V krajine, kdesa niektorí politici a kňazi snažia obmedzovať ženské ľudské práva, sme sa dočkali knižky, ktorá vyzdvihuje ženskú silu.
ʳܲá Kvapky na kameni ponúka 50 unikátnych príbehov českých a slovenských rebeliek – výnimočných žien, ktoré vybočili z vyšliapaných chodníkov, aby kliesnili cestu neznámym terénom aj pre nás; žien, vďaka ktorým môžeme písať a ilustrovať publikácie alebo sa aj vyjadriť k tomu, ako iné ženy píšu a ilustrujú knihy.
Slovenské a české rebelky
Na knižke z vydavateľstva Albatros spolupracovalo takmer 50 autoriek z Česka a Slovenska. Inšpirovali sa populárnou detskou knihou Eleny Favilli a Francescy Cavallo Good Night Stories for Rebel Girls, ktorá vyšla v slovenskom preklade pod názvom Príbehy na dobrú noc pre rebelky. Koncept knihy je podobný – pútavo spracované krátke príbehy, na ktorých spolupracovali viaceré spisovateľky, bohato ilustrované (takmer) vždy inou ilustrátorkou. Ak na nás aj slovenský preklad Príbehov na dobrú noc pre rebelky mohol pôsobiť značne nedotiahnuto, Kvapky na kameni sú – po formálnej aj obsahovej stránke dobre premyslené a čitateľnejšie. Každý príbeh v rozsahu dve až tri strany je spracovaný pre detských čitateľov pútavým rozprávačským štýlom. Výrazy, ktorým by deti mohli nerozumieť, sú graficky zvýraznené a v krátkom slovníčku pojmov na konci knihy aj stručne vysvetlené. Autorky citlivo narábajú s ťažšími a náročnejšími témami v texte (holokaust, samovražda) citlivo, ale bez zbytočného zľahčovania.
Tvrdohlavosť a sen o lepšom svete
Rôznorodosť aktérok ukazuje, že hrdinstvo má mnoho podôb. Či už sú to odvážne činy židovskej partizánky, ktorá bojovala proti nacistom, tichá a metodická húževnatosť slovenskej výšivkárky, mierumilovný, ale účinný protest moslimskej študentky, jedno majú spoločné – tvrdohlavosť a sen o lepšom, slobodnejšom a spravodlivejšom svete. Hrdinstvo môže byť výbušné ako partizánsky granát, prudké, impulzívne, ale aj vytrvalé, tiché a neústupčivé. Na konci je vždy premena, drobenie starých skál a vznik koryta, cez ktoré môže neskôr pretekať búrlivá rieka.
Zostavovateľky priznávajú, že zaujímavých príbehov by sa určite našlo viac a sú si vedomé, že mnoho pozoruhodných žien sa do užšieho výberu nedostalo. Ale predsa len – kde je Milada Horáková? Jej neprítomnosť vo výbere bije do očí.
Autorky sa snažili spojiť do jedného celku čo možno najpestrejší výber príbehov – sú tu zastúpené priekopníčky emancipácie z prelomu 19. a 20. storočia, ale i mileniálky, židovky, moslimky, kresťanky, feministky, ženy zo skromných sociálnych pomerov, ale aj bohaté aristokratické dcéry, vedkyne, športovkyne, umelkyne, úspešné Rómky, ženy známe, ale aj doteraz takmer nepovšimnuté.
Dva štarty
V úvode autorky reflektujú fakt, že štartovacie čiary mužov a žien nie sú a ani neboli rovnaké, čo je však rovnako dôležité a myslíme si, že v príbehoch zámerne zdôraznené, je fakt, že ani jednotlivé ženy nemali rovnakú štartovaniu pozíciu. Pri inom nastavení sveta a spoločnosti by možno tieto životné osudy nevyzneli až tak výnimočne, často sú tiež príbehmi neúspechu a márneho boja. Predovšetkým sú však o vzopretí sa starým štruktúram a vybočením z predpísanej cesty aj za cenu vylúčenia, odmietnutia, posmechu alebo trestu.
Knihy pre deti a mládež, predovšetkým pre dievčatá, plné silných inšpiratívnych charakterov, sú nesmierne potrebné a aj keď ich počet narastá, stále má tento stav ďaleko od ideálneho. V dobe, keď narastajú snahy oklieštiť práva, za ktoré ženy bojovali častokrát aj s nasadením vlastného života, je dobré pripomínať si ich odvahu – nevieme, kedy ju budeme ešte potrebovať.