Prinášame vám prehľad edičného plánu Literárneho informačného centra na rok 2022.
V edičnej činnosti budeLiterárne informačné centrumpokračovať aj v roku 2022. Texty o jednotlivých tituloch pripravilaDana Podracká, ktorá je vedúcou oddelenia domácich projektov.LIC si vyhradzuje právo na vykonávanie zmien edičného plánu.
Tamara Janecová: Proti wetrysku. Oprózach Máriusa Kopcsaya
Názov populárno-vednej publikácie vyjadruje viaceré významové aspekty Kopcsayovho diela: odkazuje k opakujúcemu sa motívu zapisovania rozličných poznámok a zápiskov. Použitie „tajnej abecedy“ vytvára grotesknúpodobu jednak graficky (w,y), ako i zvukovo (vetrisko); čo zapadá do komiky a humoru jeho próz. Kopcsayovopísanie ide „proti prúdu“, nepíše konvenčnú literatúru, píše „proti vetru“, s gestom vzdoru.
Janko Kráľ: Zakliata panna vo Váhu adivný Janko
Anglicko-slovenské vydanie súvodnou štúdiou a prekladmi Johna Minahana pri príležitosti 200. výročia narodenia básnika. Výber približne 450 veršov ztvorby Janka Kráľa, ktoré sú zaujímavé z dnešného pohľadu, J. Minahane rozčlenil do štyroch okruhov: krátke lyriky, básne s národnými a sociálnymi témami, passusy s dobovými témami aosobné básne, v ktorých vyjadruje intímne city. J. Mihanane považuje J. Kráľa, rovnako ako Laco Novomeský, za „prekliateho básnika“.
Marta Herucová:Tête-à-têteofrancúzskom umení na Slovensku do roku 1789 / I. diel
Kniha vznikla vrámci edície Pečate aje zameraná na umenie akultúrnu históriu vslovensko-francúzskom kontexte. Autorka rozkrýva rôzne udalosti, ako sa menila umelecká klíma po zrušení Kráľovskej akadémie.Paríž sa menil na Mekku umenia, do ktorej začali chodiť aj slovenskí umelci. Rozvojom výstavnej činnosti, trhu sumením a zberateľstvom pribúdali unás diela francúzskych umelcov aumelkýň. Vknihe sú prezentované diela zrôznych, prevažne štátnych zbierok na Slovensku.
Michal Hvorecký: Lebopreto
Kniha je napísaná ako doplnková etická výchova pre deti 1. – 5. ročníka ZŠ. Je vhodná aj ako motivačné čítanie. Do epizód zrodinného života premieta bežné aj výnimočné situácie vekovo rôznych súrodencov – Martina, Edity aAlmy. Rozprávačom je najstarší Martin, ktorý sa stáva aj pozorovateľom. Jeho prvopočiatočným záujmom je sledovať svoju najmladšiu sestričku Almu, ako sa zbatoľaťa mení na svojskú detskú osobnosť atým sa konfrontuje aj svlastným dospievaním. Ilustrátorka Petra Lukovicsová dotvára atmosféru textov, zktorých väčšina vychádzala na pokračovanie včasopise Slniečko.
Tamara Janecová, ViliamNádaskay: Kritická ročenka 2021
Štvrtý ročník vydania antológie súčasnej slovenskej kritiky. Nadväzuje na súbor antológiíKritika, ktoré vpolovici šesťdesiatych rokov (1964 – 1967) vychádzali vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Kritická ročenka je výberom literárnokritických textov publikovaných časopisecky ana webe v roku 2021. Jej súčasťou sú hodnotiace autorské eseje obidvoch zostavovateľov opoézii apróze. Kniha vyjde elektronicky abude prístupná na webovej stránke LIC.
Andrea Bokníková: Po zaviatych stopách
Kniha predstavuje vnadväznosti na autorkin kultový titul Potopené duše poéziu a osudy troch poetiek z prvej polovice 20. storočia, na ktorých poéziu sa zabúda, hoci v dobe svojho vzniku vyvolala ohlasy. Sú to Helena Riasnická, Maruša Jusková a Mária Jančová. Kniha je kombináciou antológie s vedeckou monografiou a pôvodných básní. Nebude chýbať ani dôverná korešpondencia. A. Bokníková do nej premietla svoje presvedčenie, že staršie texty môžu v súčasnosti silno rezonovať a vzbudiť záujem o ľudské osudy v pohnutých obdobiach histórie.
Monika Kapráliková: Per aspera ad astram / Komorná knižnica Jána Smreka
Máloktorá knižná séria rezonovala v dejinách slovenskej knižnej kultúry tak dlho aj po svojom zániku ako Komorná knižnica Jána Smreka. Smrek začal vydávať edíciu v januári 1941 a jeho pôvodným zámerom bolo vytvoriť kabinetnú knižnicu pre vyberané, intímne publikum a vyhovieť aj vkusu bibliofilov. Komorná knižnica prezentovala bibliofilské a polobibliofilské vydania vybraných diel z domácej i zo svetovej literatúry a J. Smrek ňou koncepčne nadviazal na elitnú edíciu Slovenská tvorba, ktorú rozbehol ešte u nakladateľa L. Mazáča. Kniha mapuje históriu vydávania kníh.
József Demmel: Mladosť Milana Rastislava Štefánika v Uhorsku
V odbornej literatúre o Štefánikovi sa zriedkavo spomína jeho vzťah k Uhorsku. Renomovaný historik v knihe skúma tie vzťahy, ktoré sú mimo doteraz skúmanej siete vzťahov Štefánika. Nejde o jeho slovenských a českých priateľov či maďarských odporcov, ale o jeho obľúbených učiteľov, triedneho učiteľa, spolužiakov, jeho prvú lásku, rodinu, s ktorou žil počas gymnaziálnych rokov a ktorá milovala Štefánika ako vlastného syna. Zachytáva aj oslavy milénia v roku 1896.
Jakub Lužina, Soňa Uriková: Lesmírna odysea
Príbehy Lesmírnej odysey vychádzali na pokračovanie v časopise Slniečko, po tom, ako Jakub Lužina napísal a odohral (s Divadlom Na Hojdačke) aj bábkové predstavenie s názvom Na Zemi dobre mi (hralo sa vo viac než 300 reprízach). Do časopisu sa spojil so spisovateľkou Soňou Urikovou, s ktorou vytvorili tvorivý tandem Lesmírnej odysey.
Text prináša ekologické témy, posolstvo o priateľstve a o tom, že čo niekto považuje za krásu, iný nemusí. Dôležitý je humor a odľahčenie tém, tiež nenásilné poučenie malých čitateľov. Príbeh bude prezentovaný aj cez popkultúrne odkazy, ktoré dielo zaradia k sci-fi žánru a pobavia mladších i starších čitateľov.