Recenzia
Antonia Bednáriková
02.10.2007

55 najkrajších miest a mestečiek Slovenska - Jozef Leikert – Alexander Vojček

Jozef Leikert – Alexander Vojček

55 najkrajších miest amestečiek Slovenska

Bratislava, Príroda 2007

Kníh okrásach Slovenska sa objavuje čoraz viac. Okrem obrazových publikácií a turistických sprievodcov pribúdajú aj monografie slovenských miest aobcí, ktoré obyčajne vychádzajú pri príležitosti okrúhlych jubileí prvej písomnej zmienky o obci, apokiaľ ide oobsah apolygrafické spracovanie sú rôznej kvality, od amatérskych brožúrok po veľkolepé projekty. Pozoruhodná je nová edícia vydavateľstva Dajama Mestá na starých pohľadniciach sinojazyčnými resumé (takto sa už predstavili Trenčín, Levice aNitra). Vydavateľstvo Region Poprad prispelo do ponuky dvojjazyčnou slovensko-anglickou knihou Slovensko – Pohľadnice scharizmou času, vktorej sa cez dobové pohľadnice môžeme preniesť do histórie 62 slovenských miest.

Inou cestou sa vydalo vydavateľstvo Príroda. Spisovateľ literatúry faktu abásnik Jozef Leikert spolu sfotografom Alexandrom Vojčekom si vybrali 55 slovenských miest, aby ich predstavili vsymbióze slova aobrazu aukázali ich súčasnú tvár. Autorská dvojica pracovala spresne stanovenou štruktúrou dvojstrany toho-ktorého mesta (viac priestoru dostali len Bratislava, Nitra, Trenčín, Trnava, Banská Bystrica, Košice Poprad, Levoča, Prešov aSpišské Podhradie so Spišskou Kapitulou, menej Beckov, Bojnice, Brezno, Bytča, Slovenská Ľupča a Tvrdošín). Každé mesto je výstižne charakterizované krátkym podtitulom (Bojnice – Rozprávková krása, Piešťany – Bahno scenou zlata, Dolný Kubín – Mesto básní abásnikov, Tvrdošín – Maľovaný kraj detstva ai.). Hlavný text sa venuje mestu vjeho historickom vývoji, pristavuje sa pri najvýznamnejších udalostiach ainformuje onajzaujímavejších anajcennejších pamiatkach, prírodných pozoruhodnostiach a iných osobitostiach – napríklad, že vKremnici je nielen Múzeum mincí amedailí, ale aj stála výstava venovaná histórii lyžovania, že Malacky na Záhorí sú výnimočné nielen Svätými schodmi vKostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ale do európskych aj svetových dejín sa zapísali roku 1711 ako stanica dostavníkovej pošty, ktorá bola súčasťou európskej izámorskej poštovej siete. Autori sa venujú aj súčasnému využitiu historických priestorov adnešnej tvári miest. Súčasťou kompozície dvojstrany sú fotografie, malá mapka svyznačením lokality aheslovité prehľady: dôležité medzníky histórie mesta, slávne osobnosti späté smestom, amiesta, ktoré sa vyplatí vidieť. Pri ďalšom vydaní, čo sa vzhľadom na kvalitu publikácie dá predpokladať, by však mohlo vydavateľstvo prehodnotiť veľkosť písma týchto prehľadov, ktoré je na hranici čitateľnosti.

Už pri letmom listovaní sa pred čitateľom cez neošúchané fotografické zábery otvára nádhera ahistorická bohatosť krajiny, vktorej žijeme. Jej rozmanitosť apôvab. Zároveň je však aj obrazom starostlivosti otcov našich miest okultúrne dedičstvo. Mnohým sa určite vmysli vynoria ošarpané architektonické skvosty, ktoré vknihe, samozrejme, nenájdeme, ale aj tie, čo zostali už len na dobových pohľadniciach, lebo sme ich ľahkomyseľne odstránili, aby sme ich nahradili niečím iným. Trebárs cestou či mostom. Nástojčivou je aj otázka, čo zanecháme nasledujúcim pokoleniam my. Výškové budovy podobajúce sa na seba ako vajce vajcu? Uniformné nákupné centrá? Nevkusné vilové štvrte obohnané vysokými múrmi?

Na knihe vidno, že ju autori pripravovali starostlivo, sosobným zaujatím avo vzájomnej súhre.Podarilo sa im vystihnúť optimálny pomer medzi obrazovou atextovou časťou tak, aby na čitateľa dýchla atmosféra mesta apodmanila si ho. Krásny informačne nasýtený kaleidoskop vybraných slovenských miest poslúži výborne aj ako doplnková literatúra pri vyučovaní vlastivedy či geografie, pri plánovaní výletov, ale trebárs aj podnet na využitie pár voľných chvíľ na služobnej ceste, či hľadania ďalšej literatúry oregióne.

Vydavateľstvo Príroda pripravilo vydanie knižky 55 najkrajších miest amestečiek Slovenska aj vnemeckom Die 55 schönsten Städte und Städtchen der Slowakei aanglickom jazyku 55 Loveliest Places in ia, čím otvorilo možnosti objavovať menej známe kúty Slovenska zahraničným turistom. Možno práve pre túto cieľovú skupinu autori neradili mestá abecedne, ale podľa oblastí. Mapa Slovenska na úvodnej azáverečnej dvojstrane zjednodušuje orientáciu a prácu stýmto pozoruhodným knižným titulom.

Antonia Bednáriková