Michal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik. Muž, ktorý sa rozprával shviezdami
Bratislava: Slovart, 2021
Milan Rastislav Štefánik bol slovenský politik, astronóm, vojak, letec, cestovateľ, diplomat abrigádny generál ozbrojených síl Francúzska. Slovníková enumerácia, ktorá sa spája sjedným znajväčších Slovákov, dostáva vbiografii Milan Rastislav Štefánik spodtitulom Muž, ktorý sa rozprával shviezdami svoju vedeckú hĺbku.
Autor, historik Michal Kšiňan predstavuje komplexnú odbornú biografiu precízne sa opierajúcu ovedecký, archívny výskum. Východisková výskumná otázka, na ktorú publikácia hľadá odpovede, je prostá a jasná. Prečo je Milan Rastislav Štefánik vnímaný ako slovenský národný hrdina? Pri hľadaní odpovedí autor pracuje so štyrmi metodologickými koncepciami, ktoré korešpondujú sčlenením biografie.
Vprvej časti sa venuje pojmu sociálny kapitál (predstavuje súbor rôznych zdrojov, ktoré môže určitá osoba využiť, pretože sa pozná sinými ľuďmi), ktorý spája so Štefánikovou schopnosťou zabezpečiť si podporu kľúčových osobností pre vlastné ciele aaktivity. Mapuje jeho cestu zrodných Košarísk cez štúdium vPrahe až po jeho etablovanie vo vyššej francúzskej spoločnosti. Vdruhej časti sleduje spôsob, akým sa mu sociálny kapitál darilo udržiavať arozvíjať. Opisuje, ako Štefánik sociálny kapitál dokázal využiť vprospech vlastných vedeckých aktivít aprvotných skúseností vdiplomacii (pomerne veľkú časť venuje neveľmi známej diplomatickej misii vEkvádore). Tretia časť publikácie spracúva Štefánikov podiel na vzniku Československa zdiplomatického, vojenského apolitického pohľadu ajeho aktivity počas 1. svetovej vojny. Vzáverečnej časti prináša analýzu vzájomného ovplyvňovania slovenskej národnej identity aŠtefánikovej identity vprocese jeho osobného, diplomatického apolitického vývinu. Venuje sa téme jeho tragickej smrti aprináša viaceré perspektívy na jej nazeranie aj pod vplyvom režimových ideológií. Zvolené metodologické koncepcie predstavujú novátorský vedecký prístup, ktorý prináša odlišnú biografickú perspektívu areštauruje stereotypné nazeranie na Štefánikovu osobnosť. Biografia nepodlieha chronológii, upúšťa od lineárnosti, čo adekvátne zapadá do jej metodologickej koncepcie.
Štýl biografie naznačuje už samotný názov, ktorého podtitul svojím popularizačným obrazným charakterom tvorí protiváhu vecnému názvu. Napriek faktografickej nasýtenosti, ktorá je založená na poctivom vedeckom výskume, je štýl textu čitateľsky príťažlivý azrozumiteľný. Štefánikov životný osud autor nereflektuje koherentne, ale zviacerých uhlov pohľadu. Prezentuje Štefánika v rozličných životných rolách amnohotvárnych aktivitách, atak vytvára komplexný obraz nielen vedca, diplomata a politika, ale aj zvodcu, manipulátora, vynálezcu či hrdinu. Čitateľovi tak predstavuje reálneho človeka, významnú postavu slovenských dejín bez patetického nánosu, pričom využíva historický kontext.
Pre pochopenie Štefánikových aktivít amotivácie autor čitateľovi približuje aj širšie historické súvislosti. Autor však mal upustiť od 1. osoby jednotného čísla aperspektívnych konektorov, avizujúcich, čo bude nasledovať, typické skôr pre kvalifikačné práce, čo pôsobí vtexte rušivo. Zároveň by sa na viacerých miestach publikácie žiadalo razantnejšie zastúpenie jasného autorského stanoviska, ktoré by dopĺňalo kvalitne zvolenú metodologickú stratégiu.
ʳܲá Milan Rastislav Štefánik. Muž, ktorý sa rozprával shviezdami má svoje výrazné kvality, najmä zvoleným metodologickým prístupom anesporným vedeckým základom rozširuje aobohacuje historický pohľad oďalšiu perspektívu nazerania na osobnosť Milana Rastislava Štefánika zosúčasného pohľadu.
Jana Kičura Sokolová (1981)
Vyštudovala slovenský jazyk a estetiku na FiF UK v Bratislave. Pracuje na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií PU v Prešove. Odborne sa venuje vývinu syntaxe v ranej ontogenéze dieťaťa a štylistike.