Recenzia
Natália Dukátová
16.01.2021

O skutočnej smutnej princeznej

Diana Mašlejová: ŠٱáԾ – korunná princezná

Bratislava: OZ Bratislavské rožky, 2020

Pri pohľade na dnešnú podobu kaštieľa vRusovciach je mnohým znás smutno. Zchátrajúcich múrov však môžeme vytušiť zašlú slávu akrásu tohto miesta, ktorého podobu si aj vďaka filmom ešte dokážeme predstaviť. Vnajnovšej knihe Diany Mašlejovej ŠٱáԾ sa dostaneme ešte ďalej, priamo za múry kaštieľa, ktorému začiatkom 20. storočia vdýchla nový život belgická korunná princezná ŠٱáԾ spoločne sdruhým manželom Elemérom Lónyayom.

S našouhlavnou hrdinkou, skutočnou historickou postavou Štefániou, dcérou belgického kráľa Leopolda II., sa prenesieme do roku 1913, teda do čias, keď Slovensko bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, keď Rusovce neboli Rusovcami, ale Oroszvárom, do čias, keď svet ešte nebol poznačený svetovými vojnami. Pokoj aharmónia, tak by sa dali zhrnúť dojmy vyvolávajúce prvé stránky knihy, umocnené opisom krásnej anglickej ajaponskej záhrady, ktoré sa nachádzali okolo kaštieľa. Záhrada bola Štefániným veľkým potešením, najala preto tých najlepších záhradníkov, ktorí sa venovali nielen úprave okrasných rastlín, ale aj pestovaniu ašľachteniu nových druhov. Už od roku 1912 vydával kaštieľ špeciálny katalóg srozličnou ponukou ovocných, listnatých aihličnatých stromov, čo bol na tú dobu skutočne nevídaný počin. ŠٱáԾ priniesla do kaštieľa aj iné moderné novinky, napríklad tenisový kurt, herný salón, biliardovú miestnosť či hudobnú izbu, dala vybudovať cestičky pre bicykle, ktoré si návštevníci mohli požičať priamo vzámku, vkaštieli sa nachádzala aj veľká knižnica, moderné kúpeľne aústredné kúrenie. Čo je však podstatné, ŠٱáԾ zo svojho domova vRusovciach vytvorila bezpečné miesto plné šťastia alásky.

Autorka nás však retrospektívne zavedie aj do menej šťastného obdobia života korunnej princeznej, ktorej osud bol vmnohých oblastiach napísaný už pri jej narodení. ŠٱáԾ mala pred príchodom do kaštieľa za sebou niekoľko životných tragédií aneľahkých životných drám. Ako to už vtých časoch bývalo, väčšina kráľovských potomkov mala svoj život predpísaný dopredu. Vduchu vtedajšieho spájania rodov amajetkov bolo rozhodnuté aj obudúcom, prvom ženíchovi malej princeznej.

Včase, keď dnešné dievčatá prežívajú posledné dozvuky detstva, sa ŠٱáԾ vydala za následníka trónu princa Rudolfa, syna slávneho rakúskeho cisára Františka Jozefa I, aešte slávnejšej mamy, cisárovnej Alžbety, zvanej Sisi. Súčasne svydajom bola nútená opustiť aj rodné Belgicko ausadiť sa vdomove svojho manžela na viedenskom dvore, kde to pod dohľadom prísneho panovníka ajeho nevľúdnej manželky Sisi nemala vôbec ľahké. Ani jej manžel Rudolf jej situáciu neuľahčoval, mnohými záletmi asvojou ťažkou, depresívnou povahou často pripravil svojej žene smutné chvíle.

Na pozadí súkromných udalostí sa autorka snaží priblížiť aj rôzne dejinné udalosti, naznačujúc tak zmeny, ktoré čoskoro mali zasiahnuť celú Európu. Pre deti sú však niektoré fakty miestami príliš zložité, množstvo mien, výrazov asúvislostí neprispieva kprehľadnosti udalostí, sktorými sa malé deti ešte nemali možnosť stretnúť. Práve toto je však, paradoxne, aj devízou „rozprávky“, vktorej sa prelína skutočnosť sfikciou. Takéto spojenia nie sú vliteratúre pre deti amládež ojedinelým zjavom, niektoré bývajú vydarené, iné menej. Kniha ŠٱáԾ však určite patrí do prvej kategórie. Spisovateľkin láskavý štýl, plynulosť deja ajedinečné ilustrácie robia zknihy kúsok, ktorý si isto obľúbia nielen deti, ale aj ich rodičia.