Recenzia
Jana Kičura Sokolová
22.11.2024

Ktorá z nich je Beth?

Fanúšikovia seriálu Milý Edward pravdepodobne vedia, že predlohou na jeho nakrútenie bola rovnomenná kniha newyorskej autorky Ann Napolitano z roku 2020. Ahoj, dievčatko je v poradí už štvrtá kniha tejto autorky, v ktorej prináša napínavú, emočne nabitú rodinnú ságu.

Dej románu zachytáva pomerne dlhé časové obdobie (takmer päťdesiat rokov). Odohráva sa v americkom Chicagu osemdesiatych až deväťdesiatych rokov. Ústrednými postavami sú členovia rodiny Padavanových. William Waters vyrastal v špecifickom rodinnom prostredí. Tesne po jeho narodení mu zomrie sestra a pre neho už nezostáva v sterilnom rodinnom prostredí ani kúsok lásky. Jedine basketbalové ihrisko, kôš a lopta mu umožňujú tráviť čas osamote aj sa socializovať s inými. Basketbal sa stáva jedinou formou jeho existencie. Dostáva športové štipendium a nadobro dáva zbohom domu svojich rodičov. Na univerzite sa zoznámi s mimoriadne ambicióznou Juliou Padavanovou, ktorá sa neskôr stáva jeho manželkou a radikálne mu zmení život. Spolu s Juliou získava aj novú rodinu v podobe štyroch sestier. Sylvia miluje knihy, Cecelia je slobodomyseľná maliarka, jej dvojča Emeline je materská, láskavá bytosť a Julia so svojím starostlivým plánovaním a programovaním dokáže vyriešiť každú rodinnú nepohodu. William, stigmatizovaný rodinným prostredím, v istom momente stratí kontrolu nad vlastným životom a uvoľní opraty, ktorými ho Julia držala v predpísaných linajkách, čoho výsledkom je pretrhnutie rodinných väzieb, ktoré poznačí život troch generácií. Rozhodnutia jednotlivcov sa tak stávajú hybnou silou celého rozprávania.

Kým Williamova rodina sa od počiatku prejavuje ako nefunkčná, rodina sestier Padavanových sa stáva disfunkčnou až po smrti otca Charlieho, ktorý sa javí ako mimoriadne pasívny (nedokáže rodinu finančne zabezpečiť), no až po jeho smrti je všetkým jasné, že so svojím vnímaním a prežívaním okolitého sveta bol kostrou celej rodiny.

Rodinná sága sa čitateľovi predostiera z uhla viacerých postáv, čo umožňuje autorke precízne vykresliť vnútorné prežívanie a konflikty, rôzne pnutia, túžby či odhodlania – celú paletu pocitov hlavných hrdinov. Zároveň sa tak čitateľovi skladá komplexný pohľad na pulzujúcu rodinnú bunku. Rozprávanie nie je postavené na dramatickom deji, ten plynie pomaly prostredníctvom charakterov postáv a ich reakcií. Konflikt pochádza zo samotného vnútra rodiny, nepodlieha žiadnym vplyvom z okolitého prostredia, čo sa odráža aj na minimálnom počte vedľajších postáv. Román sa nesie v atmosfére ťaživého smútku, osamelosti, akejsi nedopovedanosti, no tieto ťaživé emócie sa prezentujú s mimoriadnou dávkou autorskej nežnosti. Ženy rodu Padavanových sa napriek prekážkam a komplikáciám držia svojich cieľov a volia taký spôsob života, ktorý ich robí celistvými. Ann Napolitano sa tu dotýka citlivých tém, akou je napríklad depresia, samovražda, LGBT, hľadanie vlastnej identity či smrteľná choroba.

Kniha Ahoj, dievčatko je poctou klasike z 19. storočia Malé ženy. Paralely môžeme vidieť v talentoch, záľubách jednotlivých sestier, ich vzájomných vzťahoch a explicitných odkazoch, ktoré nachádzame v sesterských dialógoch. Otázkou pre čitateľa však ostáva, ktorá zo sestier je Beth

Román je pomenovaný podľa pozdravu, ktorým otec zdravil všetky ženy v ich rodine. Hrdinky sú dynamickým faktorom príbehu, pričom mozaika medziľudských vzťahov je vykreslená spôsobom, ktorý dáva čitateľovi priestor na vytvorenie sympatií a antipatií k jednotlivým postavám. Kniha je príbehom o liečivej sile lásky, priateľstva, odpustenia,  o rodine, ktorá často spútava, prikazuje, šnuruje, ale aj podporuje, otvára náruč a miluje.