Zápisky zBibliotéky (5. – 8. 11. 2009)

Štvrtkové dopoludnie prinieslo medziiným čítanie z knižky Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) (Kalligram) od Pavla Rankova. V tomto prípade sa vyplatí po n-tý raz zopakovať: román poskytuje jednu z najzávažnejších beletristických výpovedí o moderných dejinách Slovenska.

Priamo shistóriou súviseli aj ďalšie podujatia: riaditeľ Literárneho informačného centra Alexander Halvoník uvádzal knižku Slovenské dejiny I(LIC) od excelentného historika Matúša Kučeru. Publikácia prehľadne zachytáva históriu Slovenska do roku 1526. Je určená predovšetkým stredoškolákom a začínajúcim vysokoškolákom, pútavý štýl však nevylučuje presah smerom k laickej verejnosti a príležitostným záujemcom o tému.

Žilinské vydavateľstvo Artis Omnis predstavilo na veľtrhu zaujímavú novinku: Na skle maľované / Z dreva vyrezané. Dvojknižka obsahuje spevohru/muzikál Ernesta Brylla a divadelnú hru Ľubomíra Feldeka. Artis Omnis prináša Bryllov text v novom slovenskom preklade autora druhej časti knižky, Ľubomíra Feldeka. Práve Ľubomír Feldek detailne divákom predstavil knižku, porozprával o osudoch vzniku svojej verzie jánošíkovského príbehu.

Piatkové popoludnie patrilo Evite a Slovensku. Keď sa vlani na jar stretla autorka populárnych kníh Stalo sa mi všetko, Všetko alebo nič, Všetko alebo nič: Príbeh pokračuje Evita Urbaníková sMichalom Meškom zkníhkupectva martinus.sk, samozrejme, že sa rozprávali oknižkách. Atak sa pri káve zrodil nápad na kolektívny román. Lenže dvaja inšpirátori sa neuspokojili súzkym okruhom tvorcov, ale dali príležitosť všetkým. Webová stránka www.slovenskopiseroman.sk sa na 20 týždňov stala tvorivou dielňou, do ktorej každý týždeň pribúdali nové kapitoly. Ako hovorí editorka projektu azároveň autorka prvej kapitoly Evita Urbaníková: „Týždenne prichádzalo priemerne okolo 70 príspevkov, najväčšia nádielka bola 178 anajmenej 9 príspevkov dojednej kapitoly.“ Demokratický princíp hlasovania uplatnili autori nielen pri rozvíjaní deja aformovaní postáv, ale aj pri určení názvu. Tak sa medzi čitateľov dostal nový slovenský román Minulosť ťa dostane od autorov: Aron Maxell, Peter Debnár, B.B. Fisher, Barbora Panáková, Zuzana Marianková, MiMe, Jerry Dawidow, Peter Šišovský, Gabriela Arva Tóthová, Katarína Havranová, Marci V.K., Andrea Hinková (autorka názvu) a Róbert Vacula (autor obálky). Nadšenie ztvorcov sa na prezentácii prenieslo aj medzi publikum.

Literárne informačné centrum v spolupráci s Vydavateľstvom Matice slovenskej vydalo dvojzväzkové Dejiny slovenskej literatúry I, II. Prvý zväzok zachytáva úsek do roku 1918, druhý zas novšiu a modernú literatúru s presahmi až do 21. storočia. Práve zmapovanie literárneho terénu po roku 1989 patrí k najväčším prednostiam projektu. Ako uviedli koordinátor projektu/editor, profesor Imrich Sedlák a profesor Ladislav Čúzy (autor časti o medzivojnovej próze), v porovnaní s dielami Stanislava Šmatláka a Viliama Marčoka, zameranými predovšetkým na novú interpretáciu a uchopenie faktov či súvislostí, predstavované dejiny sú predovšetkým prehľadovou prácou pre študentov a širšiu verejnosť. Knižky sú jasne členené a v závere kapitol nájdeme aj portrétiky najvýznamnejších osobností.

Zvyšok popoludnia spestrilo občianske združenie Generácia. Členovia petržalského literárneho klubu, zastrešeného pracovníčkou knižnice Ľudmilou Brunnerovou, predstavili, ako aj po minulé roky, aktuálnu básnickú a prozaickú tvorbu svojich členov.

