Ceny čitateľov ԾžԱ revue s názvom vtroch kategóriách boli rozdané. Víťazke avíťazom gratulujeme aprichádzame so svojou troškou do debaty na tému „načo sú nám literárne ceny a akú majú hodnotu?“, ktorá je prinajmenšom taká stará ako Nobelova cena za literatúru (udeľuje sa od roku 1901).
Ak by sa hodnota literárnych cien merala sumou na šeku pre víťaza, odpoveď by bola hneď ľahšia. Väčšina víťazov si však odnáša diplom, medailu, prípadne sošku a – prestíž. Nech dvihne ruku ten, alebo tá, čo by odmietli Pulitzera!
Kto má zknižnej ceny najväčší úžitok, je samotný čitateľ, bez ktorého by písanie kníh bolo skôr sebatrýzňou alebo psychoterapiou. Ocenenia za knihy roka pomáhajú priaznivcom kníh zorientovať sa vponuke aktuálnych titulov avybrať si ten svoj. Čitatelia okrem toho, že sa radi nechajú inšpirovať, chcú svoje tituly posunúť ďalej do pozornosti publika. Najznámejšou anašej cene Kniha roka asi najbližšou je Goodreads Choice Awards. Vznikla vroku 2009 na platforme Goodreads, kde si knihomoli zdieľajú knihy, recenzie aautori predstavujú svoje diela.
Na svete existujú staré a rešpektované ceny ako Nobelova cena za literatúru, ktorej minuloročnou laureátkou je poetka Louise Glücková za svoju poéziu.Pulitzerova cena je zroku 1917 análepka Winner of the Pulitzer Prize na obale knihy zaručuje kvalitu obsahu. Rovnako tak aj ceny zo 60. rokov Booker Prize a Pen America Literary Awards.
Pristavme sa ešte pri dvoch vyhranených cenách, ktoré vyzerajú, ako by vznikli ztrucu, ale majú svoj hlbší význam. Women’s Prize for Fiction, udeľovaná autorkám za beletriu, vznikla v roku1992, keď skupina novinárov/-ok, recenzentov/-iek aľudí z vydavateľstiev akníhkupectiev začala rozoberať fakt, že medzi autormi nominovanými na Bookerovu cenu nebola ani jedna žena. Medzitým sa zceny stala platforma na podporu ženských autoriek.
Aposlednou samostatnou kategóriou je cena Hugo Awards, najznámejšia cena za sci-fi, ktorú založili vroku 1953 členovia Worldcon. Čo je Worldcon? To je v poriadku, táto súťaž asi nebude pre vás.
KRátko odiele na titulke
Titulku júnovej ԾžԱ Revue zdobí dielo medzinárodne uznávanej umelkyne Doroty Sadovskej s názvom Madona ticha, z cyklu Zranené plátna, 2021.
Oobraze, ktorý vznikol rozrezaním plátna, autorka píše: „Ticho nie je rezignácia.“
Preto ďalej pomlčíme acelý jej text si môžete prečítať vtlačenej ԾžԱ Revue.
Rozhovor slaureátkou Knihy roka 2020 Veronikou Šikulovou
„Rozprávanie je dôležité. Zľudí je predsa utkaný svet... Aj zich slov aviet. Ja neviem zabúdať. Podľa mňa je to dáka choroba,“ hovorí spisovateľka Veronika Šikulová vrozhovore so šéfredaktorkou ԾžԱ Revue, Tinou Čornou Sikorovou. Navzájom ich spája mnohoročné priateľstvo, preto vás v čakajú osobnejšie otázky iotvorenejšie odpovede. Nielen oocenenej knihe Tremolo ostinato – Աdzá.
Vrhať sa medzi špice kolies
Čo bolo na kresťanstve po dve tisícročia také príťažlivé? Ako je možné, že sa mu podarilo rozšíriť do oblastí sveľmi odlišnými kultúrnymi podmienkami? Akú moc dnes má kresťanstvo acirkev? Odpovede sa pokúša nájsť knihaKresťanstvo – Dejiny náboženstva, ktoré zmenilo svet, zostavená z29 textov autorov z okruhu redakcie nemeckého časopisuٱ辱,na ktorú reaguje Karol Marovčík. Teológ, katolícky kňaz a publicista, spoluzakladateľ združenia Teologické fórum, ktoré sa venuje dialógu súčasnej teológie so spoločnosťou v duchu II. vatikánskeho koncilu.
Pevná istota neistoty
„Vrozhovore so starým kamarátom bankár anarchista hovorí, že praktizuje skutočný anarchizmus, pretože bojuje zvnútra stým, čo nazýva sociálnymi fikciami. Medzi ne patria náboženstvo, štát, rodina apredovšetkým peniaze,“ približuje Silvia Ruppeldtová slovenský výber 22 poviedok portugalského spisovateľa Fernanda Pessoa amedzi nimi jedinú poviedku, ktorú autor vydal za svojho života.
