Zapojte svoju školu do tejto zaujímavej stredoškolskej súťaže. Stačí, ak Vaši študenti či študentky napíšu krátku esej na niektorú z trojice myšlienok spisovateľa Jána Johanidesa aVy nám ju pošlete.
Tento rok sme zdiela Jána Johanidesa vybrali tieto myšlienky:
...si tým človekom, ktorý vie vidieť strom aj na tom najmenšom liste, ktorý zneho spadol.
Je na nás, ako dokážeme chrániť svoje najvnútornejšie vnútro pred vplyvmi moderných démonov. Každý by mal byť opatrný, ak niekoho vpúšťa do svojho súkromia.
...uprostred tohto nevinného večera som bola po prvý raz pyšná aúplne smelá, pretože som si myslela, že stačí urobiť zle hocikomu inému, ahneď je človek dospelejší. Myslela som si to abolo to pre mňa ako temné zjavenie.
ʰá:
úvodným mottom eseje musí byť niektorá zvyššie uvedených troch myšlienok
rozsah eseje by nemal byť väčší ako 3 normostrany, čiže 5200 znakov vrátane medzier
do súťaže sa môže prihlásiť každý stredoškolák čistredoškoláčka zktorejkoľvek školy na Slovensku
každá esej musí byť označená nasledovne: Meno, priezvisko a vek súťažiaceho, názov eseje a ako motto myšlienka Jána Johanidesa, ktorou bola esej inšpirovaná, názov aadresa školy
súťaž začína 11. januára 2021
eseje treba zaslať najneskôr do 15. marca 2021 na emailovú adresu:
esej.johanides@litcentrum.sk
Vyhodnotenie esejí bude mať na starosti odborná porota zložená zo spisovateľov a spisovateliek aodborného personálu Literárneho informačného centra vBratislave. Výsledky súťaže budú vyhlásené vapríli 2021. Presný termín bude upresnený vnasledujúcom roku. Slávnostné odovzdávanie cien bude spojené shodnotením ocenených prác a workshopom.
Víťazná esej bude publikovaná včasopise Knižná revue ahonorovaná sumou 100 eur.
Výsledky súťaže budú zverejnené na internetových stránkach vypisovateľov súťaže (Literárne informačné centrum vBratislave, Mesto Šaľa a Mestská knižnica Jána Johanidesa v Šali) aaj jej spoluvypisovateľov (Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja, Úrad Trnavského samosprávneho kraja, Záhorská knižnica v Senici, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave a Malokarpatská knižnica vPezinku). Vprípade záujmu ich bude možné zverejniť na stránkach školských časopisov.
Metodická poznámka keseji ako žánru: Esej nevymedzujeme striktne ako „žáner náučnej literatúry či úvahu, v ktorej sa neobyčajným spôsobom spracúva odborná, najmä kultúrna problematika“ (Wikipédia), ale ako slobodný literárny priestor na vyjadrenie vlastného názoru, postoja či osobnej skúsenosti kmyšlienke Jána Johanidesa, ktorá píšuceho oslovuje.
Viac informácií o súťaži: Dana Podracká dana.podracka@litcentrum.sk, 0908188226