Podcast Knižná revue: Sebabičovanie v literatúre nie je masochizmus. Môže byť aj katarziou

Čo sa stane, keď sa stretne literárna kritička, spisovateľ atéma, ktorej názov vyvoláva otázky už len svojím pomenovaním? Možno sa aj zantihrdinu stane hrdina alebo sa spisovateľ prizná, že ak mu dôjde inšpirácia, prerozpráva film.

Literárny vedec Daniel Domorák si na diskusiu oJa písaní, čiže próze subjektu, vktorej vystupuje do popredia sám autor, pozvalliterárnu kritičku, vedkyňu apedagogičkuTamaru Janecovúaspisovateľa Máriusa Kopcsaya. Janecová je aj autorkou knihy Proti wetrysku oprózach Máriusa Kopcsaya.

Tamara Janecová priznala, že aktuálne je prózou subjektu presýtená. „Je to žáner, ktorý nie je v našejliteratúre žiadnou novinkou, nemožno mať voči nemu žiadne výhrady, tie možno mať podľa mňa kniektorým výkonom vsúčasnej próze vtomto žánri.“

Kritička tu hovorí napríklad omanifestácii autorovho ega alebo otom, ak máte z diela pocit, že jeho napísanie znamenalo viac pre autora než pre čitateľa.

„Často bývam označovaný aj za autora, ktorý píše autobiograficky, teda nie takou tou formou pamätí,“ pridal sa k debate oJa písaní spisovateľ Márius Kopcsay. „Hoci možno to vyzerá tak, že opisujem svoje autobiografické zážitky aľudia sa ma potom napríklad pýtajú: To na tej nudistickej pláži si bol ty? Ja čerpám zo svojich zážitkov, lebo iné nemám, no posúvam ich vsebe, spracúvam ďalej ado literatúry sa dostávajú premiešané sfikciou.“

Súsmevom priznáva, že sa mu stáva i to, že vjeho literárnych postavách sa nachádzajú aj viacerí jeho známi súčasne. Napríklad kjednej emancipovanej ženskej postave sa hlásilo hneď niekoľko dám zokruhu spisovateľa. Vrozhovore poodhalil aj svoju autorskú metódu písania, ktorú prirovnal kpríbehu zgeneračného románu Tisícročná včela.

Tamara Janecová zas priznala, že ju oslovuje pri čítaní antihrdina asním spájané sebabičovanie. Nachádza v ňom veľa, objavuje katarziu.

My sme zvedaví nielen na jej objavy literárnej vedy do budúcna. Možno aj vpodcaste Knižnej revue.