S autorom knihyTrochu oheň, trochu vodasme sa porozprávali o jeho cestách na vojnový Balkán v 90. rokoch.
Taktiež aj o jeho práci reportéra a projekte Zabudnuté Slovensko. Naša krajina podľa neho patrí medzi pokojné časti sveta, čo si často nevieme vážiť.
Ako ste sa dostali k písaniu reportáží o Balkáne?
Bolo to pomerne jednoduché, ako napokon všetko v živote. V rokoch 1993 až 1994 som jazdil ako fotograf a reportér do Medžugorja v Bosne a Hercegovine, kde boli údajne zjavenia Panny Márie. Neďaleko ležal Mostar, kde sa bojovalo, a viackrát som tam išiel. To bol takpovediac môj iniciačný zážitok. Intenzívnejšie som sa Balkánu venoval počas náletov NATO na Juhosláviu a počas vojny v Kosove. S českým kolegom sme tam opakovane jazdili.
Zaznamenával som exodus vyháňaných Albáncov, neskôr Srbov. Pod vplyvom týchto hrozných skúseností som s kamarátmi založil a viedol organizáciu Človek v ohrození. Opravovali sme v Kosove školu a „popritom“ som písal reportáže. V tejto maličkej krajine, kde sa stretáva (často nie mierovo) kresťanstvo s islamom, srbský živel s tým albánskym, som bol medzičasom asi päťdesiatkrát a mám pocit, že som ju dôverne spoznal.
Počas každej z ciest som písal reportáže, mal som množstvo poznámok a rozhovorov. Po dohode s vydavateľmi z Absyntu som o takmer 30 rokoch mojich skúseností s krajinami bývalej Juhoslávie napísal knihu – ako zhmotnenú pamäť pre tých, čo dekádu občianskych vojen nezažili, aj ako memento pre Slovákov, kam až môže viesť radikalizácia politických lídrov.
Hovoria ľudia o tom, čo prežili cez vojnu?
Prípad od prípadu, dom od domu. Keďže som reportér, nepíšem „od stola“, ale jazdím za ľuďmi do terénu. Rozumiem síce po srbsky, ale málo na rozhovory v tomto jazyku. Preto už dve dekády jazdím s tlmočníkmi, ktorí ovládajú všetky balkánske jazyky, najmä s etymológom Ľuborom Králikom z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV. To mi takpovediac otvára dvere do domácností, pričom, samozrejme, rešpektujem, že ľudia dodnes trpia prežitými traumami a niekedy so mnou hovoriť nechcú.
Spamätali sa už Balkánci zo všetkých tých konfliktov?
To je zložitá otázka, odpoveď asi presahuje možnosti tohto rozhovoru… Usiloval som sa to popísať vo svojej knihe. Iba stručne: krajiny bývalej Juhoslávie boli v 90. rokoch ako „sud prachu“, čo je inak výstižný názov filmu Gorana Paskaljevića. Dodnes to nie je ideálne, no vidím veľmi pozitívne zmeny a dúfam, že všetky skôr či neskôr budú súčasťou EÚ. Teda, ak to stihnú skôr, ako sa odtiaľ vysťahujú práceschopní na Západ…
Spor medzi Kosovom a Srbskom trvá už dlhé roky a iba pomerne nedávno sa začala situácia zlepšovať. Prečo Srbi nedokážu tolerovať Albáncov a ich kultúru?
Nepovedal by som, že Srbi to nedokážu. Strojca genocídnej politiky prezident Slobodan Milošević pred dvadsiatimi rokmi padol. Žijú ale pamätníci tej éry, mnohí z nich nostalgicky spomínajú. Mladší už nie sú natoľko zaťažení stereotypmi, ale naratív a mýtus o Kosove ako kolíske srbského národa (ktorú nám Albánci ukradli) prežíva v mysliach a vedomí. Na to svojim srbským kolegom a kamarátom vravím, že ak by ich lídri nepáchali genocídnu politiku voči etnickým Albáncom, Kosovo by bolo dodnes súčasťou Srbska.
Má strach vplyv na výslednú podobu vašej práce?
Na takéto otázky nerád odpovedám a myslím to úprimne, že nejde až tak o mňa, ja som iba ten, ktorý vydáva svedectvo, textom aj obrazom, o ťažkom údele iných.
Už sa vám stalo, že ste nejaký príspevok neodovzdali, pretože ste situáciu vyhodnotili ako príliš nebezpečnú?
Stalo sa mi, že som v danej chvíli nefotografoval, lebo som sa ozaj veľmi bál. Na Balkáne, ale aj v krajinách ako Pakistan či Haiti.
V rámci projektu Zabudnuté Slovensko organizujete v našich mestách diskusie o fašizme. Dokonca sa na vás prišli pozrieť aj kotlebovci. Dali vám tieto diskusie nejaký nový pohľad na Slovákov a ich mentalitu?
Odpoveď presahuje možnosti tohto rozhovoru, ale ak mám zvýrazniť jednu vec, je to poznanie, že aj s voličmi ĽSNS treba viesť živý, tvrdý, ale slušný dialóg. A to v „zabudnutých“ regiónoch, kde žijú nielen kotlebovci, ale aj nesmierne šikovní aktivisti. Slovensko je pestré, čo je dobré.