Z rozhovoru s vydavateľom a kníhkupcom Vladimírom Michalom, majiteľom kníhkupectva Artforum
Aká bola vaša reakcia, keď vláda v polovici septembra schválila návrh na 23-percentnú DPH na knihy? Zaskočilo vás, že siahli aj na knihy? Navyše s argumentom, že knihy si kupujú tí bohatší...
Po roku tejto vlády a po tom, čo všetko vládna koalícia už v mnohých oblastiach predviedla, by občan Slovenska už nemal byť veľmi prekvapený. Napriek tomu neustále zažívame ďalšie a ďalšie neuveriteľnosti. Takže, ak sa niekto oprel o nejaký prieskum, ktorý ukazuje presný opak toho, čo zažívame v slovenskej knižno-trhovej realite, a z neho vyvodil nejaké závery, ktoré stoja na vode, nie je to nič, čo by ma zaskočilo.
Vládna koalícia po kritike napokon ustúpila a parlament schválil päťpercentnú sadzbu. Aký to bude mať efekt?
Mohlo by to trochu pomôcť stabilizovať slovenský knižný trh a mohlo by to pomôcť natiahnuť v čase zvyšovanie cien kníh, ktoré sa tak či onak deje, pretože ceny všetkého rastú. Nárast by mohol byť väčšmi rozložený v čase. Najlepšie by bolo, ak by to prinieslo vydavateľom a kníhkupcom viac pokoja na to, aby mohli lepšie robiť svoju prácu, aby čitatelia mali väčší výber a lepší servis pri nákupe a skvelé pocity pri čítaní kníh.
Môže sa pri zvýšených nákladoch znížiť cena kníh?
Môžem povedať len svoj názor. Očakávam skôr, že ceny kníh zostanú na rovnakej úrovni ako teraz. Prípadné zníženie cien by bolo len kozmetické. Všetci v tejto republike rátame s tým, že náklady na život sa nám zvýšia, takže si myslím, že na zlacňovanie hocičoho teraz nie je správna doba. V minulosti sa toho veľa prejedlo...
Budú slovenskí vydavatelia pre vyššie náklady viac tlačiť v Česku? A budú na slovenský trh vo väčšej miere prichádzať knihy z ČR?
To, kde je výhodnejšie tlačiť, je vecou každodenného skúmania vydavateľov. Čo sa týka českých kníh, áno, tým, že od začiatku tohto roka platí v Česku nulová DPH na knihy, rozdiel v cenách českých kníh dovezených sem a našich kníh je väčší. Keďže sadzby DPH na knihy sa teraz približujú – a treba do toho zahrnúť aj to, že v ČR a v podstate v celej EÚ platí, že knihy, e-knihy a audioknihy majú rovnakú sadzbu, k čomu u nás dôjde až od 1. januára –, tým by mali byť české knihy výrazne dostupnejšie vo všetkých formách pre slovenských čitateľov.
Dá sa to nazvať podpora slovenského knižného trhu?
Sú oblasti, ktorých čítaním sa čitatelia vzdelávajú, sú lepší a šikovnejší a na Slovensku ich máme veľmi slabo pokryté. Môžeme začať filozofiou cez psychológiu, históriu, pedagogiku atď. Väčšinou ide o odborné knihy a bez toho, aby sme dovážali a čítali české knihy, ktoré sú stále najdostupnejšie, by sme sa veľmi ochudobňovali.
Ako ovplyvnia slovenský knižný trh a vydávanie slovenských autorov zmeny vo Fonde pre podporu umenia?
Pred pár dňami zverejnil FPU program na nasledujúci rok a zároveň uverejnil prvú výzvu. Zatiaľ som si stihol pozrieť len oblasti týkajúce sa vydávania kníh a zaregistroval som niekoľko drobných zmien, ktoré by mohli prispieť k zjednodušeniu grantového procesu aj realizácie projektov. Ostáva len dúfať, že novozvolená Rada fondu či samotné ministerstvo nebudú negatívne zasahovať do jeho fungovania. FPU nezanedbateľnou mierou prispieva k pestrosti a kvalite kultúry na Slovensku. Jeho existenciu a spôsob fungovania nám v okolitých krajinách závidia.
A ako vnímate trestné oznámenie, ktoré podala ministerka Martina Šimkovičová na Michala Hvoreckého?
Miša poznám viac ako štvrťstoročie ako hrdého, rozhľadeného a slobodného človeka. Pokus o administratívne obmedzenie týchto atribútov z druhého brehu nemá šancu na úspech. Je to, ako obyčajne, len utvrdzovanie kohorty verných v ich (ne)názoroch. O to dôležitejšie je držať spolu.
Foto: archív V. Michala