Ivana Gibová je víťazkou literárnej ceny Anasoft litera 2024

Stala sa tak v poradí už 19. laureátkou tejto ceny za napísanie najlepšieho prozaického diela vydaného v minulom roku.

Víťazná kniha č첹© a jej názov je priamym odkazom na romantizujúcu čBoženy Němcovej. Deväťdesiate roky, malomestské sídlisko, detstvá, dospievania, starnutia, rozbité kolená, premočené papuče, susedia, krčmy, škôlky a školy, malomestské životy, Maria Callas a jedna Babička. Piatu knihu Ivany Gibovej vydalo občianske združenie OZ Vlna v novej edícii Ivana G.

Laureátku vybrala spomedzi 144 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh päťčlenná odborná porota, ktorú tento rok tvorili: docent v odbore estetika Marek Debnár, literárna vedkyňa a kritička Mária Klapáková, literárny vedec a publicista Radoslav Passia, literárny historik a teoretik Karel Piorecký, prekladateľka a propagátorka slovenskej literatúry Júlia Sherwood.

Ako každý rok, aj tento hodnotili najprv desiatku, a potom päťku umelecky najzaujímavejších kníh. šٰ tieto knihy navyše splnili kritériá a boli tak automaticky nominované na cenu Anasoft litera 2024. Avšak iba jedna z kníh si tento rok mohla vyslúžiť hlavnú cenu.

Členovia a členky poroty sa napokon zhodli na nesporných umeleckých kvalitách autorkinej prózy, ktorá bez prikrášľovania reflektuje aktuálnu podobu Slovenska. Podľa ich slov: „Ivana Gibová vytvorila v Babičke© surový obraz dospievania protagonistky Magdy v tradičnej, hoci problémovej slovenskej rodine žijúcej na sídlisku vo východoslovenskom malomeste. Sugestívny jazyk diela, v ktorom sa funkčne striedajú rôzne formy rozprávania, vytvára plnokrvnú sieť asociácií a spomienok hlavnej postavy. Kniha spracovaním emocionálne náročnej témy rodinných tráum rezonuje so skúsenosťou nemalej časti spoločnosti.”

Ivana Gibová je slovenská prozaička, ktorá debutovala zbierkou poviedok Usadenina (2013). Jej novela Bordeline (2014) sa stala predlohou pre rovnomennú inscenáciu divadla Stoka. Kniha Barbora, Boch & katarzia (2016) sa dostala do finále ceny Anasoft litera 2017. Za toto dielo sa Ivana Gibová stala historicky prvou laureátkou literárnej ceny gymnazistov René a bola nominovaná na Cenu Jána Johanidesa za najlepšiu prozaickú knihu autora či autorky do 35 rokov. V roku 2020 zabodovala u čitateľstva aj literárnej kritiky zbierkou poviedok Eklektik Bastard, s ktorou sa opäť ocitla v desiatke Anasoft litera. Ivana Gibová iniciovala knižný projekt Mastný muž (KK Bagala 2023), ktorý je antológiou 11 poviedok od 11 významných slovenských spisovateľov a spisovateliek na jednu rovnomennú tému.

Laureátka ceny Anasoft litera 2024 získala cenu honorovanú sumou 10 000 eur a zároveň hmotnú cenu – dizajnovú knižnú zarážku od štúdia Roxor Design.

„Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Gibová predkladá čitateľovi literárnu sondu do konkrétnej domácnosti z prelomu 80. a 90. rokov, ale jej text je natoľko uveriteľný, že je možné uplatniť ho na ktorúkoľvek slovenskú domácnosť aj dnes. Autorka spája najkrajšie zážitky s tými najbolestivejšími, nie je však prehnane nostalgická či patetická. V príbehu sú načrtnuté viaceré ťažké témy, no kniha nie je smutná ani depresívna. Nechýba jej humor, irónia a dávka cynizmu. Babička nie je v ničom jednoznačná. A to je dobre,“ napísala o knihe v časopise Knižná revue Katarína Cupanová. Celú recenziu si môžete prečítať na tomto linku: /recenzia/no-co-tolko-places-magduska

Ukážku z knihy č첹©, ktorú do podcastu Knižná revue prečítala herečka Lujza Garajová-Schrameková, nájdete na tomto linku: /clanok/ivana-gibova-babicka

Okrem hlavného ocenenia bola opäť udelená aj Cena Čitateľov a čitateliek Anasoft litera, o ktorej tradične rozhoduje čitateľská verejnosť v internetovom hlasovaní. Tento rok ju získala Miroslava Kuľková za knihu Hotel Balkán, ktorú vydalo vydavateľstvo Kolomana Kertésza Bagalu.

