Pedro Gálvez
Nero (Cisárov denník)
Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2009
Preklad Vladimír Oleríny
Bustou svojho predchodcu zabije vlastnú matku, keď ho predtým zasvätila do tajomstiev sexu. Ožení sa s vlastnou sestrou, zároveň spáva so svojím priateľom. S potešením sleduje samokastráciu rímskeho mladíka. Vo svojich biednych veršoch vidí génia. To je jeden z panovníkov starého Ríma, cisár Nero. Pedro Gálvez čerpá z historických prameňov, ale korení ich aj vlastnou predstavivosťou a Nerovi pripisuje vlastnosti, ktoré sú známe aj súčasníkom. Negatívny hrdina je nám tak bližší, ale i odpornejší, lebo v celej nahote ukazuje úbohosť zmátoženého jedinca na ceste k absolútnej moci. Autor úspešne vykreslil Nera ako zrkadlo slabej ľudskej duše až po jeho neslávny koniec.
Ferdinando Bombelli
Milovať telom a dušou
Bratislava, Don Bosco 2009
Preklad Andrej Rajský
Z pera lekára a pedagóga vyšla odborná príručka o manželstve, na ktoré sme v bežnom živote všetci odborníci. Ferdinando Bombelli neobjavil Ameriku a ani za to nežiada uznanie. Z hľadiska vedca a humanistu opisuje a radí, ako zvládnuť dobre známe spolužitie tiel a duší vo zväzku, ktorý dnes už mnohí mladí považujú za nemoderný a prežitý. Príručka je napísaná klasickým, miestami konzervatívnym štýlom, niektoré pasáže však čitateľa doslova prekvapia svojou nadčasovosťou: ,,Žena veľmi živo pociťuje fakt, že je oproti mužovi v nevýhode – má menej slobody, viac rodinných povinností, nižšie spoločenské ocenenie. A keďže to všetko je späté s druhom pohlavia, ktoré ju robí ženou, niet sa čo diviť, že má akýsi odpor voči vlastnej telesnosti.” Návod, ako prežívať šťastné manželstvo, starých harcovníkov neprekvapí, ale ak budú mať mladí manželia trpezlivosť podrobne si ho preštudovať, môže čo-to napovedať o tajoch manželského života.
Sylvia Schneiderová
Kamošky navždy (Všetko o priateľstve)
Bratislava, Fragment 2009
Preklad Zuzana Vičanová
Čo je skutočné priateľstvo? Môžu sa dievčatá kamarátiť s chlapcami? Ako to chodí v partii? Je moja kamarátka hlupaňa? A keď sa pohádame, čo potom? To sú otázky, ktoré si v mierne modifikovanej polohe kladú aj dospelí, no tí si môžu vypomôcť životnými skúsenosťami. Čo však bezradné dospievajúce dievča, ktoré chce byť obľúbené, zároveň je však neisté a zmätené pubertou, vzťahmi, všetkým naokolo? Sylvia Schneiderová sa už roky venuje problematike dievčenskej duše. Citlivo a zrozumiteľne vedie čitateľku vzťahmi s priateľkami, radí, ako nebyť žiarlivá a správať sa objektívne, či kedy už jednostranné priateľstvo nemá zmysel a treba ho ukončiť. Takýchto kamarátskych, nementorujúciuch knižiek nikdy nie je dosť, pretože generácie dievčat sú vždy iné ako tie pred nimi. Práve im sa útla knižka rozhodne zíde.
-kuk-