Z Nedele a iných dní. Život a dielo Laca DZdzé

Život a dielo básnika Laca DZdzé približuje Slovákom žijúcim v Maďarsku a Rumunsku umelecké pásmo s názvom Z Nedele a iných dní.

„Vlaňajšia storočnica Laca DZdzé, zaradená do kalendára UNESCO, podnietila vrátiť sa k tvorbe tohto slovenského básnika, esejistu a politika, rodáka z Budapešti,” informovala hovorkyňa (LIC) Ľubica Suballyová. Ako dodala, aj preto sa rozhodlo zaradiť umelecké pásmo do programu Dní slovenskej kultúry v Maďarskej republike. Program, ktorého scenáristom je literárny kritik Radoslav Matejov, odznel 4. októbra na pôde Slovenského gymnázia v Budapešti.

DZdzý bol výrazným predstaviteľom slovenskej avangardy, básnik ľudskej spolupatričnosti ahlbokého sociálneho citu, politik, novinár, spisovateľ...Bol osobnosťou európskeho formátu svojou umeleckou apublicistickou tvorbou, svojou ľudskou ahodnotovou vyspelosťou... Hlas Laca DZdzé znie talentom..., škoda, že sa tak málo vraciame kjeho analyzujúcim novinárskym článkom...Bol európsky nielen tým, že ako novinár, politik precestoval Európu, ale aj tým, že intenzívne budoval aobraňoval vzťahy priamo vjej srdci, vedel uvažovať vo viacerých kontextoch avedel odôležitosti vzťahov jednotlivých národov, ato aj vdobách, keď to bolo životne nebezpečné...- uviedol R. Matejov.

DZdzé životnú dráhu priblížili študentom a jeho verše interpretovali herci Jozef Šimonovič a Vanda Tureková. Prednesom DZdzé básní vmaďarskom preklade spoluúčinkovala študentka gymnázia Júlia Kováčová. Diskusie so študentmi aich pedagógmi po umeleckom pásme sa zúčastnil aj riaditeľ Alexander Halvoník a hlavný autor a zostavovateľ publikácie Dejiny slovenskej literatúry III (literatúra druhej polovice 20. storočia, literárny historik, kritik, profesor Viliam Ѳčǰ.

Umelecké pásmo Z Nedele a iných dní putovalo ďalej po Maďarsku. Pre Slovákov v Békešskej Čabe a Slovenskom Komlóši bol pripravený tento program na 5. októbra a 6. októbra odznel aj v rumunskom Nadlaku. ʰDZí viezli do škôl aj zásielku kníh, predovšetkým Dejiny slovenskej literatúry III. Stretnutia boli využité na širšiu propagáciu slovenskej literatúry medzi krajanmi. V Rumunsku sa napríklad stretli so slovenskými spisovateľmi z okruhu ղ岹ٱľٱ Ivana Krasku.

(si-cs)