Každá balkánska krajina má svoj hotel Balkán – cudzinu aj domov, v ktorom sme dočasne, a predsa je všade. Kedysi tieto krajiny, oblasti, enklávy, tvorili jeden celok, potom sa krvavo rozišli a teraz si znova hľadajú cestu k sebe. Sedem poviedok debutujúcej autorky Miroslavy Kuľkovej sa odohráva v siedmich balkánskych krajinách. Ich obyvatelia hľadajú cestu nielen k druhým – vzhľadom na históriu a miesta, kde žijú, ale hlavne späť sami k sebe. Prehodnocujú vzťahy, z ktorých ujsť chcú, ale nedokážu, a nachádzajú tie, ktoré ich ešte môžu zachrániť. Prostredníctvom týchto osudov spoznávame aj krajiny bývalej Juhoslávie od Sarajeva cez Čiernu Horu až po Kosovo, a to niekoľko rokov po skončení občianskej vojny. Autorka vďaka svojej vnímavosti a empatii vytvára záznamy takmer denníkového charakteru. Raz je v úlohe rozprávačky, inokedy je pozorovateľkou, cudzinkou, ktorá je skúmaná očami domácich, čím prehlbuje autentickosť svojich postrehov.

Miroslava Kuľková vyštudovala medzinárodné vzťahy na Univerzite Karlovej v Prahe, kde získala aj doktorát. Literárne ocenenia získala v súťažiach Poviedka 2021, Jašíkove Kysuce, Literárna Senica, Medziriadky a ďalšie. Svoje krátke prózy publikovala v literárnej prílohe denníka SME, časopisoch Dotyky, Slnečník, Glosolália či .týždeň. Debutová kniha Hotel Balkán je hlbokým, no jemným prienikom do duše Balkánu, plná citlivých, miestami melancholických reflexií o ľudských osudoch, ktorými sa vinú stopy minulosti. Tento rok vyšla aj v srbskom preklade Zdenky Valentovej-Belićovej vo vydavateľstve Prometej. Zbierka poviedok je nominovaná aj na literárnu cenu gymnazistov – René.

Miroslava Kuľková si prevzala hmotnú cenu – dizajnovú knižnú zarážku od štúdia Roxor Design z rúk Duša Martinčoka, ktorý získal Cenu čitateľov a čitateliek minulý rok.

„Krajiny sú rozdelené, spoločnosť poznačená, ale ľudí to stále ťahá k sebe, no akosi si nevedia spomenúť na cestu. Ľudia Balkánu si hlboko v sebe nesú odtlačok toho dobrého, skrytého pod nánosmi posledných desaťročí. Nesú si svoj hotel Balkán, svoj domov, so všetkým, čo k nemu patrí,“ napísala Nikola Brehová vo svojej recenzii v Magazíne o knihách (denník SME), ktorú nájdete na tomto linku:

Ծ Hotel Balkán autorka porozprávala aj do podcastu Knižná revue, ktorý si môžete vypočuť na tomto linku:

Víťazkám srdečne gratulujeme!

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, je automaticky zaradená do zoznamu nasledovného roka. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT. „Ďakujem v mene občianskeho združenia ars_litera firme ANASOFT, že nielen v dobrých, ale posledné obdobie už v náročnejších časoch, stojí pevne pri hodnotách, a teda pri tom, na čom záleží nadčasovo. Je to typ partnerstva, vďaka ktorému sa toto ťažké obdobie pre slovenskú kultúru – aké tu za 19 rokov histórie Anasoft litera ešte nebolo – dá nielen prežiť, ale aj slobodne ísť vpred, skúmať literárne svety a budúci rok osláviť už 20. výročie tejto literárnej ceny,” vyjadrila sa organizátorka ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová.

Autor titulnej fotky: Juraj Starovecký

  • Ivana Gibová je víťazkou literárnej ceny Anasoft litera 2024 - 0
  • Ivana Gibová je víťazkou literárnej ceny Anasoft litera 2024 - 1
  • Ivana Gibová je víťazkou literárnej ceny Anasoft litera 2024 - 2