Návrat potlačenej bohyne Nemesis
Ozaujímavom experimente talianskeho psychoanalytika Lugiho Zoju prirovnať súčasnú krízu ku kríze gréckeho sveta, včase keď Atény – podobne ako dnešný Západ, rozprávajú príbeh monumentálnej arogancie, píše Eva Dědečková. Vknihe Dějiny arogance nazerá na globálnu krízu metódou hlbinnej psychológie. Nebude prekvapením, ak vknihe objavíme mýtus oIkarovi.
Najbližšie knižné aliterárne podujatia
Nenechajte si ujsť tri výnimočné literárne festivaly! Vychutnajte si vôňu kníh akávy vspoločnosti nielen slovenských autoriek, autorov aich vydavateľov aďalších knižných tvorcov.
23. – 25. 6. 2021 .klub pod lampou – Multižánrový festival LITERA FEST ponúkne besedy so spisovateľmi aspisovateľkami, vprvý deň napríklad s Janou Juráňovou, taktiež spomienku na literárneho vedca abásnika Viliama Turčányho alebo hudobný koncert. Vo štvrtok sa literárni vedci pozrú na desiatku najlepších kníh ceny Anasoft litera, predstaví sa filozofka aspisovateľka Etela Farkašová aLaco Kerata. Skvelý zážitok sľubuje debata Veroniky Šikulovej, Magdalény Vášáryovej, Ivany Taranenkovej aKataríny Kočálkovej oTimrave inak. Piatok patrí krátkym filmom oknihách Alty Vášovej aLukáša Cabalu, ale aj rozhovoru Veroniky Šikulovej nielen ojej knihe Tremolo ostinato – Աdzá (Kniha roka 2020) so šéfredaktorkou ԾžԱ Revue Tinou Čornou Sikrovou.
25. – 27. 6. 2021, Nová Cvernovka – BRaK – Bratislavský knižný festival prepája knižnú kultúru s inými oblasťami umenia a každý rok prináša vrámci festivalu multižánrový program, ktorý sa skladá z diskusných panelov, autorských stretnutí, prednášok, tvorivých dielní, filmových a divadelných produkcií, performance a koncertov. Téma tohto ročníka je Nová doba. V rámci nej zažijete predajnú výstavu kníh malých a stredných vydavateľstiev, debatu sautorom knihy Raději zešílet vdivočině Alešom Palánom či online rozhovor smladou americkou spisovateľkou Ottessou Moshfegh. Doc. PhDr. Eliška Čabalová porozpráva o typológii knižnej väzby od staroveku až po súčasnosť apredstaví sa aj súčasná hviezda poľskej literatúry Szczepan Twardoch či herečka aspisovateľka ukrajinského pôvodu, žijúca vNemecku, Lana Lux.
Celý bohatý program na .
3. 7. – 2. 8. 2021 – Mesiac autorského čítania je najväčší stredoeurópsky literárny festival. Vznikol vroku 2000 vBrneapostupne sa rozšíril ido ďalších miest. Tento rok prebehne v Brne, Ostrave, Ľvove aprvýkrát aj v Bratislave. Počas jedného mesiaca sa predstaví viac ako 60 autorov a autoriek z Česka a Slovenska. Každý jeden deň v Bratislave bude patriť literatúre, autorskému čítaniu a diskusiám. Festival bude prebiehať na troch miestach: v kostole Klarisky, v Rómerovom dome a Zichyho paláci. Na festivale sa predstaví napríklad Vladimír Merta, Balla, J. H. Krchovský, Mila Haugová, Dominika Moravčíková, Alena Mornštajnová, Milo Janáč, Mária Ferenčúhová, Petr Borkovec, Ivana Gibová, Dominika Madro alebo Petra Soukupová.
Kompletný program tu
3. – 15. 7. 2021– Slovenská vedkyňa, astrobiologička a marsonautkaMichaela Musilová, oktorej vyšla knihaŽena zMarsu(Artis Omnis, 2020), sa po dlhom čase nachvíľu vráti domov zo svojho havajského pracoviska vo výskumnej stanica HI-SEAS. Počas pobytu absolvujesériu osobných stretnutí sautogramiádou. Vypočuť si rozprávanie ovesmírnych záhadách, nebezpečných expedíciách, ale aj o tvrdej konkurencii a profesionálnom uplatnení žien vo vedeckom prostredí budete môcť nasledovne:
3. 7.Anime Show (13:00 DK Ružinov)
4. 7.Nitra (16:00 Pešia zóna)
6. 7.Petržalská knižnica (17:30 Prokofievova 5)
9. 7.Festival Pohoda (17:30 Café Kušnierik, 18:30 Literárny stan Martinus)
13. 7.Letná čitáreň U červeného raka (17:00 Michalská 26)
15. 7.Kníhkupectvo Panta Rhei (17:30 Poštová)
Redakcia nezodpovedá za zmeny v avizovanom programe.