pracovných dôvodov nemohol ísť na rodinnú dovolenku a mohla vycestovať len s Leou: „Keď sme boli iba my dve, Lea a ja, jedna druhú sme zrkadlili celkom presne. Nikto sa nemiešal a nevyrušoval.“ (s. 103) Toxicita takéhoto vzťahu Hila Blum zachytáva veľmi znepokojujúcim spôsobom – matka si jej väčšinu času nie je vedomá, no čitateľ ju číta medzi riadkami (aj priamo z riadkov) a jeho hrôza sa stupňuje.
Joela sa snaží vyrovnať s tým, že jej milovaná dcéra predstiera, ako cestuje po svete a hľadá samu seba, zatiaľ čo v skutočnosti sa usadila v Holandsku a založila si vlastnú rodinu, od ktorej drží svoju matku čo najďalej. Zamýšľa sa nad tým, prečo k tomu došlo a čím sa previnila, že si niečo také zaslúžila. S obľubou si nahovára, že Lea je jednoducho komplikovaná, je ťažké sa v nej vyznať, hoci má pravdu rovno pred očami. Vybavuje si rôzne knihy o vzťahu matiek a dcér, ktoré v priebehu života prečítala, a vzťahuje ich k svojej situácii. Tieto odkazy sú zaujímavými tipmi na ďalšie čítanie. (Ak ich čitateľ ešte nečítal, narážky na ne mu sťažujú pochopiť významy, o ktoré by mohli Blumovej román obohacovať, pretože autorka z nich príliš málo prezradí.) Čitateľ však môže byť sklamaný aj v opačnom prípade – ak napríklad pozná Munroovej poviedku Mlčanie, zamrzí ho, že v porovnaní so situáciou jej protagonistky Juliet je Joelina vina jednoznačná. Munroovej sa podarilo položiť otázku a nechať ju otvorenú (Môže byť za určitých okolností správne odrezať zo svojho života vlastnú matku a nechať ju trpieť?). Blum na ňu však jasne odpovedá. Joelinu vinu dokonca zaklincuje záverečným odhalením jej konkrétneho neodpustiteľného previnenia, ktorým dcére spôsobila vážnu psychickú ujmu a ktoré ospravedlňuje Leino ďalšie počínanie.
Román Ako milovať svoju dcéru je zaujímavou psychologickou štúdiou o posadnutosti a toxicite vo vzťahoch aj napriek tomu, že si autorka neodpustila jednoznačné morálne odsúdenia. Vydarený a umelecky presvedčivý je aj obraz vzťahu medzi Joelou a jej matkou – ich láska nie je taká vášnivá a absolútna a jej prejavy sú jemnejšie a ťažšie interpretovateľné ako v prípade Joely a Ley. V kombinácii sú však obe podoby cenným príspevkom k téme materinskej lásky.