Dlhé čakanie na návrat do normálnych pomerov, kde osobné stretnutia nie sú raritou, sa skončilo. Viac ako tisíc účinkujúcich sa zúčastnilo na septembrovom medzinárodnom veľtrhu Svět knihy 2021 v Prahe. A hoci návštevnosť bola mierne nižšia ako v posledných rokoch pred pandémiou (organizátori tentokrát odhadli 35 tisíc divákov), opäť sa diskutovalo a podpisovalo, rady na autogram neraz dosahovali i sto metrov. Čestným hosťom bolo Գú a z Paríža pricestovali autori ako Muriel Barbery, Laurent Binet, alebo Benoît Duteurtre, no zaujali aj spisovatelia z iných končín sveta – napríklad David Mitchell, či nigérijská hviezda Chimamanda Ngozi Adichie.
V našom stánku sme vystavovali viac ako 400 titulov od 40 vydavateľov a na rôznych pódiách autori predstavili svoje nové preklady do češtiny. Eva Maliti Fraňová hovorila o Arianinej stratenej knihe (vyd. Novela bohemica), Vanda Rozenbergová o knihe Tri smrtky sa plavia (Host) a Koloman Kertész Bagala uviedol spolu s vydavateľom Petrom Minaříkom z Větrných mlýnov trojicu autorov Zuska Kepplová, Marek Vadas a Balla.
Vyhlásili sme aj laureáta deviateho ročníka literárnej súťaže o najlepší preklad Dunaj na Vltave, v ktorom sa prekladal úryvok z knihy Šٳܳ Aleny Sabuchovej. Víťazkou sa stala mladá prekladateľka, ale stará známa tejto súťaže Zuzana Kalinová.
Veľmi silný náboj mali pre mňa stretnutia s bieloruskými spisovateľmi, ktoré organizovala Ambasáda nezávislej bieloruskej kultúry pod vedením bohemistu Siarheja Smatryčenka, predovšetkým večer poézie a hudby na železničnej stanici Praha Bubny, kde sa páral pletený portrét diktátora Lukašenka a ktorý moderoval Michael Kocáb. Bežný čiteteľ pozná z Bieloruska maximálne nobelistku Svetlanu Alexijevič a tak sme tu mohli spoznať tých najlepších súčasných autorov. Prišlo ich osemnásť, medzi nimi napríklad Alherd Bacharevič, Andrej Chadanovič, Max Ščur, Kriscina Bandurina, alebo Julija Cimafiejeva. Len štyria z nich mali po veľtrhu namierené domov do Minska. Tí ostatní sa pred prenasledovaním uchýlili do rôznych končín Európy. Návšteva ich predstavenia tak bola aj gestom podpory a solidarity s ľuďmi, trpiacimi pod Lukašenkovou diktatúrou.
Marek Vadas