Knihy snami často cestujú. Berieme ich na výlety, dovolenky, rôzne presuny zmesta Ado mesta B. Publikácie, ktoré si predstavíme, majú opačné ambície. Cestovať môžeme priamo v nich! Navyše nikam ďaleko, len vo svojej domovine.
Adèle aRúfus na cestách po Slovensku (Veronika Klímová) aPoďme objavovať Slovensko (Mária Nerádová) sú určené deťom, vprvom prípade od štyroch rokov, vdruhom ešte mladším. Obidve formou aj obsahom zohľadňujú vek čitateľov. Poďme objavovať Slovensko má veľký formát atvoria ju hrubé kartónové listy, Adèle aRúfus na cestách po Slovensku má mäkkú väzbu, listy strednej gramáže spovrchom, na ktorý sa dobre kreslí. Obrázková kniha M. Nerádovej obsahuje minimum textu akošatý dej zachytený vobraze, kniha aktivít V. Klímovej poskytuje deťom priestor na sebavyjadrenie.
Kniha pre najmenších
M. Nerádová, absolventka štúdií grafického dizajnu na Univerzite Tomáša Baťu vZlíne ailustrácie na VŠVU vBratislave, spolupracovala už sviacerými domácimi i zahraničnými vydavateľstvami aspisovateľmi. Jej ilustrácie zrejme zaujmú deti aj dospelých.
Poďme objavovať Slovensko obsahuje 13 miest, kam zavítalo prasiatko Oliver so svojimi rodičmi počas prázdnin. Ide ovýber lokalít, ktoré sú rodičmi adeťmi na Slovensku často navštevované, aaktivít, ktoré sa viažu na letné obdobie. Niektoré miesta sú konkrétne (Bojnický zámok so ZOO, Bratislava, Banské múzeum, Múzeum slovenskej dediny, Liptovská Mara, Vysoké Tatry, Spišský hrad, Slovenský raj), iné všeobecné (jaskyňa, kúpele, mesto, festival, kemping). Každá lokalita sa rozprestiera na dvojstrane aje podaná pestrofarebne. Obraz miesta dopĺňa jeho názov astručný cestovateľský záznam Olivera.
Slovensko vpodaní M. Nerádovej obývajú zvieratká. Sú poľudštené, majú mená, nosia oblečenie, používajú predmety, vykonávajú činnosti typické pre tú-ktorú lokalitu. Zvieracie figúry sú vzobrazených situáciách prispôsobené svojmu naturelu aj stereotypom (sova číta knihu, myšky večerajú syr, potkan postáva pri kontajneroch). Rovnaké zvieratká sa vyskytujú vkaždej „scéne“, niektoré lokality obsahujú druhy navyše (netopiere, hrobáriky). Vtitule Poďme objavovať Slovensko nefigurujú iba živočíchy, ktoré na našom území voľne žijú, ale aj také, ktorých zástupcov deti naisto majú medzi plyšovými kamarátmi (slony, nosorožce, tučniaky).
Scény na dvojstranách sú kompozične budované vjednom pláne, dynamiku výjavu dodáva rytmus rozloženia postáv, umiestnenia budov, sieť turistických chodníkov, podzemných chodieb vbanskej štôlni.
Ilustrácie sa deťom prihovárajú prostredníctvom farby atvaru, štruktúry autorka takmer nevyužíva. Pracuje soblými tvarmi, ktoré pôsobia mäkko (vďaka tomu ani zuby vlka nevyznievajú ohrozujúco). Dospelým možno bude štylizácia postáv trochu povedomá, pripomína totiž niektorých večerníčkových hrdinov (Medušku J. Dudešeka).
Autorka tvary vymedzuje plochou, detaily zdôrazňuje líniou. Knižka okúzľuje kultivovanou farebnosťou, ktorá je jasná akontrastná, množstvo odtieňov vzájomne komunikuje.
Pri titule je zaujímavé zamerať sa nielen na komunikáciu farieb ako takých, výskyt odtieňov na ploche, ale aj na komunikáciu nakreslených postáv. Tie sú zobrazené vinterakcii, žiadna znich sa nepozerá priamo na čitateľa. Zároveň majú ľahko rozpoznateľnú reč tela aj výrazy, čo deťom umožňuje objavovať nielen istú lokalitu na Slovensku, činnosti, ktoré sa tam dajú realizovať, ale aj širokú škálu emócií avzťahov. Deti môžu vobrázkoch hľadať zvedavé, šťastné, vystrašené zvieratká, zaľúbencov alebo rôzne sociálne väzby – rodinu, dvojicu kamarátov, samotára. Nájdu popritom aj množstvo vtipných detailov (sardinky vautobuse, vankúš vo vtáčomhniezde).
