Prinášame vám prehľadaktivít, ktoré organizovalo alebo podporilo Literárne informačné centrum v predchádzajúcom roku.
Literárne informačné centrumje pracoviskom v oblasti pôvodnej literárnej tvorby v Slovenskej republike i slovenskej literárnej tvorby v zahraničí. Za roky svojho fungovania malo na starosti organizovanie a zabezpečovanie účasti SR na medzinárodných knižných veľtrhoch, systematickú podporu prekladov slovenskej literatúry do iných jazykov, propagáciu a prezentáciu slovenskej literatúry doma aj v zahraničí, vydávanie periodických publikácií Ծč a Knižná revue, vydávanie neperiodických a knižných publikácií a mnohé ďalšie aktivity. Tak tomu bude aj naďalej, rok 2021prinesie niekoľko noviniek v podobe nových spoluprác č konceptov. Najskôr vám však prinášame stručný prehľad roku 2020, ktorý bol poznačený svetovou pandémiou a kultúra, kultúrne dianie čknižný trh sa ocitli v nepríjemnej pozícii rušenia podujatí, zatvárania prevádzok a straty zamestnania pre mnohých pracovníkov v kultúre.
Stretnutia s autormi, prezentácie kníh a besedy na školách, univerzitách, v knižniciach a na rôznych podujatiach, boli poznačené karanténnymi opatreniami.
I tak sa nám však prostredníctvom platformy Dni slovenskej literatúry podarilo podporiť festivaly LiKE v Košiciach, Capalest v Banskej Štiavnici, Novotvar č BRaK v Bratislave. V lete sme sa zúčastnili aj na nultom ročníku podujatia Bratislavský knižný trh v Starej tržnici, alebo sme počas Bratislavského kultúrneho leta v Zichyho paláci uviedli knihu On, Pišťanek od Petra Darovca.
Prezentačným priestorom pre slovenskú literatúru je aj predajňa Knihy LIC na Námestí SNP 12 v Bratislave, kde organizujeme mnohé podujatia. Aj tento rok sme usporiadali niekoľko stretnutí naživo, napríklad prezentáciu nominovaných básnikov na cenu Zlatá vlna, alebo áԱ, no sústredili sme sa presunúť ich do online prostredia. Z Kníh LIC sme streamovali vyhlásenie ankety Kniha roka, ktorú organizoval mesačník Knižná revue a predstavili sme naše knižné novinky StromAlexandry Salmely, BalansStanislavy Chrobákovej Repar, K jasu a tiesni mierim Matúša Mikšíka, alebo Spievam, lebo milujem Edity Príhodovej. Takisto sme organizovali onlline čítania slovenských hercov z našich kníh.
Zúčastnili sme sa aj na online vydaní dzé, ktorú spolu s RTVS organizovalo Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska a besedovali sme na viacerých podujatiach v televízii a rozhlase.
Online sme vyhlásili aj Cenu Jána Johanidesa 2020 – laureátom sa stal Juraj Bindzár so svojím románom Zvon (vyd. Orman) a Alena Sabuchová za román Šٳܳ (Artforum).
20. apríla sme spustili ۴dzܰճܲDZý 첹á , na ktorý počas celého roka pribudlo 52 videí. Na ich tvorbe spolupracovali viaceré oddelenia LIC a prezentovali sa tu autori, knihy, časopis Ծč č prekladatelia, s ktorými spolupracujeme.
V máji 2019 sme spustili nový web, na ktorom sme dva roky pracovali so spoločnosťou ActivIT. V uplynulom roku sme naďalej koncepčne pracovali na jeho zlepšení a rozšírení, implementovali sme nové funkcionality a spustili anglickú verziu.
Aktivity zahraničného oddelenia v roku 2020tiež výrazne obmedzila pandémia.Situáciu skomplikovalo zrušenie prakticky všetkých významnýchliterárnych veľtrhov, na ktorých sme sa mali zúčastniť (Paríž, Londýn, Bologna, Lipsko, Taipei, Budapešť, Praha).
Najväčšie literárne podujatie, ktorým je knižný veľtrh vo Franfkurte, sa konalo len v digitálnej forme.Pri tejtopríležitosti sme pripravili štyri krátke filmy o slovenských autoroch a ich dielach vydaných v nemeckom preklade.
Časť plánovanýchpodujatí a prezentácí autorovsa všakpodarilo presunúť do online priestoru.Od mája 2020 každú streduvysielamepodcasty Lit_cast ia a Lit_cast Slowakeio súčasnej slovenskej literatúre v angličtine a nemčne, ktoré sa stretli s mimoriadne priaznivou odozvou u poslucháčov a okrem iného si ho všimli aj v Deutschlandradio.
