Príbehy vašich románov sodohrávajú v období prechodu medzi antikou stredovekom, v nepokojnom 7. storočí. čím vás táto doba oslovuje?
Vprvom rade, nikto zo spisovateľov sa týmto obdobím doteraz nezaoberal, takže sa môžem považovať za akéhosi pioniera toto pole podrobne preskúmať. Navyše ma vždy viac bavili dejiny Východorímskej, teda Byzantskej ríše, ako jej západnej časti.
Hlavnou postavou je bystrý úradník aelric. Do akej miery ide o autorskú sebaprojekciu?
Samozrejme, každý autor prenáša svoje vlastnosti do literárnych postáv. Alebo snaopak v knihách sám vylepšuje. A to je aj prípad Aelrica. Ide o vylepšenú verziu mňa samotného alebo aspoň obraz toho, kým by som chcel byť.
Na Slovensku najnovšia kniha Krv Alexandrie je tretím dielom série po Sprisahaní v Ríme Terore v Konštantínopole. Je pravda, že momentálne pracujete nnovej historickej trilógii?
V skutočnosti je druhá trilógia plynulým pokračovaním prvých troch kníh, takže všetky považujem zjeden celok. V angličtine už vyšli ďalšie dvdiely: Duchovia Atén Meč z Damasku. V poslednej knihe sa vrátim celú ságu ukončím opäť v Konštantínopole. Myslím, že ide o logické vyvrcholenie príbehu, ktorý nemohol skončiť v žiadnom inom meste.
Sériu historických románov mapujúcich dejiny Byzantskej ríše teda čoskoro dopíšete. aAým smerom sbudú uberať nasledujúce knihy?
Ostanem opäť v minulosti, no tentoraz v menej vzdialenej dobe. Môj nový projekt je zameraný na príbehy ženskej detektívky – špiónky, žijúcej v Anglicku v 17. storočí.
Považujete svoje štúdium dejín za výhodu pri písaní historických románov?
V skutočnosti ani nie. Najdôležitejším pre akéhokoľvek autora, teda aj pre autora historických románov, je byť dobrým rozprávačom. Ani fakt, že som vyštudoval históriu nuniverzite, mneuchráni od toho, aby sa aj v mojich knihách občas nevyskytli historické omyly. Navyše, drvivá väčšina latinských či gréckych prameňov z obdobia antiky bola preložená do angličtiny, takže aj ľudia neovládajúci tieto jazyky dokážu čerpať informácie k svojim príbehom aspoň v pretlmočenej podobe. Iné by to bolo napríklad pri písaní románu o tureckom impériu. V tom prípade smusí seriózny autor spoľahnúť na prácu s prameňmi v pôvodnom jazyku. Ale koniec koncov, podľa mňa najlepší autori historických románov neboli profesionálnymi historikmi.
Kto sú teda podľa vás najlepší autori historických románov?
Mojimi vzormi boli velikáni tohto žánru, ako Mika Waltari, Robert Graves či Patrick O’Brian. Najlepší zo všetkých je pre mňa Gore Vidal jeho kniha o Juliánovi Apostatovi. Táto práca zostáva dodnes neprekonaná.