Na obálke januárového čísla Knižnej revue je dielo Ivany Šátekovej z cyklu Sama si za to môžeš (2024)
Viaceré texty januárovej Knižnej revue spája význam kritického myslenia pre pokojný vývoj spoločnosti a jej ochranu pred nepriateľskými útokmi – reálnymi či hybridnými. S laureátkou Pulitzerovej ceny, historičkou Anne Applebaum, sme sa zhovárali o jej novej knihe Autokracia s.r.o., v ktorej rozoberá systém autokracie, spoluprácu takýchto režimov a spôsob vedenia ich propagandy. Pripomína pritom dôležitosť poznania dejín pre pochopenie súčasných kríz i hrozbu apatie, vyplývajúcej z vyčerpania zahltením informáciami.
Prinášame vám aj esej ukrajinského filozofa a intelektuála Volodymyra Jermolenka, ktorá je síce staršieho dáta, ale v našich zemepisných šírkach je v súčasnosti veľmi aktuálna. V texte Nepriateľ nie je tu píše o ruskej hybridnej vojne, rozoštvávajúcej demokratickú spoločnosť, o tom, ako v nej bojovať a nepodľahnúť importovanej vnútenej nenávisti.
Prekladateľ Igor Otčenáš si po návšteve Treblinky spomína na diela Hannah Arendtovej a jej „banalitu zla“, keď počas 2. svetovej vojny tie najhoršie zločiny páchali bez zamyslenia obyčajní, dovtedy bezúhonní ľudia. Zlo prežilo a transformovalo sa do nenávistných komentárov na sociálnych sieťach, pričom „v princípe ide vždy len o nejaké osobné banality, pocity nedocenenosti, skrivodlivosti či závisť“.
Píšeme aj o výbornej poslednej knihe Paula Austera a hovoríme s legendou slovenskej sci-fi Jozefom Žarnayom o jeho slávnom románe Tajomstvo Dračej steny a jeho možnom pokračovaní. A k tomu komiks, veľa poézie a kníh pre deti.
Príjemné čítanie!