Pandémia oddialila vydanie niektorých prekladov, ale napriek tomu bolo v roku 2020 s podporou grantového programu vydaných 50 titulov slovenských autorov v preklade do 18tich jazykov.
Spustili sme portál Books from ia, na ktorom môžete nájsť aktuálneinformácie o slovenských autoroch v angličtine.Publikovali sme katalóg knižných noviek v nemčneBücher aus der Slowakei a v angličtine Books from ia v online forme.
V roku 2020 sme sa rozhodli sústrediť sa viac napreklady do škandinávskych jazykov, s týmto zámerom smezrealizovali prekladateľskú výzvu. Výsledkom sú preklady viacerých ukážok dielslovenských autorovdo nórčny, švédčtiny a fínčny.
Napriek uzatvoreným hraniciam a neustálym zmenám sa nám podarilo zreallizovať šesť mesačnýchprekladateľských rezidencií asedem krátkodobých rezidencií pre slovenských autorovTrojica Air v Banskej Štiavnici a taktiež 5 prekladateľských rezidenčných pobytov v Bratislave.
V 1. polroku 2020 došlo v redakcii k personálnym zmenám: 1. marca, fakticky v čase vyhlásenia opatrení proti šíreniu pandémie, šéfredaktorskú funkciu po Radoslavovi Passiovi prevzala publicistka Tina Čorná a 1. mája vystriedala redaktorku Lenku Macsaliovú, ktorá odišla na materskú dovolenku, nová kvalifikovaná posila – začínajúca spisovateľka Dominika Petríková (Madro).
S novým štatútom čtateľskej ankety Kniha roka, vytvoreným predchádzajúcim redakčným tímom sa podarilo osloviť veľký okruh čtateľov. V kategórii Kniha roka 2019 zvíťazila všeobecne oceňovaná vedecká publikácia Jakuba Drábika šܲ, v kategórii Debut roka 2019 si cenu čtateľov vydobyla ilustrovaná kniha pre deti Jeleňatý a Kravatý autorky textu Evy Urbanovej a autorky ilustrácií Radky Čabrádi Tvrdoňovej. Pre opatrenia proti šíreniu Covid 19 redakcia zorganizovala slávnostné udelenie cien víťazom bez prítomnosti verejnosti formou online prenosu až vnovembri 2020.
Šéfredaktorka časopisuKnižná revueTina Čorná takto hodnotí uplynulé dianie v redakcii: "V letných mesiacoch 2020 LIC aKnižná revue pripravili súbeh pre redizajn mesačníka oknihách. Autormi víťazného návrhu nového dizajnu sa stali grafickí dizajnéri Vojtech Ruman aBarbora Gavláková. Prvé číslo vnovom šate sa podarilo vydať už vseptembri. Odozva na všetky jesenné vydania anový vzhľad časopisu sú veľmi priaznivé: čtatelia oceňujú vhodný typ písma anajmä vysokú úroveň práce stypografiou avizuálnym usporiadaním textov. Redakcii sa podarilo osloviť pre spoluprácu na titulke špičkových výtvarníkov, čím sa KR odlíšila od iných periodík, ktoré sa venujú knižnej kultúre aliteratúre. Pribudli viacerí predplatitelia Knižnej revue na rok 2021. Obsahovo vKnižnej revue pribudli nové rubriky Epištola, Slovo prekladateľa, Dvakrát oknihe ai. Posilnila sa reflexia poézie, literatúry faktu aesejistiky. Pribudol celý rad skúsených recenzentov. Napriek nepriaznivej situácii súvisiacej so zastavením kultúrnych podujatí, život kníh aliteratúry na Slovensku ivo svete, napreduje aje čoraz zaujímavejší.“
ČasopisԾčvstúpil vseptembri 2020 do svojho75. ročníkaso zmenou na poste grafičky. Stala sa ňouJanka Bálik. Septembrové číslo vyšlo vrenovovanom grafickom dizajne snovou hlavičkou Ondreja Jóba. Okrem tradičných rubrík asúťaží ako Etická výchova - Lebopreto, Jožko MrkvičkačDeti vzelenom pribudol nový vlastivedný seriál Srdce na mieste akomiks mladej autorskej dvojice–Marek aSvetložrúti. Ծč spolupracuje sklasickými i mladými autormi ailustrátormi, ktorých tvorbu podnietili dve autorské súťaže, ktoré vypísala redakcia a LIC – Cena Rikiho Sepa onajlepší komiksový scenár aձšDZ辱첹Ծonajlepšie verše pre deti. Ծč sa podieľalo na programe Rozhlasového festivalu Zázračný oriešok vPiešťanoch, na ktorom prezentovalo knižnú novinku Alexandry Salmely aMartiny Matlovičovej Strom zvydavateľskej dielne LIC. Zavýznamný prínos vautorskej tvorbe pre deti LIC udelilo na festivale Cenu Márie Ďuríčkovej 辱DZٱľ Jane Bodnárovej. Ծč sa mediálne iporotcovsky podieľalo na hodnotení autorských súťaží detí Prečo mám rád slovenčnu a Škultétyho rečňovanky. Včase pandémie komunikovalo so svojimi čtateľmi aj formou podcastov sautormi, ilustrátormi ahercami spojených sautorským čítaním.
