Ešte vlani sa naknižnom trhu objavili zaujímavé publikácie určené nielen odborníkom, aleposkytujúce ajrady rodičom, ktorí sa cítia bezmocní pri výchove svojich ratolestí. Ichautorkou jepsychologička PhDr. EvaREICHELOVÁ, CSc.

• Kniha Mama, buď mojím princom bymala pomôcť hravou formou vytvoriť vzájomný vzťah dôvery aporozumenia medzi rodičmi a deťmi. Na základe čoho vznikala táto kniha, čo pokladáte vo vzťahu rodičia – dieťa zanajdôležitejšie?
– Terapeutické príbehy o deťoch zmojej práce somnosila vhlave veľmi dlho achcela sompredovšetkým ponúknuť odbornej verejnosti, ale ajrodičom naozaj to, čo saodohráva vterapeutickom vzťahu medzi dieťaťom apsychológom aako terapia hrou vpsychoanalytickom poznaní môže liečiť. Vždy som sihovorila, že napíšem to, čo mne veľmi chýbalo, keď som začínala vpraxi. Bola bysom šťastná, ak by sa mitakáto kniha dostala do rúk, keď somskončila školu. Ak siknihu prečítate, je vám jasné, že medzi rodičom adieťaťom jenajdôležitejšia láska, vzájomné chcenie, porozumenie aexistenčná snaha žiť spolu. Ak chýba, terapeutický vzťah na určitý čas sa stáva dôležitým miestom nového vzťahového približovania. Ak sa tostane, môže sa začať skutočná liečba. Vknihe nezverejňujem len spôsob terapeutického kontaktu sdieťaťom, ale ajautentické rozhovory srodičmi, pretože čím jedieťa menšie, tým je odsvojho rodiča závislejšie arodič musí byť predieťa dôležitejším objektom akoterapeut.

• Vaša ďalšia publikácia Na chvíľu Freudom (Filiálna terapia) jezameraná nadeti s vážnejšími emočnými problémami. Základom tejto terapie jespoločná 30-minútová hradieťaťa arodiča, priktorej sirodičia osvojujú základné výchovné zručnosti, vrátane citlivého počúvania, rozoznávania emocionálnych potrieb dieťaťa. Máte už nejaké ohlasy na to, či vaše knihy pomohli skvalitniť vzťah detí arodičov?
– Už roky odporúčam rodičom mojich malých klientov terapeutické finty filiálnej terapie, abyjednoduchým, nestresovým apre dieťa hravým spôsobom kompenzovali emočné poruchy svojich ratolestí. Väčšinou pomáhali, preto som sa po určitej dobe rozhodla napísať to, čo rodičom odporúčam v sústredenej podobe, ktorú somvydala pod názvom Na chvíľu Freudom. Väčšina rodičov nám prináša priaznivý ohlas naich domáce terapeutické snaženie. Rodičia sanavrhovaným hrovým kontaktom obohacujú zážitkami. Raz mijedni rodičia povedali: „Nemysleli sme si, že hrať sa sdieťaťom jeskvelé, doteraz smenevnímali hranie dieťaťa ako spôsob, ktorým vyjadruje svoje potreby ateraz žasneme nad tým, ako naše dieťa jednoducho prezentuje, čo od nás chce. A myskutočne nemusíme byť tými, čo vymýšľajú hru, alevieme, že musíme byť duchom prítomní...“ Rodičia prichádzajú s tým, že spoločné hranie pomáha kompenzovať strachy udetí, uľahčuje spôsob odlučovania odmatky, dieťa saprestane tvrdohlavo pokakávať alebo žiarliť namenšieho súrodenca.

• Nikto zrodičov sinemôže byť istý, či sanedopustil pri výchove nejakej chyby. Podľa vás jeponuka podobných publikácií, ktoré byposkytli rady zamerané nazlepšenie vzťahov vrodine, u nás dostatočná?
– Myslím si, že je veľmi veľa publikácií, ktoré hovoria o výchove alebo o tréningu rôznych mentálnych zručností, ale často im chýba schopnosť preniknúť do vzťahu rodičov adetí. Skôr lenodborne opisujú, čo treba meniť a trénovať.

• Na vašej webovej stránke sú uvedené ordinačné hodiny každý pracovný deň od 8. do 18. hodiny, toznamená, že váš pracovný čas jedesaťhodinový? Kedy sinachádzate čas na písanie?
– Píšem veľmi rada, je to práca, ktorá maneunavuje aviem si na ňu nájsť čas aj po náročnom pracovnom dni. Často sa mi stávalo pri písaní knihy Mama, buď mojím princom, že som si ešte cestou domov nahrávala nadiktafón zažité terapeutické chvíle smojimi klientmi, abysom nestratila autentickú pocitovosť zprežitých sedení. Na písanie využívam najmä víkendy a voľné dni.

• Čo pripravujete?
– V súčasnosti pripravujem dotlače prípadovú štúdiu zopsychoanalytickej terapie dospelej ženy spoužitím metódy katatýmno-imaginatívnej terapie, inak nazývanej ajmetóda denného snenia. Kniha sabude volať Neberte mi ilúzie a dúfam, že bude kdispozícii navianočnom trhu.

• Kto vám radí svydavateľskou prácou?
– Spolupracujem s tímom mladých ľudí, ktorí mi veľmi dobre vedia poradiť apomôcť svydávaním kníh.

• Akorozširujete svoje publikácie, aké máte na neohlasy?
– Psychologickú prax vykonávam už mnoho rokov, široká odborná verejnosť mapozná a váži simoju prácu a to jenajlepšia reklama. Kníhkupectvá miumožnili prezentovať knihy ajprostredníctvom autogramiád, kde mapotešila hojná účasť záujemcov. Knihy sapredávajú prostredníctvom kníhkupectiev kamenných, ako ajinternetových, zároveň si záujemcovia môžu knihu objednať ajcez moju webstránku a kúpiť priamo vambulancii, kdeich dostanú aj smojím venovaním.