Ján Čomaj: Návraty Arpáda Račka
Bratislava, Perfekt 2007
Už v úvode Ján Čomaj predznamenáva, že ak medzi ľuďmi jestvujú dotyčnice priesečníky, zbližujúce veci, vtedy si možno trúfnuť aj na niečo viac, ako len na memoáre, človek sa odváži rozpovedať životný príbeh toho druhého jeho ústami. V prípade sochára Arpáda Račka, jedného z našich najvýraznejších sochárskych tvorcov dneška, k spoločnej veci patrila rozpomienka na chýrneho reportéra Gavrila Gryzlova.
K tejto osobnosti, ale nielen k nej, sa v prvej kapitole Cestou z Jasla vo svojich spomienkach vracia Arpád Račko v monologickom rozprávaní Jána Čomaja. Zároveň uvažuje, prečo je umelec ako on vo svete vážený doma niekedy div nie zatracovaný za to, že je realistom. Potom, už bližšie k domovu, mu zavonia zabíjačka: rozpráva o tom, ako sa s originálnym rodovým receptom na čabiansku klobásu presadil na veľkej súťaži v Maďarsku o najchutnejšiu čabajku, o tom, ako doma ukradneme aj pamätníky na ľudí, ktorí za našu slobodu položili život... Kapitola Na začiatku a ešte pred ním je zo všetkých kapitol azda najmenej zatrpknutá, z bolestí tu na povrch preráža iba úporná snaha o pomaďarčenie mladučkého Arpáda Račka. Obdobie mladosti štúdií bolo však poznačené predovšetkým dychtivosťou po živote, po kráse. Kapitoly ľ Aj sochy majú svoje osudy vypovedajú o radostiach i strastiach tvorivej sochárskej práce, o závisti, intrigách, politických manipuláciách, o dobroprajnosti, o úcte k tvorivosti tvrdej drine, o zrode myšlienok. Trinásta komnata je zase kapitolou, ktorú si Arpád Račko chráni pred svetom, pred médiami. Je o láskach sklamaniach, o súkromí, ktoré dokáže podržať i sklamať, ale aj tvorivo popchnúť ďalej. Treba priznať, že ako inde je úzkostlivým strážcom každého slova, ktoré by mohlo ublížiť, tu je dokonca až skúpy na slovo. Pritom naozaj nejde o vyhrabávanie intímnych pikošiek, skôr o priblíženie umelcovho zrenia v interaktivite so svojimi najbližšími. O čosi bližšie nás okľukou v tomto smere informuje kapitola Cesty za poznaním (aj v znamení Rýb). Arpád Račko rád cestoval, podľa vlastnej spracovanej výpovede predovšetkým za spoznávaním umeleckých skvostov za rybami na rybačku. Rybolov sa mu stal príjemnou vášňou i relaxáciou zároveň. Kapitolky Moje portréty Pokus o malý autoportrét dopĺňajú mozaiku umelcových zdrojov smerovaní, škoda však, že dokumentovanie nezbednosti, neposednosti odvahy ostalo len na pleciach neveľa príbehov. Laického čitateľa skôr bude presviedčať Račkova strohosť svedomitosť, introvertnosť až plachosť. Pravda, sila priebojnosť sú tiež imanentne prítomné, pretavili sa aj do jeho prác z kameňa predovšetkým z kovov zliatin.
Cenným pomocníkom sú v závere knihy prehľadne členené základné biografické údaje. Bohato ilustrované dielo fotografiami či už zo súkromia najmä z tvorby perfektne dopĺňa textovú časť knihy. Navyše mnohé diela už vôbec nejestvujú: buď boli odcudzené, vandalsky zničené, alebo ich zarástli nekontrolovateľne vysádzané dreviny kroviny. V tomto zmysle je život excelentného umelca, popredného ako Arpád Račko, naozaj popri občasnej súčasnej tvorivej robote obrovskou spomienkou. Sochy zo zliatin sú materiálovo i odlievaním čoraz drahšie, málokto si ich už objednáva, lacnosť nehodnoty vládnu dnešnému svetu. Našťastie sú ľudia, ako s východným Slovenskom úzko spätý Arpád Račko, ktorí vedia o hodnotách sveta umenia v ňom oveľa viac, ako obyčajní smrteľníci.
Ľuboš Svetoň