Knihy aprincíp náhody
Poznáte to – zpoličky vytiahnete prvú knihu čo vám príde pod ruku, otvoríte ju na náhodnej strane atext, na ktorý vám padne zrak, odpovedá presne na to, čo vás trápi. Alebo prvý riadok, ktorý si prečítate, hovorí ovašom terajšom rozpoložení. Knihy vtedy dokážu ovplyvňovať naše životy aj inak než svojim dejom. Používanie kníh na výklad momentálnej situácie má svoj názov – bibliomancia. Odpoveď na otázku nájdete tak, že knihu položíte na chrbát, necháte vejár strán samovoľne padnúť a náhodne vyberiete pasáž. Berte pri tom do úvahy, že náhody dokážu byť vtipné, ale niekedy aj poriadne kruté.
Hra snáhodným textom vknihe má aj svoje umelecké podoby. Takzvaná Blackout poetry spočíva vo vyznačení slov či častí existujúceho textu anáslednom začiernení celej stránky. Viditeľné ostanú len vybrané slová, čím vznikne báseň. Chce to aj kus kreativity, svoju báseň.
Otváranie kníh na náhodnej stránke inšpirovalo pár autorov knapísaniu diel, ktoré sa dajú čítať na ľubovoľnej strane, ktorú práve otvoríte. Netreba si pamätať predošlý dej, ani mená postáv, pretože text dáva zmysel hocikde. Stránka BAOS priniesla pre čitateľa dnešnej doby, zahlteného informáciami. Nech je to akokoľvek, knihy sú predmety s osobitou energiou akomunikácia snimi je vždy zážitkom.
KRátko o diele na titulke
Svetelný objekt snázvom Archa je dielom vizuálneho umelca Mareka Kvetana. Spojenie posvätného abanálneho do jedného objektu akoby poukazovalo na večné tendencie ľudí zbožšťovať predmety ajedným dychom banalizovať ich význam.
Kríza? Zvyšovanie cien kníh nebude dramatické, ale nutné, hovoria vydavatelia
Ako ovplyvňuje nedostatok papiera a zvyšovanie výrobných nákladov slovenských vydavateľov? Zdražovanie, prečistenie trhu alebo nové formáty? Ծžá Revue oslovila veľké vydavateľstvá imenších vydavateľov. Ich názory na najbližší vývoj knižného trhu si môžete prečítať
Dunaj hravo audržateľne
Kniha Michala Hvoreckého: Dunaj – magická rieka ٰܲá Simony Čechovej je pokračovaním encyklopedického, edukačno‑inštruktívneho konceptu literatúry pre deti. Dunaj, pretekajúci územím Bratislavy, je aktuálnou témou pre všetky vekové kategórie. Knihou sprevádza tvor, ktorý ešte vnie takých dávnych časoch obýval vody Dunaja–vyza, jedna z najväčších sladkovodných rýb. Cestuje od prameňa kústiu rieky, rozpráva o osídľovaní brehov, hovorí o ľuďoch, ktorí vDunaji či pri ňom radi športujú, spomína rôzne druhy plavidiel. Adostáva sa kdôležitej časti knihy, ktorá učí potomkov zachovávať vrieke život, starať sa oňu achrániť pre budúce generácie.
Neobyčajný majiteľ slova
Takto neobyčajne častuje ruského spisovateľa Nikolaja Vasilieviča Gogoľa prekladateľka z ruštiny Ivana Kupková včlánku pri príležitosti 170. výročia od smrti velikána svetovej literatúry. Vobsiahlom texte sa zamýšľa nad tým, ako veľmi Gogoľ ovplyvnil slovenský kultúrny priestor. Spolu sautorkou si pripomenieme rodiace sa prejavy rusofílie a nekritického obdivu kRusku zo strany slovenských národovcov vpolovici 19. storočia, pozrieme sa na pozvoľný prienik Gogoľovej tvorby cez prvé knižné preklady a divadelnéadaptácie.Zistíme, že vmedzivojnovom apovojnovom období za preklady známych Gogoľových diel vďačíme najmä ženským literátkam aprekladateľkám adozvieme sa, ako vlastne čítať Gogoľa.
Vandala
Poviedkovou knihou sa Jana Beňová vracia ksvojmu klasickému formátu. „V poviedkovej zbierke Vandala nadobúdame občas dôverne známy pocit sledovania televíznych novín alebo prijímania akýchkoľvek iných foriem správ o stave súčasného sveta. Niet sa čomu čudovať, kniha sa totiž opiera o reálne skutočnosti,“ píše recenzentka Jaroslava Šaková. Ide o bezútešné, ale aj nádejné momenty všedných dní, zásadné aj zabudnuteľné dialógy, hádky, výmeny pohľadov. Publikum sa tu mení na pudlikum, mrakodrapy na mrakodraky, názov knihy Vandala vznikol skomolením frázy „one dollar“ aj ozvenou slova mandala. Nie je zdrobnenina náhodou Vandalka?
Najbližšie knižné aliterárne podujatia
24. 2. 2022, 18:00, Zichyho palác – Literárne informačné centrum v spolupráci s Oddelením kultúry MČ Staré mesto Bratislava pripravilo nové pravidelné literárne podujatia Text v meste. Prvé podujatie sa uskutoční 24. februára pod názvom Text v meste uvádza: Mesto ako hlavná postava. O meste v literatúre a literatúre o meste budú diskutovať spisovateľka Jana Beňová a historik architektúry Peter Szalay. Ako sa verejný priestor odráža v životoch obyvateľov a v našich či knižných príbehoch? Moderovať bude Mário Gešvantner.
4. 3. 2022, Košice –Knižnica pre mládež mesta Košice vyhlásila 27. ročník literárnej súťaže v poézii aj próze pre začínajúcich autorov Literárne Košice. Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci 5. – 9. ročníka základných škôl a 1. – 4. ročníka osemročných gymnázií. Témy tohto ročníka sú: Psí život, Môj sused mimozemšťan a Záhadná tvár na fotke. Súťažné práce treba poslať do 4. marca. Bližšie na .
31. 3. 2022, Bratislava –Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie vyhlásila súťaž Najkrajšie knihy Slovenska 2021. V súťaži sa hodnotí výtvarná a grafická stránka kníh, ako aj úroveň ich polygrafického spracovania. Knihy z roku 2021 možno prihlásiť do 31. marca. Bližšie informácie na .
31. 3. 2022, Bratislava–České centrum v Bratislave a České literárne centrum vyhlásili prekladateľskú súťaž Cena Susanny Roth, určenej mladým prekladateľom z českého jazyka do 40 rokov. Text prekladu pre tento rok je úryvok z románu Elsa Aids: Přípravy na všechno (nakl. FRA, 2020). Uzávierka súťaže je 31. marca. Víťaz získa týždňový pobyt v Prahe spojený s účasťou na bohemistickom seminári. Viac na .
Redakcia nezodpovedá za zmeny v avizovanom programe.
Titulná ilustrácia pochádza z knihy Dunaj - magická rieka.