Na obálke marcového čísla Knižnej revue prinášame fotografiu Yuriho Dojca z cyklu Last Folio, ktorý mapuje pozostatky židovskej kultúry na východnom Slovensku.
Kunsthistorička Anna Niederlander o nej napísala. „Podobne ako Picassova Guernica aj Dojcova žiarovka vyvoláva predstavu sveta informovaného, no ľahostajného. Žiarovka v Guernice symbolizuje skutočnosť, že modernizácia môže priniesť pokrok, no zároveň aj smrť a skazu. Rovnako možno interpretovať aj túto fotografiu, pričom žiarovka je tu ideálnym príkladom modernizácie, ktorá vedie k smrti stelesnenej holocaustom ako priemyselným strojom na zabíjanie.“
Aj vďaka súčasnej spoločenskej a politickej situácii zažíva Dominik Tatarka novú vlnu záujmu. Pozreli sme sa preto na rôzne spôsoby čítania jeho troch novo vydaných diel Panna zázračnica, Démon súhlasu a Prútené kreslá.
Kritikovi Alexandrovi Matuškovi už medzi dvoma svetovými vojnami „prekážalo, ako sa bezmyšlienkovito narába s pojmami ako sú „národ“ či „tradícia“, ako slová v rukách niektorých predstaviteľov kultúry strácajú svoj pôvodný význam, a preto aj pôsobivosť, silu,“ píše Magdalena Bystrzak vo svojej štúdii pri príležitosti 50. výročia od jeho úmrtia. Všíma si v nej hlavne jeho chápanie pojmov ako tradícia a individualita.
Rozhovory sme tentoraz venovali poézii. „Báseň sa podobá modlitbe – nie formou či obsahom, ale spôsobom svojho vzniku,“ hovorí Daniel Pastirčák a približuje nám svoj pohľad na tvorbu a hľadanie tajomstva bytia. So Zuzanou Husárovou sa nad jej novou knihou rozprávame o témach poézie, o spojení osobného a politického.
Prečítať si môžete aj o zbierkach poviedok Margaret Atwoodovej a Artema Čapaja, vlkoch v komikse, mačkách pre deti, a inšpirovať sa tipmi na nové knihy, ktoré stoja za to.
Príjemné čítanie!