Recenzia
09.12.2011

Šťastie chodí zriedka samo - Eckart von Hirschhausen

Bratislava, Noxi 2011
Preklad Erika Ridziová

„Je jednoduché byť šťastným. Ťažké jelen byť jednoduý.“ Týmito slovami končí lekár, moderátor akomik svoju knižku. Čitateľovi nezostáva nič iné, ako súhlasiť, lebo mupredostrel hravú skladačku vedecky podložených informácií, postrehov, príbehov, fotografií avtipov, vktorých saspoznal. Pri čítaní sa občas možno začudujete, zazdá sa vám, že to či ono je odveci amiešajú sahrušky sjablkami, akonapríklad keď autor kladie vedľa seba maratón a pôrod, alenakoniec je všetko perfektne vypointované.

Takže, ako sastať šťastným podľa tejto knihy? Predovšetkým nehnať sa za šťastím. „Ako si ťa šťastie môže nájsť, keď neustále bežíš za ním?“ Šťastie má veľa podôb, jenemerateľné, je to výsostne individuálne prežívanie, aj keď vtom má prsty biochémia. Šťastie nikdy nie jerovnaké, každý samusí usilovať osvoje vlastné. Autor hovorí o šťastí akomanažmente očakávania aukazuje predovšetkým cesty, akonebyť nešťastný. Pobavila ma časť opoverčivosti uvedená paradoxom: „Nie sompoverčivý. Prináša to nešťastie.“ Kominár nám dnes sotva prinesie šťastie, pravdepodobnosť stretnúť ho jetakmer nulová, a nájsť podkovu naulici jeprakticky vylúčené. Nič nám však nebráni zavesiť sipodkovu pre šťastie nadvere. Ako tourobil ajnositeľ Nobelovej ceny zafyziku Nils Bohr soslovami: „Počul som, že to účinkuje, aj keď tomu človek neverí.“

Šťastie aj nešťastie prichádzajú aodchádzajú. Anijedno nie jetrvalé. Avšak malé šťastie si môžeme navodiť sami, či už dobrým jedlom, stretnutím spriateľmi či návštevou krásneho miesta.

Eckart vonHirschhausen jevedecky podkutý zabávač, vtexte priamo oslovuje čitateľa, kladie mu otázky anecháva na ňom, či sa dohry zapojí, či s ním súhlasí, alebo nie. A vtomto saknižka líši odmnožstva iných. Neprináša nijaký zaručený recept, je toponuka nazerať nasvet aseba inak. Začať môže každý vystrihnutím kompasu šťastia z úvodnej kapitoly.