Liter谩rne informa膷n茅 centrum vyd谩va Slovn铆k liter谩rnej te贸rie A 鈥� 沤 od Petra Val膷eka. V听porovnan铆 s听prv媒m vydan铆m, ktor茅 vy拧lo pred nieko木k媒mi rokmi v听dvoch dieloch, s煤 hesl谩 nov茅ho vydania doplnen茅 a听opraven茅, najm盲 v听oblasti kognit铆vneho poh木adu na funkciu metafory a听metonymie v听slovesn媒ch 拧trukt煤rach.

Rozsiahly slovn铆k obsahuje 1听500 hesiel z oblasti star拧ej i nov拧ej liter谩rnej te贸rie. Hesl谩 拧trukt煤ruje dedukt铆vne 鈥� od v拧eobecn茅ho v媒znamu term铆nu (od p么vodn茅ho v媒znamu tam, kde liter谩rna te贸ria term铆n prevzala) k jeho 拧peci谩lnym v媒znamom v 拧ir拧om kontexte liter谩rnej vedy, alebo u jednotliv媒ch autorov. Slovn铆k vysvet木uje term铆ny zv盲膷拧a v听samostatn媒ch hesl谩ch, ale aj v听odkazoch do kontextov媒ch hesiel. Term铆ny, ktor茅 na拧a liter谩rna te贸ria prevzala v p么vodnom znen铆, resp. neosvojila si ich e拧te prekladom, uv谩dzame v p么vodnom jazyku s prekladom a menom autora term铆nu v z谩tvorke.

Autor sa hl谩si k听interdisciplin谩rnemu konceptu, modern煤 liter谩rnu te贸riu sp谩ja s te贸riou a听psychol贸giou masovej komunik谩cie. Autor vo svojom pr铆stupe nezab煤da na klasick煤 liter谩rnu vedu, semiotiku, s茅mantiku, textov煤 lingvistiku, psychos茅mantiku, te贸riu recepcie, ba ani sociol贸giu a听marketing liter谩rnych procesov, te贸riu m茅di铆, te贸riu m媒tu a pr铆slu拧n茅 interpreta膷n茅 proced煤ry 膷i analytick茅 techniky svetov媒ch autorov. Val膷ekov slovn铆k mo啪no vn铆ma钮 aj ako pr铆spevok do s煤boru kognit铆vnej vedy zameranej na interdisciplin谩rne spozn谩vanie mechanizmov 木udsk茅ho myslenia. I ke膹 v听艌om ide prvopl谩novo o听jednotliv茅 hesl谩, autor sa v听koncep膷nom celku usiluje objasni钮 aj 听problematiku m茅di铆 v么bec ako zlo啪it茅 ment谩lne interakcie jednotlivcov, kult煤r a听civiliz谩ci铆.

听听听听听听听听听听听 (suba)