Príhovor na pohrebe Mikuláša Kasardu vgréckokatolíckom chráme sv. Cyrila a Metoda vSečovciach
Keď som včera vrámci prázdninovej návštevy rodných končín prichádzal kbránke domca Mikuláša Kasardu vSečovciach, tešil som sa na príjemný rozhovor sbásnikom ajeho paňou voáze ich dvora aosobitne na to, že básnikovi odovzdám reprezentačne vydanú výberovú antológiu Svätý Cyril asvätý Metod vslovenskej literatúre, do ktorej mu nitrianski editori Peter Liba aSilvia Lauková zaradili dve básne.
Otvoriť mi však prišla iba pani Kasardová včiernom aoznámila mi smutnú správu.
Mikuláš Kasarda presne tesanými veršami konkrétneho hutného výrazu vbásňach Námestie solúnskych bratov aMetodov návrat svoj básnický svet ústrojne zrozmernil veľkým cyrilo-metodským zdrojom duchovnosti, múdrosti, osobnej statočnosti apoézie asúčasne ho presvedčivo spojil sdneškom asbolestnou stále rezonujúcou históriou.
Lúčime sa sbásnikom spoďakovaním za tieto verše, za účinnú polohu jeho tvorby.
Súčasne sa svami, pán Mikuláš Kasarda, lúčime sosobitným poďakovaním za vaše zemplínske básne. Aby sa istý kraj skrajinou aľuďmi pociťoval ako plnohodnotný, aby nadobudol kultúrne dimenzie astal sa duchovnou hodnotou, musia ho stvárniť azvýznamniť básnici. Preto sú takí dôležití tvorcovia sústredení na svoj priestor. Ďakujeme vám, že ste poéziu anáš svet obohatili opohľady, zvuky, vône achute, oskúsenosť aoarchetypy Zemplína.
Lúčime sa svami uprostred leta, vzenite zemplínskeho času avášho života ako sbásnikom, ktorý toto ročné obdobia tak miloval. Včase vrcholiacich žnív ste padli ako plný klas. Obilné klasy sú aj výstižnou metaforou vašich básní. Keď ich čítame teraz, pripadajú nám ešte ťažšie aich zrná ešte zrelšie azvonivejšie.
Nadovšetko vám ďakujeme za čistotu, pokoru, plachosť amúdrosť vašej lyriky.
Aza inšpirácie.
Večná vám pamiatka!
23. júla 2013