Slovami „ohromne rozkošná kniha“ charakterizoval vydanie knihy Drevený robotík a polienková princezná jeden z jej prvých recenzentov Neil Gaiman. Vystihol ju dokonale! Najnovší titul britského grafika a ilustrátora Toma Gaulda chytí za srdce malých aj veľkých čitateľov rozprávkovým príbehom, ktorý je originálny a netradičný.
Výnimočnosť srší už z obálky, ktorá v súlade s názvom knihy dodržuje tzv. „drevený“ font písma. Ten je vyskladaný z drevených lát a nasekaných polien stromov, čo ešte väčšmi podčiarkuje celkový obsah. Obrázky sú typické pre Gauldovu tvorbu: vyskladané z malých čiarok a bodiek, ktorými si pomáha nielen pri tieňovaní, ale aj pri zobrazení tmavších či bledších farieb v závislosti od hustoty čiarkovania. V diele používa zväčša zemité farby, hlavne hnedú a béžovú, ale vyskytne sa aj zelená, modrá či fialová. Z pohľadu čitateľa je netradičné aj čierne orámovanie strán, ktoré pripomína komiksové príbehy a bubliny. Pre zvýraznenie narúša prísnu hranatú štruktúru a obrázky vystupujú do popredia v dvojitých kruhových rámikoch, občas vyfarbených nažlto pre ešte väčšie zdôraznenie dôležitosti.
Netradičná rozprávková rodina
Príbeh sa odohráva v jednom malom kráľovstve. To, že ide o rozprávkovú knihu, dosvedčujú aj prvé slová: „Kde bolo, tam bolo, žili raz kráľ s kráľovnou, ktorí spokojne vládli láskavej krajine...“ (bez paginácie). Hlavnými hrdinami sú bezmenní nevlastní súrodenci. Robotíka vytvorí vynálezkyňa a princeznú oživí z obyčajného dreveného polena čarodejnica. A to všetko len preto, lebo im záleží na svojich vladároch, ktorí nemôžu mať deti. Gauld tu osvetľuje nejeden problém modernej doby. Ide nielen o nemožnosť mať deti, ale aj o prijatie nebiologického dieťaťa, dokonca dvoch adoptovaných detí. Kráľovná je tmavej pleti a pán kráľ ryšavý. Rodičia sú teda zobrazení tak, že sa vymykajú bežnému európskemu rozprávkovému stereotypu. Deti sa však farbou pleti či vlasov nezaoberajú, rovnako ani spoločenskými a sociálnymi pomermi. A bolo by chybou sa na ne upriamovať. V tomto príbehu stoja doslova na okraji a ukazujú, že v šťastnej rodine sú dôležitejšie iné hodnoty než to, ako kto vyzerá, odkiaľ pochádza a akú má minulosť. Dôležitá je láska, spolupatričnosť a rodinné zázemie či čas strávený užívaním si spoločných chvíľ.
Púť za stratenou princeznou
Neštandardná je aj absencia negatívnej postavy, ktorá by dej rozhýbala. Napriek tomu príbeh nestagnuje, gradáciu deja spôsobí niečo iné. Robotík zabudne ráno prebudiť princeznú, ktorá sa každú noc zmení na polienko a ráno je nutné ju vždy odčarovať. Keď slúžka nájde v posteli drevo, vyhodí ho... Problém je na svete! Kniha pracuje aj s uvedomením si svojej chyby: hlavný hrdina sa nespolieha na iných, sám aktívne koná a snaží sa chybu napraviť aj napriek tomu, že ho to zavedie do ďalekých krajín. Keď je na pokraji síl, jeho úlohu preberá nájdená sestra. Dej sa však opäť zamotá, keď princezná jedného dňa unavená zaspí... Príbeh je dôkazom toho, že aj malými krokmi sa dá dosiahnuť veľa, a každý, aj ten najmenší tvor, môže byť užitočný a urobiť správnu vec. A spoločnými silami sa dá prekonať aj nemožné.
Dotvor si príbeh
Kniha nepopiera ani trendy v detskej literatúre 21. storočia, ktorými sú bezpochyby nápaditosť, tvorivosť a možnosť dotvoriť si dej podľa vlastných predstáv. Na dvoch stranách ponúka po šesť obrázkov udalostí, ktoré sa robotíkovi alebo princeznej stali počas návratu domov. Nie sú však bližšie špecifikované, každú z dvanástich udalostí charakterizuje jeden nápaditý obrázok s krátkym nadpisom. Detský čitateľ si môže sám alebo spolu s rodičom vytvoriť príbeh na tému ,,Rodinka zlodejov, Starenka vo fľaši, Bábätko v ružovom kríku“ a rozvinúť príbeh odvážneho robotíka a smelej princeznej do ďalších a ďalších pokračovaní. Kniha je napísaná veľkými písmenami a text nie je príliš rozsiahly, takže je ideálna aj ako prvé čítanie.
Z kopy dreva rozpáľ lásku v rodinnom kozube
Gauldova rozprávka je plná nehy, pochopenia, porozumenia, spolupatričnosti a lásky. V každej jednej kresbe, vete či časti príbehu postavy držia spolu, snažia sa poraziť nepriazeň osudu a nevzdávať sa, aj keď je to veľmi ťažké. Je to krásna a rozkošná moderná rozprávka, ktorá skryte upriamuje pozornosť na tie najdôležitejšie veci a pocity v živote a rodine ako takej. Nepotrebuje zákerných antihrdinov, dokazovanie si výnimočnosti hlavného hrdinu či nepriazeň prostredia. Stavia na tom, čo príbeh ponúka, zo zlého si berie dobré a nachádza cestu aj vo vopred nezávideniahodných situáciách. Nezaškodilo by vziať si z nej príklad. Veď ako sa hovorí, keď ti život nadelí citróny, sprav si citronádu, v našom prípade z kopy dreva rozpáľ lásku v rodinnom kozube!