Programy pre deti patria na Bibliotéke knajnavštevovanejším anajvďačnejším. Vydavateľstvo SPN-Mladé letá ponúkalo vsvojom stánku štyri pôvodné novinky – Roman Brat: Mordovisko, Ján Navrátil: Lampáš malého plavčíka, Peter Gajdošík: Pavúčikove dobrodružstvá aPaula Sabolová: Blcha vcirkuse. Posledné dve spolu sdetskými čitateľmi uviedli do života za asistencie šaša, ktorý síce mal problémy sbublifukom, ale deti mu sproblémom hravo pomohli potom, čo si zručnosť vyskúšali vtkaní pavučiniek. Spisovateľ Ján Uličiansky avýtvarník Michal Kopták sú zohratá dvojica adetskej duši rozumejú. Dokázali to nielen na tvorbe knihy Malá princezná zvydavateľstva Perfekt, ale aj na jej štvrtkovej prezentácii. S ochorením Erika Ondrejičku, ktorý mal predstaviť malým čitateľom svoju knižku Čo sa skrýva vceruzke si vydavateľka Kveta Dašková poradila pohotovou improvizáciou adeťom predstavila svoju pripravovanú knihu. Jaroslav Rezník vsobotné predpoludnie predstavil svoju knihu Kika spáva vpaprike zvydavateľstva Ikar.

Kto prišiel vsobotu vpodvečer na prezentáciu knihy Matúša Kučeru Bratislava a Starí Slováci zVydavateľstva Matice slovenskej neskôr, musel stáť. Skvelý rozprávač, rovnako ako vpiatok pri prezentácii Slovenský dejín I., svojich poslucháčov nesklamal.

Rovnako ako vo štvrtok aj vsobotu vydavateľstvo Ikar naplánovalo besedu so svojimi novými autorkami. Úvod predstavovania nových tvári Ikaru sprvu vyzeral na presilovku pódia proti publiku, ale len čo sa beseda sdebutantkami Katarínou Šajbanovou a Slávkou Koleničovou rozprúdila, zaplnilo sa aj auditórium. Autorka troch knižiek pre mládež Martina Solčanská zaujala svojou spontánnosťou a Marek Zákopčan sa zaradeniu medzi ženské autorky nebránil. Prezradil, že má rad „pokleslé“ žánre a romantické love story. Jeho knižka Zradná vášeň však okrem romantiky ponúka aj dve absolútne neromantické vraždy.

Nedeľňajší program ponúkol prezentáciu knižky Čas na ticho (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov) filozofky a prozaičky Etely Farkašovej, ktorú moderoval riaditeľ VSSS Roman Michelko.

Na nedeľnom sklonku Bibliotéky sme sa ešte stihli opýtať vystavovateľov, ako je už spomenuté vúvodníku na prvej strane, na najčastejšiu otázku návštevníkov. Víťazné dve už poznáte, ostatné boli konkrétnejšie, vzhľadom na jednotlivé expozície. Vstánku Vydavateľstva Slovart sa ľudia pýtali na preklad najnovšieho bestselleru Dana Browna The Lost Symbol (v slovenčine vyjde 10. februára 2010!), vspoločnom stánku Združenia vydavateľov akníhkupcov SR hľadali titul Slovenské masmédiá (Pavol Dinka) aSartrov ú (obe vydalo VSSS). Na prírastky vstálych edíciách boli zvedaví vstánku vydavateľstva DAJAMA (Prírodné krásy Slovenska a Kultúrne krásy Slovenska; vydavateľstvo predstavilo aj novú edíciu Slovensko zoblakov a jej prvý titul Hrady / Castles), takisto to bolo svydavateľstvom Fragment aPerfekt: vo Fragmente hľadali najmä deti novinku zKlubu záhad, avPerfekte si mnohí chceli kompletizovať edíciu Súborné dielo Vojtecha Zamarovského. VIkare, ako inak, smerovala otázka našich žien,matiek amužov, ktorí chcú knihou potešiť naše ženy amatky, na jubilejný, dvadsiaty!, román Táne Keleovej-Vasilkovej ٱá –kniha na Bibliotéke avizovaná sa už medzičasom stala reálnou súčasťou kníhkupectiev. Vstánku vydavateľstva Marenčin PT dominovala otázka na titul Mafia (Gustáv Murín), vo Fortuna libri zas zaujímal titul Kronika peňazí na Slovensku, vArtfore pútala pozornosť trojica Tracy, Ašer astrom vtituloch Tracyho tiger, Volám sa Ašer Lev aMalý strom. Vstánku Knižného centra prekvapila Milana Lechana, ktorý roky pracuje vKnižnom centre, jedna pani otázkou: Vy tu pracujete?, ale okrem nej boli viacerí zvedaví na titul Šaláty mnohých chutí (Zdenka Horecká, Vladimír Horecký). Vo vydavateľstvách SPN - Mladé letá aVeda sa opakovali každoročné otázky onovinkách, zato vstánku Aspektu často odznela prostá, milá veta: Ktorá kniha je dobrá? Vstánku kresťanských vydavateľstiev padali otázky oknihe receptov rádovej sestry Anastázie 103 zákuskov sestry Anastázie (Dobrá kniha), vLúči otázkový rekord patril knihám súvisiacim so sv.Jánom M. Vianneym, patrónom kňazov, lebo pápež Benedikt XVI. vyhlásil tento rok za Rok kňazov.

Miloš Ferko