Od Zvieraťa cez Zem k ČDZu
ČDZ
Bratislava, Ikar 2005
Edičný poradca Robert Winston
Preklad Jana Brožíková, Róbert Hrebíček, Viktor Krupa, Ida Prokopčáková
Tretia zo série rodinných encyklopédií sa stala vyhľadávanou septembrovou novinkou vnašich kníhkupectvách. Na 512 stranách avdeviatich kapitolách (Pôvod, Evolúcia, Telo, Myseľ, Kolobeh života, Spoločnosť, Kultúra, Národy, Budúcnosť človeka) táto kniha vytvára presvedčivú panorámu poznatkov očloveku – spolu spredchádzajúcimi encyklopédiami sa tak dovedna na 1656 stranách podarilo vydavateľstvu Ikar ponúknuť slovenským čitateľom reprezentatívnu sumu informácií zodpovedajúcim súčasnosti.
Po atraktívnom Zvierati aúspešnej Zemi vyšlo vydavateľstvo Ikar s ďalšou unikátnou obrazovou encyklopédiou ČDZ. Podobne ako predchádzajúce dva tituly aj túto encyklopédiu zdobí grafické majstrovstvo. Výber a usporiadanie obrázkov avôbec farebná stránka publikácie pôsobí na čitateľa neodolateľne už od prvého dotyku. Je tu všetko premyslené: dômyselné rámčeky s poučeniami, umiestnenie máp, ba aj inštalovanie celostranových akoby veľkých plátien starých majstrov. Vďaka tejto grafickej bravúre apremyslenej kompozícii sa knihe určite potešia nielen rodení estéti a estetici, ale súžitkom si ju môžu „prečítať“ aj menej gramotní čitatelia: takí, čo neradi čítajú.
Vobrázkoch, ale aj v texte, ktorý nachádzame medzi fotokolážami afotoobrazmi, je skutočne veľa „človečieho“. Možno však, že nie všetkým sa bude zdať publikácia tematicky vyvážená. Niektorí môžu mať pocit, že je tam príliš veľa otele amenej oduši, priveľa medicínskych informácií amenej očloveku ako osociálnej, filozofickej a filozofujúcej, teologickej apredovšetkým komunikujúcej bytosti. Keď sa však zoznámime sprofesionálnou kariéroupána edičného poradcu, hlavného šéfa knihy, Roberta Winstona, pochopíme toto jej vyústenie. Ide o jedného znajlepších svetových odborníkov na pôrodníctvo. Treba však spravodlivo uviesť, že téma reči akomunikácie sa vynára na mnohých ďalších miestach knihy. Veď aj v „telesných“ pasážach nájdeme tvrdenie, že „najväčším ľudským objavom je pravdepodobne reč“ alebo že „iba vďaka reči si vytvorili ľudia kultúru“.
Oencyklopédii ČDZ platí, že je to unás prvá kniha, ktorá vtakomto širokom spektre anajmä vtakej komplexnosti ponúka populárny úvod do vied očloveku. Keďže ide navyše o úvod, ktorému môže každý rozumieť, je to pozvanie do lektúry, ktoré ťažko odmietnuť. Ide o pútavý príbeh ľudstva od jeho prvých začiatkov, ktorý sa nekončí ani vprítomnosti, ale smeruje i do budúcnosti. Aide aj o naše príbehy: od nášho narodenia až po náš skon. Encyklopedická publikácia ČDZ je kniha „miniatúr“ iväčších kapitol, ktorá rozoberá najdôležitejšie aspekty ľudskej existencie. Nájdeme tu presné poznatky otele iduši, o kultúre ispoločnosti, pestrofarebný obraz zo života viac ako 300 národností aetník zcelej zemegule, veľkých imalých. Tie čo kvitnú itie, čo sú vohrození, ich náboženstiev ajazykov, ale aj rituálov aodevov. Heslá onárodoch sú koncipované trochu folkloristicky, ale také sú vpodstate všetky (nielen oSlovákoch).
Kniha hovorí aj otom, že naše telo funguje takmer zázračne asila ľudského ducha je skutočne neobmedzená iže mnohé z tajomstiev ľudského života sme už odhalili. Ale zároveň platí – zknihy sa dá vyčítať aj to – že človek napriek všetkému ostáva krehkou nádobou.
Dôležité je napokon povedať, že encyklopédia ČDZ obsahuje najaktuálnejšie anajmodernejšie poznatky očloveku ajeho svete, na čom má zásluhu aj vydavateľstvo Ikar, ktoré ju vydalo takmer rýchlosťou blesku (veď od pôvodného vydania diela uplynuli iba mesiace). Je pravda, že kmnožstvu informácií očloveku sa dostaneme napr. aj na internete, ale tam si nemôžeme byť vždy istí, či sú spoľahlivé ačerstvé. A encyklopédia ČDZ podáva iba tie poznatky, ktoré sú overené a preverené. Vysokú úroveň encyklopédie potvrdzuje pritom nielen grafika apôvodný text, ktorý je presný ipútavý, ale aj starostlivý preklad tých, čo dielo pretlmočili do slovenčiny. Treba preto vzdať hold nielen britskému autorskému aporadcovskému kolektívu, ale i vydavateľstvu Ikar za profesionalizmus a dobrú ruku pri výbere titulu i spolupracovníkov, ako aj elitným prekladateľom, ktorí sprehľadom zvládli všetky prekladateľské aterminologické úskalia.
Publikácii by sme mohli zaželať, aby čo najlepšie poslúžila svojmu cieľu aaby sa dostala do každej slovenskej domácnosti. Hoci svojou kvalitou iestetickým vyznením „na to má“, asi by to bolo ako-tak reálne iba vtedy, keby bola jej cena ešte opolovicu nižšia... To je však už iná téma.
Slavomír Ondrejovič
Encyklopédia ČDZ stojí 1399 Sk