Šestica generačne blízkych literárnych vedcov – Karol Csiba, Michal Jareš, Radoslav Passia, Veronika Rácová, Ľubica Schmarcová a Ivana Taranenková – sa podujala na hľadať odpovede na túto otázku. Sami označujú toto hľadanie za rizikové. Nehľadajú vrcholky medzi〶najsúčasnejšími dielami prózy a〶poézie, ktoré vznikli po roku 2000, pokúšajú sa čitateľom priblížiť, čím ich môžu osloviť, naznačiť základnú orientáciu v myslení autorov o〶súčasnosti a zachytiť pohyby v súčasnom literárnom živote.
Náš pohľad na poéziu a prózu na prahu 21. storočia vychádzal z predpokladu, že súčasnú literárnu situáciu necharakterizuje iba plynulé nadväzovanie, ale aj postupné a nevyhrotené prehodnocovanie starších impulzov. Jednou zdôležitých čŕt slovenskej literatúry po roku 2000 je sústredenie sa na otázky subjektu, jeho identity a pamäti, ako aj reflexia tohto subjektu umiestneného do konkrétneho času a priestoru.
Autori v závere
Práca poskytuje základné a relevantné informácie o súčasnej slovenskej próze a poézii, je spoľahlivým uvedením do literárnej situácie dneška. Jej adresátom bude záujemca o hlbšie, odborne fundované poznanie - predovšetkým učiteľa študent literatúry, ale aj každý, kto má ambíciu aktívne (publikačne, diskusne, kriticky...) vstúpiť do priestoru aktuálnej slovesnej tvorby.
Doc. Mgr. Vladimír Barborík, CSc.
〶
Publikácia sa vyznačuje informačnou sýtosťou, stojí na koncepčnej iniciatíve aprimerane pracuje aj s hodnotiacim prístupom. Pokiaľ ide o opisno-interpretačné pasáže týkajúce sa konkrétnych diel, text zodpovedá nárokom na erudované, voči svojmu predmetu korektné a pre čitateľa zrozumiteľné dielo. Kniha má všetky predpoklady stať sa užitočným materiálom pre užší aj širší okruh záujemcov o našu aktuálnu umeleckú literatúru a predstavuje aj potrebný príspevok do odbornej diskusie o určujúcich tendenciách slovenskej prózy a poézie na prelome storočí a zvlášť po roku 2000.
Doc. Mgr. Jaroslav Šrank, PhD.