Objektívne o detstve štátu a národa
Matúš Kučera
Bratislava starí Slováci. O počiatkoch mesta národa
Martin, Matica slovenská 2009
Renomovaný slovenský historik, pedagóg, politik tvorivý autor čitateľsky úspešných historických monografií, akými boli napríklad Slovensko po páde Veľkej Moravy (1974), Pater Patriae (1981), Slovensko v dobách stredovekých (1985), Slovensko na prahu novoveku (1993), Postavy veľkomoravskej histórie (1987), ktoré vyšli vo viacerých vydaniach, Slovenské dejiny (Od príchodu Slovanov do roku 1526) (2008) sa čitateľskej verejnosti predstavuje s novým reprezentačným dielom Bratislava starí Slováci (O počiatkoch mesta národa). Zužitkoval v ňom svoje doterajšie znalosti žičlivo prezentuje nové pohľady na najstaršie dejiny nášho národa v stredoeurópskom priestore. Profesor Matúš Kučera svoju knihu rozčlenil na dve časti, ktoré môžu pôsobiť aj samostatne: Slovensko okolo roku 1000 Bratislava starí Slováci. V úvode pripomína, že prvá časť vyšla knižne roku 2002 ako slovenský názor k megavýstave Stred Európy okolo roku 1000, keďže trojzväzkový súborný katalóg bol vytlačený z finančných dôvodov iba v nemčine, avšak k čitateľom sa pre isté mocenské zmeny knižočka takmer nedostala. Hoci druhá časť knihy logicky nadväzuje (užšie teritorializuje) na prvú, odlišuje sa najmä množstvom poznámok odkazov (v závere) k textu. Lesklý hladený papier, kvantum vynikajúcich veľkoformátových fotografií decentná úprava dotvárajú nevšedný charakter publikácie.
Obsah za formou nezaostáva. Kučera presvedčivo datuje príchod Slovanov do Karpatskej kotliny zobrazuje interakcie s doterajšími kultúrami, ktoré na tomto území žili či pôsobili, najmä účinky starorímskeho dedičstva na organizáciu života, osídľovanie i lingvistické prejavy. Bez predsudkov vyvracia mýty o holubičom národe. Pri pozornom čítaní možno vypozorovať isté paralely vo vzťahoch starých Slovákov Avarov o zhruba dve storočia neskôr starých Slovákov starých Maďarov. Naši predkovia sa zväčša dobre dokázali prispôsobiť súžitiu s inými kultúrami, avšak možno aj preto ľahšie klesli do stavu podriadenosti. Pokiaľ ide o bojovnosť, využívali ich do svojich vojsk rôzne znepriatelené strany nakoniec za vlády Sama potom v rámci Veľkomoravskej ríše zviedli viaceré významné bitky. Pochopiteľne sa autor vyjadruje aj k rôznym interpretáciám etnogenézy komplexu národov, ktoré územím súčasného Slovenska prechádzali alebo tu istý čas aj zotrvali zanechali po sebe svedectvo či už materiálne alebo sprostredkované v rôznych záznamoch kronikárov podobne. Kriticky prehodnocuje tiež viaceré romantizujúce závery starších slovenských historikov, ktoré často menej vnímali okolité vplyvy na formovanie národa. Podobne sa stavia k viacerým neodôvodneným lokalizáciám centra Veľkej Moravy k Prahe v Českej republike. V rozprávaní o Bratislave sa zameriava najmä na pôsobenie odkaz slovanského kniežaťa Braslava. Značnú časť historicky fundovaného popularizačného diela venoval profesor Kučera spôsobu života obyčajných ľudí – najprv v širšej výpovedi v rámci opisu zložitosti systému fungovania celej spoločnosti, neskôr so zameraním na Bratislavu s jej priľahlým panstvom. Osobitnú časť venuje významu osady Mhyr, kde panovníci Bratislavy uzatvárali mier – akúsi spoločenskú zmluvu medzi nimi pospolitým ľuďom zároveň vzájomne prospešnú ochranu. Význam Bratislavskej brány autor detailne opisuje už na pôsobení hraničných rímskych burgusov – ochranných posádok. Bez znevažovania oceňuje prínosy všetkých národov, ktoré týmito krajmi kráčali. Zbytočná slovenská malomyseľnosť môže podľa autora vyplývať aj z nepoznania vlastnej veľkej histórie. Pretože históriu netvorili iba niektoré národy iné vôbec nie. Napokon si musíme uvedomiť aj silu nášho koreňa, ktorý pretrval, hoci podobné národy – Moravania alebo Lužickí Srbi, ak hovoríme o blízkych Slovanoch, boli do značnej miery pohltené ich susedmi.
Každý čo len trochu znalý histórie ocení kompendium poznatkov, ktoré Matúš Kučera v tejto knihe prináša, zaujme ho aj výklad týchto faktov. V prípade menšieho množstva hmatateľného dôkazného materiálu pre niektoré hypotézy bude iste zaujímavé sledovať ich predpovedané napĺňanie najmä stále sofistikovanejším archeologickým výskumom. Dielo má všetky predpoklady vzbudiť záujem o dejiny aj u mladšej generácie. Svieži nezaťažený jazyk diela spĺňa ako vedecké kritériá, tak aj nároky na popularizačnú príťažlivosť.
Ľuboš Svetoň