Recenzia
15.10.2010

հDzá - Laco Haas - Dobrodružstvá chlapcov spod Zobora

Dobrodružstvá chlapcov spod Zobora

Dobrodružstvá chlapcov spod Zobora

Laco Haas: հDzá, Bratislava, Vydavateľstvo DAXE 2010

Memoáre zvyknú neraz podceňovať najmä milovníci fiktívnej
literatúry, lebo v nich nevidia ani rozlet fantázie, ani vernú historickú literatúru. Obzvlášť silne postihuje tento dešpekt práve spomienky na detstvo a mladosť. A pritom aj takáto spomienková literatúra - vo svojom súhrne - predstavuje mozaikové kamienky detailov aatmosféry do celkového obrazu histórie. Ich selekciou a sceľovaním vznikajú doplnkové obrysy pre základné, nosné historické fakty, pre ich dokreslenie a vyfarbenie.

Vo Vydavateľstve DAXE vyšla knižočka spomienok Laca Haasa na detstvo amladosť snázvom հDzá. Taká totiž bola prezývka obyvateľov mesta pod Zoborom, Nitranov. Ide o detstvo a mladé letá nitrianskych šarvancov, medzi ktorých autor kedysi patril, aby sa naostatok stal kro­nikárom ich dobrodružstiev. Za predpokladu, že si nepísal denník, treba obdivovať jeho brilantnú pamäť, s akou si pri písaní plasticky vybavoval tieto dávne udalosti. Z knižočky sa dozvieme o takmer foglarovských dobrodružstvách pri pátra­ní po rozličných tajomstvách, skrytých pokladoch a katakombách, ale aj o zážitkoch humorných, motivovaných detskou nai­vitou i túžbou vyrovnať sa svojim romanticko-románovým hrdinom.

Mladý čitateľ ocení azda najviac príbehy s tajomstvom, príbehy odvážnych pátračov v krátkych nohaviciach. Starší čitateľ starší si tu všeličo prečíta s pobaveným úškrnom a zaspomína si na po­dobné zážitky z vlastného detstva, takže napokon ocení aj tento spomienkovo motivačný impulz. Osobne by som sa vtejto kultivovane nepísanej knihe vyhol spomienkam na „pokakané" zážitky, ktoré mi pripadajú viac trápne ako smiešne. Ale azda je to len moja subjektívna výhrada, ktorú možno napad­núť námietkou, že šarvanecké príbehy nemôžu byť esteticky cudne vysterilizované.

Autora Laca Haasa a jeho kamarátov obmedzovala v detstve ľudovodemokratická, pofebruárová prepolitizované a prekádrovaná realita, ktorá nahradila dobrodružný skauting nudným pionierskym schôdzovaním. Preto boli chlapci vtedy odkázaní na spontánne vymýšľanie rozličných hravých a dobrodružných aktivít, ktoré neboli vždy rozumné a prinášali ne­zriedka namiesto poučenia trpké ponaučenia cestou omylov a bolestivých kolízií. Chýbal im oficiálny, inštitu­cionálny, profesijné premyslený a odskúšaný rámec rešpektu­júci prirodzenú túžbu po zážitkoch v podobe skautských oddie­lov alebo Foglarových čitateľských klubov pri časopise Vpřed. Aj v tom je Haasova kniha verným zrkadlom vtedajších čias. Otázkou zostáva, kam sme vtomto smere dospeli dnes...

Milan Kenda