Predstavuje jeho riaditeľ PhDr. Ľubomír Kucka

Edičná činnosť Centra VTI SR

Adresa: Centrum vedecko-technických informácií SR

Nám. slobody 19

812 23 Bratislava

tel. 02/43 42 05 97

tel./fax: 02/43 42 04 54

e-mail: publik@cvtisr.sk

www.cvtisr.sk

Riaditeľ CVTI SR: PhDr. Ľubomír Kucka

Vedúca edičného a propagačného odboru: PhDr. Mária Žitňanská (odpovedá na naše otázky)

Vznik: 1953

Zameranie: Vydávanie odbornej periodickej a neperiodickej literatúry, ktoré vychádza zpotrieb knižničnej a informačnej teórie a praxe.

Rozširovanie publikácií: Našu produkciu (časopiseckú aj knižnú) si distribujeme sami prostredníctvom vlastnej webovej stránky a na knihovníckom portáli InfoLib, objednávky uverejňujeme aj vnašich odborných časopisoch.

· Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko znich predstavujú publikácie slovenských autorov?

Nie sme komerčné vydavateľstvo, naša edičná činnosť vyplývazo zamerania Centra VTI SR (do roku 1996 Slovenská technická knižnica), ktoré je národným informačným centrom a špecializovanou vedeckou verejnou knižnicou zameranou na technické odbory a vybrané oblasti prírodných, ekonomických a humanitných vied. V rámci metodickej činnosti rozvíja aj vzdelávaciu a edičnú činnosť. Prvú publikáciu vydala knižnicaroku 1953 a dodnes počet titulov prevýšil 450. Zväčša to boli rôzne študijné príručky pre účastníkov doškoľovacích kurzov, metodické materiály, zborníky zrôznych národných aj medzinárodných odborných konferencií a sympózií (tzv. sivá literatúra), skriptá a teoretické štúdie (Elektronická komunikácia vo vede od J. Šušola a iné), a to nielen pre študentov, ale aj pre ľudí zpraxe. Pri príležitosti 60. výročia vzniku našej inštitúcie sme pripravili publikáciu Centrum vedecko-technických informácií SR. 1938 – 1998, ktorá podrobne a historicky verne dokumentuje vznik, vývoj a prerod klasickej knižnice na moderné informačné centrum.

Našimi autormi boli asú takmer výlučne slovenskí odborníci z knižničnej a informačnej vedy. Len vo výnimočných prípadoch sme vydali publikácie zahraničných autorov o najnovších trendoch v oblasti informatizácie, globalizácie či internetizácie – Budovanie európskej informačnej spoločnosti pre nás všetkých. Záverečná správa špičkových expertov, ktorú vydala Európska komisia roku 1997.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2005?

– Vlani sme vydali tri publikácie: WinISIS 1.5.3. Príručka ksystému od D. Zendulkovej, zborník INFOS 2005 amonografiu Informačné správanie. Pohľady informačnej vedy autorky J. Steinerovej. Okrem monografií vydávame ešte štyri odborné periodiká, dve znich aj vprintovej aj elektronickej forme. IT lib. Informačné technológie aknižnice celoslovenský odborný knihovnícky časopis pre každého, kto pracuje sdokumentmi ainformáciami vychádza od roku 2001 štyrikrát ročne, ve-forme ho možno nájsť na adrese http://www.cvtisr.sk/itlib. Ďalší štvrťročník Slovenskej asociácie knižníc Bulletin SAK si môžu záujemcovia pozrieť aj velektronickej forme na adrese . Dve periodiká sú dostupné len velektronickej forme. EURO:INFO – prináša 12-krát ročne aktuálne informácie opodujatiach, programoch aaktivitách vEurópskej únii, tematicky sa orientuje na informačné akomunikačné technológie, čitatelia ho nájdu na adrese . e-MONITOR – prináša články zo slovenskej periodickej tlače ainformácie zmarketingu, informačných technológií, e-obchodu, legislatívy, cezhraničnej spolupráce, technickej normalizácie aduševného vlastníctva. Dostupný je na adrese .

* Sakými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2006?

– Tento rok pripravujeme publikáciu Vecné spracovanie a nové informačné technológie od A. Peťovej, reflektuje rozvoj nových informačných technológií aich vplyv na vecné spracovanie a poukazuje na nevyhnutnosť zmeny, harmonizácie vecného spracovania. Je určená tak pracovníkom knižníc, ako aj študentom knihovníctva na stredných avysokých školách. Titul Prístupnosť webu pre znevýhodnených používateľov od A. Fojtu nastoľuje veľmi diskutovanú tému nielen vEÚ, ale na celom svete. Autor zmapoval situáciu vtejto oblasti, definuje pojem prístupnosti apodrobne opisuje podporné technológie, ktoré používajú znevýhodnení používatelia pri práci spočítačom ana internete, napr. čítačky obrazoviek, hlasové atextové prehliadače, braillovský riadok, zväčšovač obrazovky. Knižnice si vďaka tejto publikácii môžu optimalizovať svoje webové sídla, ako aj knižničné služby pre tento typ používateľov. Ako tretí titul pripravujeme zborník prednášok zmedzinárodnej konferencie Využívanie informácií v informačnej spoločnosti.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší a najužitočnejší?

– Vzhľadom na špecifickosť každého vydaného titulu je nemysliteľné určiť poradie užitočnosti. Naše publikácie tvoria vprenesenom zmysle akési súkolesie užitočnosti pri zvyšovaní poznania a odbornosti.

* Anaopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Pri takomto špecifickom zameraní titulov sa o vydavateľskom omyle hovoriť nedá.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Záľaha braku, veľmi nízka jazyková úroveň mnohých kníh (česť výnimkám!), ako aj vysoká cena kníh.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Bolo by veľmi zjednodušené povedať, že napríklad znížená DPH na knihy. Vpodstate ide ozložitý komplex problémov, ktoré ťažko možno opísať pár slovami.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Často sú ich špičky mimo môjho záujmu.

* Akú knižku práve čítate?

Báseň a čas od M. Rúfusa a Loupení jahňátek od M. Atwoodovej, ktorá ma navráti do tvrdej reality života. Cestou autobusom sa rada začítam do poviedok P. Rankova Vtesnej blízkosti.

Pripravila Lýdia Čelková