Medzinárodný knižný veľtrh v Paríži Salon du livre 2009

Významný frankofónny knižný veľtrh Salon du Livre Paris sa aj toho roku konal v priestoroch výstaviska Porte de Versailles. V čase od 13. do 18. marca Literárne informačné centrum prezentovalo slovenských vydavateľov v národnej expozícií, ktorá sa nachádzala v pavilóne 1, v stánku Y 76. Čestným hosťom veľtrhu bolo Mexiko, ktoré reprezentovalo množstvo významných autorov a pripravilo viacero zaujímavých literárnych podujatí.

Vslovenskom stánku sa predstavilo viac ako 20 vydavateľstiev sprodukciou do 220 knižných titulov. Návštevníci veľtrhu sa zaujímali najmä o našu históriu, divadlo a film, o pôvodnéslovenské knihy, ale aj o učebnice slovenčiny, prekladové slovníky, reprezentačné publikácie o Slovensku alebo jednotlivých mestách či regiónoch. Veľkú pozornosť vzbudili aj vtomto roku diela vydávané vLiterárnom informačnom centre vedícii PRAMENE, ako aj historické knihy zvydavateľstva RAK. Slovenský stánok navštívili a vysokú kvalitu našej knižnej produkcie ocenili aj veľvyslanec SR vo Francúzsku Ing. Ján Kuderjavý, veľvyslanec SR pri UNESCO vParíži Igor Grexa, riaditeľka Slovenského inštitútu vParíži Božena Krížiková, viacerí novinári, pracovníci INALCO, ale aj mnohí pracovníci kultúrnych inštitúcií, ako aj študenti a priaznivci Slovenska a jeho literatúry. Mnohí sa zaujímali najmä o možnosť zakúpiť si slovenské knihy vParíži, prípadne sa zaujímali o možnosť nájsť slovenské knihy vknižnici Slovenského inštitútu vParíži. Na pôdestánku prebiehali každý deň početné debaty a rokovania s vydavateľmi, prekladateľmi, slovakistami najmä o súčasnej literárnej scéne a knižných novinkách. Viaceré prekladateľky a prekladatelia sústavne sledujú vývin súčasnej literatúry voblasti poézie aj prózy a majú „svojich“ obľúbených autorov, ktorých diela ich najväčšmi priťahujú a ktoré by radi preložili do francúzštiny.

mkvpariz09a.jpg mkvpariz09a.jpg

Včase trvania 29. ročníka Salon du livre Paris Literárne informačné centrum vspolupráci so Slovenským inštitútom vParíži, Cité internationale des Arts aHudobným centrom pripravilo na 13. 3. literárne soirée – poctu Lýdii Vadkerti-Gavorníkovej a prezentáciu tvorby slovenských poetiek. Mila Haugová, Dana Podracká, Mária Ferenčuhová a Elena Hidvéghyová-Yung sa, každá svojím osobitým spôsobom prednesu, predstavili výberom zo svojej poézie. Večer moderovala prekladateľka Arlette Cornevin akrásne verše veľmi vhodne doplnili hudobné kompozície vpodaní klaviristu Petra Zagara. Naozaj príjemne nás prekvapilo, že na tento literárny večer prišlo asi 120 ľudí akoncertná sála v Cité internationale des Arts bola plná! Prítomní diváci si s neskrývaným záujmom vypočuli nielen prednesené básne autoriek vo francúzštine aj vslovenčine, ato vprednese samotných poetiek, ako aj vpodaní herca Emmanuela Barrouyera, ale zaujímavé bolo aj netradičné sprievodné slovo kjednotlivým vystúpeniam: Mila Haugová reflektovala originálnym spôsobom zo svojho pohľadu poéziu Dany Podrackej, tá zase básnickou metaforou prirovnala životné básnické dielo Mily Haugovej knevšednej záhrade. Ktýmto veľkým dámam našej poézie sa pridali aj Mária Ferenčuhová a Elena Hidvéghyová-Yung, ktoré si takisto navzájom stručne zhodnotili svoju tvorbu a predostreli pocity, ktoré vnich vyvoláva poézia tej druhej. Tieto osobné autorské vyznania prezradili prítomným divákom ešte čosi naviac apríjemne spestrili lyrický večer. Na záver programu, po krátkej diskusii, pozvala p. riaditeľka SI vParíži Božena Krížiková prítomných na čašu vína aprejavila želanie aj vbudúcnosti spolupracovať sLIC pri organizácii arealizácii podobných literárnych podujatí. Večer mal veľmi dôstojný areprezentačný charakter a kladne ho zhodnotili všetci zúčastnení. Neformálne, veľmi srdečné a priateľské rozhovory pokračovali v priestoroch Cité internationale des Arts ešte dlho do večera apotvrdili známu pravdu, že slovenská poézia má čo ponúknuť, otvára nám svet dokorán, povznáša ducha apriťahuje aj vzahraničí svojimi nevšednými kvalitami.

mkvpariz09d.jpg mkvpariz09d.jpg

Ďalším podujatím, ktoré Literárne informačné centrum pripravilo, bola prezentácia výtvarnej publikácie Igor Minárik, ktorej autorom je profesor filozofie Etienne Cornevin. Vsobotu 14. 3. popoludní na pôde nášho národného stánku podpisoval svoju zaujímavú knihu adebatoval sprítomným publikom. Aj vďalšie dni sa viacerí návštevníci zaujímali vnašom stánku otúto krásnu publikáciu.

Účasť Slovenskej republiky na Salon du livre vParíži bola vtomto roku veľmi úspešná. Slovensko má už tradične veľmi dobré vzťahy sFrancúzskom, aplatí to aj voblasti kultúry aliteratúry, čo sa potvrdilo aj na tohtoročnom knižnom veľtrhu.

Daniela Humajová

Viac informácií na: