Recenzia
Jana Kičura Sokolová
05.06.2024

Dejiny ženskej neviditeľnosti

Neviditeľný život Eurídice Gusmã

Neviditeľný život Eurídice Gusmã je prvý román brazílskej autorky Marthy Batalhiovej. Hlavnú hrdinku Eurídice môžeme vnímať ako univerzálnu postavu, v ktorej sa zrkadlia mnohé ženy aj súčasného sveta.

Román sa zrodil z hypotézy, čím by bola ústredná postava (a rovnako aj všetky sekundárne ženské postavy), keby sa narodila na inom mieste, v inom čase a mohla napĺňať svoje ambície. Eurídice je sestra, dcéra, matka, manželka a žena v domácnosti 40. až 60. rokov 20. storočia v Riu de Janeiro. Jedinou požiadavkou, ktorú na ňu okolie a spoločnosť kladie, je byť poslušnou dcérou, dobrou matkou a oddanou manželkou svojho konzervatívne zmýšľajúceho manžela. Eurídice je však hudobne nadaná, vzdelaná, múdra a jej ambície sa s predstavami okolia bijú.

Autorka nám predstavuje vnútorne rozorvanú ženskú postavu, ktorá zápasí s bytostnou, planúcou túžbou byť naplnená aj inak ako matka a manželka. Popri povinnostiach, ktoré na ňu kladie okolie a manžel, sa rozhodne rozvíjať svoje kuchárske nadanie, chce vydať kuchársku knihu, sama sa zdokonaľuje a vzdeláva. V čase, keď jej kulinárske umenie dosiahne vrchol, manžel ju vráti na „správnu cestu“ dobrej a tradičnej manželky. Podobný scenár sa opakuje, keď sa Eurídice zapáli pre šitie. Potajme si vedie úspešný krajčírsky salón, v ktorom šije a navrhuje modely pre ženy zo širokého okolia. Jedného dňa počas choroby manžel zistí, že ich obývačka sa v jeho pracovnom čase mení na krajčírsky salón, a Eurídice s tým musí skončiť. Nakoniec sa rozhodne napísať dejiny vlastnej neviditeľnosti vo svete, naplno sa oddáva písaniu, nedokáže potlačiť túžbu po sebarealizácii, ktorá v nej vyvoláva nepokoj či melanchóliu. Čitateľ sa však nedozvedá, čo píše a ako to nakoniec s jej knihou dopadne.

Popri ústrednom príbehu hlavnej hrdinky autorka sieťovito, rozprávaním v rozprávaní, odkrýva ďalšie nebadané životy žien – sestry Guidy, ktorá utečie za láskou, no ostáva so synom sama a musí hľadať spôsob ako prežiť,  Zélie, ktorá všetky svoje ambície zavrhuje po zistení, že je škaredá, a stáva sa z nej miestna klebetnica, Filomény, bývalej prostitútky, ktorá sa stará o deti pracujúcich matiek, či slúžky Das Dore, ktorá prirodzene poslúži aj synovi domácej, len aby uživila svoje deti.

Autorke sa prostredníctvom jednotlivých hrdiniek podarilo zobraziť osudy mnohých žien, ktorých neviditeľnosť je možné stupňovať. Hlavná hrdinka je postava z veľkomesta, zo strednej triedy, beloška, ktorá sa nemôže realizovať, ešte menej sú však viditeľné osudy žien, ktoré nepatria k majorite a ktoré si ani potajme nemôžu napĺňať svoje túžby či vôbec nejaké mať. 

Román na pozadí osudov žien osloví čitateľov nielen svojou umelecky spracovanou tematikou, ale aj pestrou folklorikou, prvkami histórie a  jedinečnou atmosférou. Napriek smútku a súcitu, ktorý je súčasťou vybraných postáv, sa autorka nevzdáva humoru a komiky, ktorú uvoľňujú dej a prispievajú k dynamike a sviežosti celého rozprávania.

Neviditeľný život Eurídice Gusmã je románom mnohých žien, románom o nemožnosti sebarealizácie a o škatuľke, do ktorej ženy často vtláča ich okolie či spoločnosť,  o patriarchálnej spoločnosti, ktorá umožňuje realizovať sa, spoločensky uplatniť či finančne zabezpečiť len mužom. Ale je aj románom, ktorý odhaľuje silu žien a ich schopnosť nepoddať sa a hľadať cesty, ako naplniť ambície, ktoré v nich vrú.