V tomto roku sme vydali Kritickú ročenku 2019, monografia literárneho vedca Petra Darovca On, Pišťanek, dva tituly zedície Siete od Daniela Heviera Priznané prózy Jána Johanidesa aStanislavy Repar Balans, detskú knihu Alexandry Salmely Strom, monografiu Edity Príhodovej Spievam, lebo milujem. Život adielo Janka Silana, monografiu Matúša Mikšíka K jasu a tiesni mierim. Ivan Laučík a knihu Jána Zambora Samo Bohdan Hroboň – Prosbopej slovenského chorľavca žobráka.
Uskutočnil sa aj 10. ročník Eseje Jána Johanidesa. Víťazom sa stal Šimon Kéry z Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach. Jeho esej spolu smedailónom bola uverejnená aj vmájovom čísle Knižnej revue, kde boli uverejnené aj celkové výsledky súťaže.
Vjubilejnom ročníku bolo vyhlásené aj nové ocenenie Najlepšia škola Eseje, ktorú získalo za jednu ocenenú esej a11 prihlásených Gymnázium Ladislava Novomeského vSenici. Zdôvodu pandémie Covid 19 bolo zrušené slávnostné odovzdávanie cien, ktoré sa malo uskutočniť 29. apríla 2020 vŠali, kde Ján Johanides od roku 1974 býval. Ocenené aocenení získali knižné odmeny, ktoré im boli zaslané poštou avšetky ich eseje boli publikované na webe LIC. Výsledky boli uverejnené aj na webe afacebooku LIC, kde prebiehala aj tízingová kampaň na výsledky kombinujúca fotky amyšlienky zesejí, čím vznikali zaujímavé koláže.
Bola udelená aj Cena Jána Johanidesa. Odborná porota pracovala v zložení Vladimír Barborík, literárny teoretik, Mária Klapáková, literárna teoretička, Daniel Domorák, literárny teoretik, Viktor Suchý, literárny kritik, básnik akultúrny manažér aJana Benková-Marcelliová, prekladateľka. Cenu Jána Johanidesa za najlepšie prozaické dielo získal Juraj Bindzár in memoriam za dielo Zvon aCenu Jána Johanidesa za najlepšie prozaické dielo mladého autora do 35 rokov získala Alena Sabuchová za dieloŠٳܳ.
Zdôvodu pandémie bol začatok pobytu Vyšehradského literárneho štipendia, na ktorom LIC spolupracuje so zahraničnýmiorganizáciami Villa Decius (Poľsko), Petőfi Irodalmi Múzeum (Maďarsko) aInstitut umění (Česká Republika) aMedzinárodným vyšehradským fondom, presunutý najskôr na 1. júla 2020 anásledne vpriebehu júna na 15. júla 2020. Jesenný pobyt prebehol vnormálnom, nezmenenom termíne od 1. 9. 2020 do 30. 11. 2020.
Zo Slovenska boli na Vyšehradské literárne štipendium vybraní títo štipendisti aštipendistky:
Jarný pobyt: Jana Micenková (ܻ岹šť), Marcel Lacko (Krakow), Anabela Žigová (Praha) a Terézia Simanová (Bratislava).
Jesenný pobyt: Ivana Gibová (ܻ岹šť), Ladislav Lipcsei (Krakow), Zuzana Husárová (Praha) a Mila Haugová (Bratislava).
Zo Slovenska azostatných vyšehradských krajín svoje štipendium vBratislave absolvovali:
Jarný pobyt: Gábor Mezei (HU), Bartosz Sadulski (PL), Libor Michalec (CZ) a Tereza Simanová (SK).
Jesenný pobyt: Ádám Berta (HU), Szczepan Kopyt (PL), Radek Malý (CZ) a Mila Haugová (SK).
Záverečná prezentácia tvorby štipendistov na leto presunutej jarnej časti sa konala 25. augusta vRómerovom dome vbratislavskom Starom meste. Prezentácia tvorby jesenných štipendistov bola realizovaná v online priestore.
Od jari sme na webe publikovali časti seriálu Oral history, ktoré prinášajú rozhovor s legandami slovenskej literatúry.
Cena René - Anasoft litera gymnazistov sa v roku 2020 neukončla, besedy s autormi a autorkami a záverečné stretnutie delegátov sa presunuli na začatok roka 2021.
A čo na rok 2020hovorí riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová?.