Kniha pre väčších
V. Klímová, autorka publikácie Adèle aRúfus na cestách po Slovensku, študovala na VŠVU vBratislave. Viacero jej autorských alebo ňou ilustrovaných titulov získalo ocenenia apredstavujú skutočne vysokú umeleckú kvalitu. Ilustrátorka využíva klasické výtvarné techniky, najmä kresbu a grafiku.
Adèle aRúfus na cestách po Slovensku má vporovnaní stitulom Poďme objavovať Slovensko subtílnejší výraz. Ilustrácie sú vzdušné, rozmiestnené vpriestore, pôsobia otvorene. Voľba stredného formátu amäkkej väzby spružným chrbtom knižného bloku podporuje charakter knihy ako zošita, ktorý sa vmestí do každého turistického batoha.
Obálka nás oboznamuje siniciátormi cesty po Slovensku, s cudzincami Adèle aRúfusom. Vkruhovej kompozícii vidíme atribúty všetkého, na čo cestovatelia vnašej krajine môžu naraziť: drevenica (ľudová architektúra), banskoštiavnická kalvária (sakrálna architektúra), bratislavský hrad (svetská a reprezentačná architektúra), sídlisková pouličná lampa (odkazy kminulosti), listnaté aihličnaté stromy, ľudia, zvieratá, dopravná značka aj tatranský smerovník.
Po otvorení knihy sa čitateľ môže kdvojici turistov pridať asprevádzať ich (napísaním svojho mena adokreslením autoportrétu na širokých záložkách obálky). Potom si pripraviť pastelky, fixky, perá a už len hľadať, nachádzať, škrtať,dokresľovať adopisovať podľa usmernení autorky. Tá vytvorila množstvo tvorivých zadaní pre mladšie aj staršie deti. Vrámci sprevádzania Adèle aRúfusa sa deti nenásilne učia, precvičujú si jemnú motoriku, ale aj názvy našich operencov či hradov, podnecujú obrazotvornosť, cibria vnímavosť anaisto sa zabávajú.
Čo všetko autorka obsiahla v knižke aktivít? Dvojica turistov navštívila Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu, Bojnice, Spišský hrad, Krásnu Hôrku, Čičmany, Bratislavu, boli na hubačke, hudobnom festivale, ochutnali typické slovenské jedlá. Portréty spokojných návštevníkov deti môžu do obrázku dokresliť.
Ilustrácie vznikli technikou, ktorá je deťom blízka – kresbou fixkami. Ilustrátorka pozýva čitateľa kspolutvorbe, väčšinou mu nevymedzuje špeciálne plochy, prázdne rámčeky na realizáciu, ale umožňuje dopĺňať svoje obrázky. Fakt, že je kdetskému čitateľovi citlivá, sa prejavuje napríklad aj vštylizácii ľudských figúr (neodradzuje dieťa od „spolupráce“ dokonalým stvárnením postáv, ktorého by ono nebolo schopné). Neupriamuje pozornosť na postavy, zobrazuje ich ako drobné figúrky, súčasť väčšieho krajinného celku.
Adèle aRúfus na cestách po Slovensku môže byť príjemným poznávacím výletom aj pre dospelého čitateľa. Ten možno ocení, ako ilustrátorka využíva farebnosť krajiny (tóny zelenej, modrej, okrovej, hnedej, telovej), zrnenie (raster) evokujúci sypkosť, zem anarába sarchetypmi (dom, strom, zajac, srna). Možno sa vďaka tomu stane lepším sprievodcom.
OSlovensku pre deti
Sprevádzať niekoho po Slovensku, ukázať mu naše najkrajšie miesta, rozhodne nie je jednoduchá úloha. Aj najuvedomelejší Slovák by možno siahol po bedekri. Vposlednom období vychádza čoraz viac kníh oSlovensku pre deti. Publikácie sa zacieľujú na rôzne vekové kategórie, využívajú odlišné rozprávačské stratégie aj výtvarný jazyk.
Najnovšou takto zameranou knihou je doplnková vzdelávacia publikácia pre mladších žiakov základných škôl Čo ti vškole nepovedia (S. Marec aL. Čermáková, vyd. Ikar, 2020). Titul obsahuje najmä fakty zminulosti aj súčasnosti Slovenska, ale je vizuálne šťavnatý. Pozornosť detského čitateľa udržiava hravé grafické prevedenie, vírivé kompozičné riešenie dvojstránok, vkusná (funkčná) hra stypmi, veľkosťou afarebnosťou písma, jeho občasné vybočenie zlinajok.
Čo ďalej sknižkami
Poďme objavovať Slovensko
Adèle aRúfus na cestách po Slovensku
Petra Baďová (1985) pracuje v Ústave literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF v Nitre. Okrem iných publikácií jej vyšla aj Existenciálna estetika vecí (2016). Zaoberá sa estetikou krajiny, situácií a vecí a dejinami výtvarného umenia.