Recenzia
Eva Csandová
09.02.2018

Básničky nie sú výnimočné, no môžu podporiť detskú vnímavosť

Autorka Gabriela Dittelová ponúka svoju tretiu knihu básní pre deti predškolského veku aopäť voverenej spolupráci s ilustrátorkou Zuzanou Lipnickou. Vo vydavateľstve Trio Publishing im už vtejto spolupráci vyšli knihy Knižka pod vankúš (2011) a Roztopašná knižka (2013). Názov najnovšej knihy básničiek Letí, letí, všetko letí... bude pravdepodobne odkazom na metaforickú pravdu, že čas letí rýchlo. Vyzerá to tak, že čas letí nielen pre „dospelákov“, ale aj pre deti, zktorých sú už škôlkari „veľkáči“. Možno aj preto sú básničky vtejto knihe v porovnaní stými predchádzajúcimi ladené viac náučne. Autorka sa vbásničkách zamerala na svet okolo nás apre detských čitateľov to znamená, že je na čase poznať mesiace vroku, dni vtýždni, ročné obdobia aich charakteristiky.

Pri prvom listovaní ma kniha zaujala celoplošnou farebnosťou stránok a dostatočne veľkými obrázkami ipísmenami. No po prečítaní som nemala pocit, že by bola niečím, čo sme tu ešte nemali, niečím, čo by som snadšením mohla odporučiť pre rodičov či učiteľky vmaterských školách. Básničky, ikeď milé aveselé, sú obyčajné. Chýba im onen emocionálny náboj, zábavná interakcia smalým detským čitateľom či poslucháčom, ktorá by mu pomohla nadviazať užšiu citovú väzbu stextom. Vpredchádzajúcich počinoch autorky bolo zemocionálneho iinterakčného hľadiska vbásničkách viac badať pridanú stimulačnú hodnotu, ktorú vliteratúre pre deti predškolského veku očakávam.

Sknihou sa napriek tomu dá pekne pracovať, text i ilustrácie vsebe skrývajú rôzne prvky rozvíjania literárnej gramotnosti, apri bujnejšej fantázii môžeme vidieť dokonca iodkazy na známe literárne diela afilmy (alebo som to len ja, komu obrázok strašiaka spríznačným nápisom HEŠ pripomína toho známeho zČarodejníka krajiny Oz aLesná ozvena zas Shreka?).

Rovnako ako predchádzajúce knihy detských básničiek autorky Gabriely Dittelovej, aj táto kniha vyšla ako súčasť projektu Analfabeta Negramotná/Čítame s porozumením. Kpublikácii by čoskoro mala vyjsť bezplatná metodická príručka (včase, keď som mala knihu vrukách, ešte nevyšla) určená nielen deťom, ale aj (alebo najmä) ich dospelým partnerom pri čítaní. Má za úlohu pomôcť pri orientovaní sa vtéme a budovaní zručnosti čítania s porozumením atvorivého čítania. Príručky pripravuje odborníčka, literárna vedkyňa Timotea Vráblová, ktorá pôsobí v Ústave slovenskej literatúry SAV, a prednáša tiež detskú literatúru a psychológiu detského diváka na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave. Pravidelne tiež recenzuje detskú knižnú tvorbu, je autorkou viacerých vzdelávacích projektov a autorsky spolupracuje s vydavateľstvom Trio Publishing na tvorbe metodických príručiek. Od roku 2010 pôsobí ako prezidentka Slovenskej sekcie Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) a od roku 2012 pracuje aj vo Výkonnom výbore IBBY.

Projekt má symbolický názov podľa prvej knihy v tomto edičnom rade – Analfabeta Negramotná (2011) od Jána Uličianskeho. Hlavná postava Betka Bábiková, s prezývkou Beta Analfabeta, sa v knižnici stretne s rôznymi hrdinami detských príbehov a vnútorne s nimi rastie a dozrieva. Projekt má podporiť návyky detí vnímať čítaný text sporozumením, a to prostredníctvom vydávania kvalitných domácich diel pre detského čitateľa od najmenšieho po dospievajúceho. K jeho nesporným pozitívam patrí, že pomáha rozvíjať čitateľské schopnosti, skúsenosti a vnímavosť.

Eva Csandová