Slovník súčasného slovenského jazyka (a – g)
Bratislava, Veda 2006
Za nezvyčajne veľkej pozornosti médií sa 22. januára (vraj v najdepresívnejší deň roka) konala na Bôriku prezentácia prvého zväzku veľkého výkladového slovníka slovenského jazyka. Obidve tieto okolnosti (početnosť médií, ktoré udalosť zaujala, imiesto konania) svedčia otom, že mnohí pochopili, oaký významný medzník vdejinách slovenskej vedy akultúry ide.
Slovník súčasného slovenského jazyka je skutočne vynikajúcim zrkadlom jedinečného bohatstva slovnej zásoby súčasnej slovenčiny. Používatelia nájdu vprvom zväzku informácie ovyše 30 000 heslových slovách, ato nielen výklad ich významu, gramatickú charakteristiku,normatívne aštylistické hodnotenie, ale aj ilustrácie používania slov čerpané zbohatých autentických zdrojov, typické spojenia, frazeologizmy, ktorých je takmer 4000, apod. Čistý obraz tohto bohatstva slovník zabezpečuje nielen vďaka svojej rozmernosti, veď sa týmto zväzkom začína vydávať najväčší slovník našej histórie (bude mať viac ako 200 000 slov), ale aj vďaka tomu, že sa pri jeho vzniku apríprave mohli anaďalej môžu využívať pramene, ktoré predtým našim lexikografom neboli vôbec prístupné. Kým ešte aj doteraz najväčší Slovník slovenského jazyka (tzv. „Peciarov“) sa pripravoval predovšetkým na základe lístkovej excerpcie aintrospekcie každého jedného zautorov, v súčasnosti pribudli nové možnosti: dnes už je pre slovnikárov k dispozícii Slovenský národný korpus Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV s jeho tristo miliónmi textových jednotiek, rozmanité internetové stránky avyhľadávače. Zapojenie moderných metód počítačovej lexikografie skongeniálnym Vladimírom Benkom zasa pomohlo pri kontrole slov zhľadiska ich formy i významu. Po prvýkrát sa objavila aj možnosť spolupráce s desiatkami odborných konzultantov, ako to už dávno praktizujú veľké svetové lexikografické tímy. Zachytáva sa terminológia zviac ako 100 vedných oblastí asúčasťou slovníka sú aj názvy obcí aich častí na Slovensku spríslušnými obyvateľskými menami.
Je naozaj skvelé, že nám autori (presnejšie autorky) slovníka pod vedením Kláry Buzássyovej aAlexandry Jarošovej poskytli vyvážený a pestrý obraz slovnej zásoby súčasného slovenského jazyka avystihli jeho pružnú stabilitu, vktorej sa každý jazyk tak dobre cíti. Je výborné, že načúvali predovšetkým tepu živého jazyka, že vňom sa usilovali nájsť pravdu života a neprepadli optickému klamu, že zlatý vek nášho jazyka je už dávno a nenávratne za nami.
Autorky svoju prácu vykonali sobdivuhodnou bravúrou, ale to sa vlastne od nich ako od slovnikárok z liahne povestnej Bratislavskej lexikografickej školy aj očakávalo. Patrí im však vďaka nielen za dobre vykonanú prácu, ale aj zato, že mali odvahu spracovať niektoré veci podľa inštrukcií jazyka nanovo, že začlenili do slovníka aj doteraz nespracovanú lexiku bez likvidácie variantov anapokon – spomeňme aj to – že neobišli ani tabuizovanú lexiku.
Ostáva už len zaželať tomuto zväzku, aby si našiel cestu nielen medzi domácich azahraničných elitných používateľov či bádateľov slovenského jazyka, ale aby sa dostal ku všetkým, ktorí pocítia potrebu zakéhokoľvek dôvodu hlbšie poznať slovenčinu ako svoj materinský jazyk. Neočakávane veľký záujem ovlastnenie slovníka veští lepšie časy aj pre kultivovanie nášho jazykového prejavu.
Slavomír Ondrejovič