Recenzia
Jitka Rožňová
13.09.2004

Poviedka 2004. Zborník najlepších prác ôsmeho ročníka literárnej súťaže

Kam sa uchyľuje slovo?

Poviedka 2004. Zborník najlepších prác ôsmeho ročníka literárnej súťaže

Bratislava, Koloman Kertész Bagala (L.C.A. Publishers group) 2004

Optimizmus a iniciatívnosť vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu zacielené na podporu talentov voblasti prozaickej tvorby – zdá sa – nepozná hraníc. Dôkazom je už vporadí ôsmy ročník literárnej súťaže Poviedka s počtom 708 prijatých súťažných prác z242 miest aobcí Slovenska.

Omnoho dôležitejšie ako cifry aštatistické hodnotenia sú však samotné texty. O nich predseda poroty Oliver Bakoš vúvodných riadkoch tohto zborníka hovorí: „porota každej poviedke venovala primeranú pozornosť a tie najlepšie znich, vrámci svojich možností, primerane ocenila. Predsa však vmnožstve textov nenašla práve ten priestor, vktorom by sa invencia askúsenosť autorov snúbili spôsobom, ktorý by presvedčivo vyvrátil mnohé výhrady, aktorý by umožnil danému textu iautorovi spočinúť úplne na vrchole. Napriek tomu neudelené prvenstvo nijako nenarúša pôžitok zčítania toho najlepšieho, čo sa na tohtoročnej Poviedke „urodilo“. Chýbajúcim článkom reťazca je iba Agda Bavi Pain: porušil podmienku, podľa ktorej prihlásená práca ani jej časť nesmie byť do slávnostného vyhlásenia výsledkov nikde publikovaná, a tak sa nakoniec s poviedkou Koniec sveta v súťaži neumiestnil.

Zborník deviatich najlepších prác tvorí zaujímavú mozaikušpecifických prístupov kmyšlienkovej iformálnej výstavbe jednotlivých textov; vyvierajú zinakosti zmýšľania aprezentácie vlastnej životnej filozofie. Badateľné sú drobné, nepatrné posuny izjavné odchýlky, ktoré čitateľovi úspešne bránia v predstavenudnej, jednoliatej výpovede. No poďme pekne po poriadku.

Majster sarkazmu a irónie Balla vo svojom krátkom životopisnom príhovore skalopevne trvá na tom, že sa vôbec nevenoval anevenuje ničomu veľkému apodstatnému alebo si túto skutočnosť absolútne nevšimol. Zato však pozýva na návštevu do rodiny, ktorá navonok zodpovedá klasickému vzorcu 2+2 (otec, mama advaja potomkovia), no už oto menej vzorcu fungujúcej rodiny. Deprimujúca prítomnosť slabošského otca, absencia šťastia, život na cudzí účet anapĺňanie cudzích zámerov sa kryštalizuje v„ballovsky“ trpký až desivý príbeh.

Pri čítaní poviedky Ľubomíra Foltána oPikinovi zrobotníckej štvrte som si spomenula na postavičku mentálne zaostalého, no dojemne dobráckeho Otíka zúspešného filmu Vesničko má středisková. Nie, Pikino nie je jeho vernou kópiou, no jeho pocit stratenosti vo veľkom svete atúžba po návrate do rodnej štvrte, ktorá sa mu stane napokon osudnou, naznačujú istú paralelu, moment, ktorý obe postavy – filmovú iliterárnu – spája.

Vodlišnej štýlovej rovine rozvíja svoj príbeh Tibor Havlík, ktorý sa rozhodol staviť na tragikomickú kartu atento zámer zrealizoval včasovom rozsahu jedného chaotického dňa na vzorke obyvateľov dediny, ktorú by sme celkom pokojne mohli nazvať hoci Kocúrkovom.

Karol D. Horváth vdetstve bažil po pozícii sólového gitaristu, no nespĺňal potrebné náležitosti (vrátane hudobného sluchu). Atak absolútnym sluchom obdaril hudobného režiséra Julka, ktorý si cestu spod ochranného krídla svojej razantnej a egocentrickej mamičky hľadá snemalým zanietením aza skutočne čudných okolností.

Sedemdesiatnik J. S. Jankin tematizuje aktuálne prvky súčasnej spoločnosti cez postavu svojského bezdomovca Dédé. Skvelý prúd dialógov, otázky politiky, verejného poriadku a podsvetia dodávajú jeho poviedke dramatický náboj.

Jaroslav Klus vie svoje okameňoch, kruhoch na vode, svadobnom obrade iabsurdných situáciách, oktoré vjeho príjemne melancholickej poviedke nie je núdza.

Ostrieľaný Peter Krištúfek zašiel ešte ďalej aza hlavného protagonistu príbehu (hoci pasívneho) zvolil embryo menom Arnold. Poviedku osobitne odporúčam milovníkom záhad aparanormálnych javov.

Akonečne ženy. Ivana Lacková aBarbara Pribylincová. Obe zdatné vpsychologických námetoch. Tá prvá píše onevere muža, tá druhá okrehkosti ženy. Samozrejme, vrámci oveľa hlbších aspletitejších súvislostí.

Opoviedkach aich tvorcoch sa na tomto mieste patrí zmieniť iba informatívne, vkrátkosti. Zámerne. Bolo by zločinom prezrádzať pointy ahatiť cestu čitateľským zážitkom. Preto sa vprípade záujmu anezodpovedaných otázok obráťte s dôverou na vaše najbližšie kníhkupectvo.

Jitka Rožňová