V rokoch 2001 – 2010 vychádzali na stránkach dvojtý啪denníka Verejná správa aj jazykovedne ladené populárno-vedecké 膷lánky. Tematicky sa viazali na jazyk a dorozumievanie v pracovnom styku, kultúru vyjadrovania, re膷níctvo, jazykovú výchovu a na školskú prax. Známy jazykovedec, profesor Ján Findra, ich pripravoval pre všetkých, ktorým zále啪í na kultúre a kultivovanosti ich jazykových prejavov. Popri úvahách o kvalitných textoch si všímal be啪né pravopisné a gramatické 钮a啪kosti v jazykovej praxi. Mienil aj prirodzene ovplyv艌ova钮 jazykovú, štýlovú a komunika膷nú normu a napokon aj normy spolo膷enského správania. Ka啪dý príspevok tak nadobudol podobu inšpiratívneho posolstva.
Texty u啪 na 膷asopiseckých stránkach zaujali a úspešne oslovovali široký okruh vnímavých adresátov. Stali sa odborne fundovanou a výrazovo prí钮a啪livou diskusnou plochou na plnenie širšieho spolo膷enského a kultúrneho poslania. Aj tieto 膷rty vedno s odporú膷aniami z odborných kruhov podporili autorovo rozhodnutie spracova钮 príspevky do kni啪nej podoby. Publikácia Jazyková komunikácia a kultúra vyjadrovania (Osveta 2013) pozostáva zo 137 textov, zoskupených do troch obsahovo-tematicky spolupracujúcich 膷astí.
Bránu k jednotlivým textom obvykle otvára poukaz na nápadný, neobvyklý, ale aj sporný dorozumievací prostriedok. Autor podnet ohrani膷í, uvedie ho do potrebných súvislostí a napokon jasne vysvetlí. Odbornú a argumenta膷nú oporu mu poskytujú vybrané zdroje – slovníky, príru膷ky, texty z mediálnej oblasti a webového prostredia. Ka啪dý 膷lánok uzatvára vecným pou膷ením a odporú膷aniami pre komunika膷nú prax. Silnou stránkou textov je zvýraz艌ovanie kultúrnych a hodnotových aspektov slovenského jazyka.
Publikácia je rozdelená do troch hlavných kapitol. Prvú z nich s názvom Jazyková komunikácia a tvorba zmysluplného textu utvárajú úvahy o podstate jazyka a dorozumievania medzi 木u膹mi, o zodpovednej výstavbe textu. Bokom neostávajú ani 膷lánky pribli啪ujúce vývin sloven膷iny vrátane národnej línie v jazyku s poukazmi na jeho hodnototvorné poslanie.
V druhej kapitole Výber výrazu: etika, estetika a logika textu autor pozoruje svet slova. Glosuje výskyt príznakových, nápadných, nezriedka „recyklovaných“ pomenovaní a slovných spojení, ktoré si po oddychu na okraji slovnej zásoby znova našli cestu na do膷asné 膷i trvalejšie komunika膷né výslnie. V dynamickom videní sa predstavuje Findrovo zjednocujúce, nie priamo膷iaro normativistické vymedzenie kultúry vyjadrovania. Autor neupozor艌uje, osvetársky nevyzdvihuje len tzv. správne, spisovné slovníkové prvky a gramatické prostriedky. Kultúrne vyjadrovanie sa rodí vtedy, ke膹 pohotovo, ú膷elne a výsti啪ne zabezpe膷uje všetky dorozumievacie potreby svojich ú膷astníkov.
V závere膷nej 膷asti Ústna a písomná forma prejavu v masmediálnej a rétorickej komunikácii Findra nachádza argumenta膷ný priestor v internetovom prostredí, nasmerúva pozornos钮 na elektronické médiá a na dosah technológií na školské vzdelávanie a prax. Metodicko-praktické pristavenia odkrývajú pôsobivý priestor na predstavenie techník a umenia re膷níctva.
Autor sa stáva starostlivým sprievodcom pri h木adaní odborne presných, a pritom prístupne formulovaných odpovedí a pri nachádzaní vhodných podnetov na presved膷ivé, pútavé dorozumievanie. V啪dy zdôraz艌uje myšlienku o pôsobení jazyka ako regulátora medzi木udských vz钮ahov, zodpovedného správania sa a konania jednotlivca v spolo膷nosti. Jazyková komunikácia a kultúra vyjadrovania sa tak zara膹uje medzi obsahovo-tematicky ve木mi potrebné, 啪ánrovo 啪iadané diela.