Máte chuť na sushi?

Dávid Soboň sa už tretí rok po sebe rozhodol podeliť o ďalšie skvelé autorské a zároveň aj ilustrátorské dielo so svojimi čitateľmi. Po knihách Káva (Monokel, 2022) a Čokoláda (Monokel, 2023) sa tentoraz zameral na ďalšiu pochutinu, ktorú svet miluje – Sushi. Jeho najnovšie rovnomenné dielo s podnadpisom Ilustrované dejiny rolka za rolkou v porovnaní s predchádzajúcimi knihami doslova hýri farbami. 

Po hnedo-fialovo-horčicovej Káve a zeleno-červeno-hnedo-žltej Čokoláde je autorova posledná kniha pestrofarebná. Zelenú dopĺňa lososová a biela, najtypickejšie farby tohto ryžovo-rybieho pokrmu, ale pridáva sa aj ružová, hnedá, béžová, modrá i rôzne odtiene modro-zelenej. Z každej ilustrácie srší nápaditosť, aj keď vzhľadom na predchádzajúce dve knihy je nutné podotknúť, že si prácu trocha uľahčil. Grafické kompiláty humorne ladených obrázkov alebo vtipné mozaiky tentoraz často nahrádza celostranovou ilustráciou, ktorá niekedy zaberie aj obe strany a zachytáva konkrétnu udalosť alebo miesto. V štýle fotky krajiny alebo územia bez nejakého vtipu, proste len pohľad na kaskádovité ryžové políčka, do úzkej ázijskej doliny, na rieke pestovanú riasu nori a pod. Tu sa trocha stráca Soboňova kreativita a schopnosť nápadito pracovať s ilustráciami, spájať navzájom neprepojiteľné a vytvárať mozaiky obrázkov na jednom liste. Stále tu však zostáva dostatok priestoru pre jeho jedinečné, graficky spracované obrázky. Rolky sa zjavujú s nožičkami a ručičkami. Často sú vtipne zobrazené ako pojedajú samy seba, vyberajú sa s batohom na vandrovku do sveta alebo s vlajkou v rukách dobýjajú nové krajiny. Takéto scény dodávajú knihe hravý rozmer.

Uprieť autorov cit pre grafický dizajn sa v žiadnom prípade nedá. Vizuál skvele dopĺňa textovým materiálom. Dozvieme sa z neho nielen o histórii sushi, ktorá nesiaha ani tak do Japonska, ako skôr na čínske územia. V encyklopedickom zobrazení s podrobnými ilustráciami sa dozvedáme o rôznych druhoch a názvoch sushi. Nielen písmom, ale aj obrazom vidieť rozdiely medzi makizushi, nigiri, temaki, aburi a mnohými ďalšími. Aj použité suroviny, ktoré možno zabaliť do riasy nori, zobrazuje v podrobnom výpise na samostatnej dvojstrane. Okrem tradičných rýb to môže byť aj nakladaný zázvor, mušle, chobotnica, tamago či huby enoki. Všetko je dôsledne zakreslené do najmenšieho detailu.

Potraviny však nie sú to jediné, čo sushi robí takým skvelým a obľúbeným pokrmom. Soboň sa zaoberá procesom fermentácie, ktorý je pre toto jedlo dôležitý. Neváha opustiť ázijské vody a vydáva sa na Island, kde tento proces dlhšieho uchovania potravín v hojnej miere využívali už Vikingovia. Dôležitou súčasťou sushi je ryža, ktorú netreba opomenúť. Ako sám Soboň uvádza, „existuje viac ako 100 000 druhov ryže, ktoré patria do dvoch hlavných druhov. Ryža Indica má dlhšie, štíhlejšie zrno... Ryža Japonica má kratšie, guľatejšie zrniečka.“ (s. 24 – 25) Rovnako do detailov zachádza aj pri objavovaní a používaní ryžového octu, riasy nori či sójovej omáčky. Ak by čitateľ čakal, že sa dozvedel o sushi, jeho druhoch a zložení všetko, bude na veľkom omyle. Autor sa dopodrobna venuje ďalšej dôležitej súčasti prípravy tohto pokrmu – nožom. „Západné nože sa ostria z oboch strán, kým tie japonské len z jednej, vďaka čomu sú oveľa ostrejšie. Treba sa však o ne dobre starať a pravidelne ich brúsiť, niekedy aj každý deň.“ (s. 36)

Kniha je určená deťom od päť rokov. Vzhľadom na to, že sushi nemusí patriť práve do obľúbeného či širšieho detského jedálnička, nejde o najideálnejšie zvolené vekové ohraničenie. Určite však zaujme starších a dospelých čitateľov, ktorí sa o obľúbenej pochúťke posledných dvoch storočí dozvedia veľmi veľa. „Sushi je predsa o zážitku a ochutnávaní“ (s. 62), tak neváhajte túto chutnú knihu ochutnať aj vy.