Každý, kto pozorne sleduje slovenský knižný trh vie, že momentálne zažíva obdobie rozmachu grafických románov. Konečne sa tak mení rokmi avizovaná zlá situácia komiksov vychádzajúcich v slovenskom preklade. I keď sa im dlhodobo nedarilo, dnes je situácia celkom iná.
Kto sa u nás venuje komiksovému písaniu a aká budúcnosť ho čaká v našej literatúre? Na tieto i ďalšie otázky sa pýta literárny vedec Daniel Domorák. Jeho hostia sú tentokrát dramaturg a autor grafických románov Daniel Majling a teoretik popkultúry Juraj Malíček.
Hoci sa z obhajoby komiksu prostredníctvom dokazovania jeho histórie stáva dnes už takmer povinnosť, nedalo sa jej vyhnúť ani v najnovšej epizóde podcastu Knižná revue. Komiks totiž stále príde mnohým príliš jednoduchý na to, aby bol považovaný za umelecký druh a dospelý, ktorý sa prizná k čítaniu komiksu, môže tak stále vyvolávať rozpaky.
Aj autora grafických románov Daniela Majlinga v diskusiách o komikse prekvapuje pohŕdanie, s akým sa naň ľudia pozerajú: „A ešte sa tým aj chvália a s hrdosťou o tom hovoria. Mal som veľa rozhovorov, v ktorých som sa snažil vysvetliť, že komiks je možno oveľa starší ako si myslíme,“ hovorí v podcaste.
Práve tieto rozpaky a podozrenia však vyvracia teoretik popkultúry Juraj Malíček, ktorý dokáže obhájiť existenciu komiksu v našej kultúre, pomenúva príčiny problémov s vydávaním komiksov, ale aj objasňuje cez pojmy čítanie medzier či komiksová gramotnosť špecifiká tohto umeleckého druhu. Hoci, zároveň sa nevyhýba tvrdeniu: „Tam, kde naráža komiks na košatosť a krásu jazyka, tam vzniká problém.“
Daniel Majling, autor grafických románov Zóna, Rudo a najnovšie Gemer, dopĺňa jeho pohľad z pozície autora. Hoci sám ironicky hodnotí svoje kresby slovami – vyzerajú ako keby som ich nakreslil nohou – je zrejmé, že patrí v súčasnosti k najzaujímavejším zjavom domácej komiksovej produkcie.
ʴǻ峦Knižná revue ǻDaniel Domorák.