膶脥M 沤IJE LITERAT脷RA

膶ÍM 沤IJE LITERATÚRA

Dnes na naše anketové otázky odpovedá literárny vedec, vysokoškolský pedagóg Zoltán RÉDEY, ktorý sa špecializuje na sú膷asnú slovenskú literatúru. Štúdie venované slovenskej poézii z rokov 1990 – 2004 publikoval pod titulom Sú膷asná slovenská poézia v kontexte civiliza膷no-kultúrnych premien v Ústave literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF v Nitre roku 2005. Otázky sú膷asnej slovenskej prózy po roku 1989 zhrnul v diele Sú膷asná slovenská próza v kontexte civiliza膷no-kultúrnych premien (Tam啪e, 2007). Pod木a neho je sú膷asný slovenský román „nateraz skôr v ústraní“, zato do popredia sa dostáva „啪enské písanie“.
* Stáva sa pod木a vás slovenská literatúra ostrovom samým pre seba, alebo sa jej darí  prenika钮 do ka啪dodenného 啪ivota?

– Literatúra (a nielen slovenská) je, aspo艌 v istom zmysle a svojím špecifickým spôsobom, naozaj „ostrovom samým pre seba“. Do literatúry jednoducho „preniká ka啪dodenný 啪ivot“, literatúra je toti啪 tak 膷i onak na takéto prenikanie „odkázaná“, referen膷ne je viazaná na realitu „啪ivotného sveta“ (ktorú za啪ívame v „mode ka啪dodennosti“), v kone膷nom dôsledku teda na ka啪dodenný 啪ivot a jeho „obsah“; pri膷om však naopak to u啪 neplatí, ka啪dodenný 啪ivot – aspo艌 v prípade be啪ného, priemerného 膷loveka (pokia木, pravda, nejde práve o spisovate木a, kritika, teoretika alebo u膷ite木a literatúry) – sa bez problémov zaobíde bez literatúry, bez toho, aby do艌ho prenikala literatúra. 膶itatelia slovenskej literatúry (pokia木 do tejto kategórie nezah艜艌ame aj tú vä膷šinovú 膷itate木skú vrstvu, ktorá sa sústre膹uje na prózy napríklad Táne Keleovej-Vasilkovej, prípadne Matkina) tvoria skuto膷ne malý, nepatrný ostrov膷ek v rámci celkovej populácie.

  • 膶o vám v našom slovenskom literárnom 啪ivote chýba, ako by sa mohla zlepši钮 cesta od tvorby k jej príjemcom?

– Pokia木 ide o literárnu komunikáciu (v rámci slovenského literárneho 啪ivota), „cesty od tvorby k jej príjemcom“ a jej nedostatkov 膷i úskalí – to je veru skuto膷ne na dlhšiu diskusiu. V zásade by sa mi 啪iadalo vari kriticky upozorni钮 na ten najelementárnejší, zakladajúci aspekt celej veci – povedané ve木mi stru膷ne a jednoducho, na problémy so spo木ahlivou funk膷nou distribúciou, pri ktorej by napríklad nebol problém dosta钮 aktuálne, resp. nové tituly (a to myslím domáce, nie napríklad 膷eské) aj v mimobratislavských kníhkupectvách.

Zoltán Rédey