Témou septembrového čísla Knižnej revue je Gemer Daniela Majlinga. Sériaukrajinských esejí pokračuje textom Maksa Kidruka.
Blíži sa jeseň svyhlásením literárnych cien, knižnými festivalmi atento rok aj snebývalým množstvom noviniek pôvodnej prózy. Bude čo čítať a objavovať a my vám zatiaľ prinášame septembrové číslo Knižnej revue. Obsahuje texty o knihách na hranici žánrov, fantázie a reality.
Venujeme sa surrealistickej príručke Agnieszky Taborskej, korešpondencii slovenských nadrealistov, picturebooku Jazero i grafickému románu Gemer. S jeho autorom Danielom Majlingom vám prinášame aj rozhovor o zdrojoch inšpirácie, vzťahu k postavám, autorskej poetike i o tom, ako do literatúry premietnuť etickú skúsenosť. „Lenže akú, keď charakter mojej nehistorickej generácie je ako Schrödingerova mačka a tú škatuľu zatiaľ (to zatiaľ by som dvakrát podčiarkol) história neotvorila? Možno je moja generácia tou najstatočnejšou v dejinách, ale to zatiaľ nevieme, hoci...“
Ďalšie rozhovory, so spisovateľkami Narine Abgarian aKrisztinou Tóth, viedli prekladateľky, ktoré ich knihy dokonale poznajú a vďaka tomu ich spoločné debaty získavajú ďalší rozmer.
S Alexandrom Dulebom sme uvažovali nad titulom Brána do Európy, v ktorom historik Serhii Plokhy skúma ukrajinskú identitu a dejiny. Krátku esej ovreciach na mŕtvoly napísal ukrajinský autor žánrovej literatúry Maks Kidruk ačíta sa ako desivý, znepokojivý horor ikeď vnej ide otú najprítomnejšiu realitu.
Príjemné čítanie!