Ronald Bergan: Film. Veľký ilustrovaný poradca
Čť očeskom aslovenskom filme napísal Pavel Hlavatý
Preklad Ivana Musilová ,Zuzana Viňanská, Jaroslav Hochel
Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2008
Hovorieva sa, čo nemáte vhlave, nájdete vlexikóne. Anie je dôležité, či steodborník alebolaik. Dôležitá je istá dávka nadšenia aočarenia, ktoré vás vedú ktomu, že sa chcete dozvedieť viac opredmete svojho záujmu. Vydavateľstvo Slovart vyšlo vústrety tejto, nazdávam sa, že nemalej skupine čitateľov edíciou Veľký ilustrovaný poradca avnej publikáciami špecializovanými na najrozmanitejšie témy, či už ide napríklad oklasickú hudbu, architektúru, víno, psov alebo liečivé rastliny. Najnovšie vzbudil pozornosť zväzok Film.
Renomovaný filmový historik akritik Ronald Bergan najprv pútavo rozpráva Príbeh filmu od jeho zrodu vroku 1895 až po súčasnosť . Skratkovito predstavuje svetové filmové štúdiá, vprvom rade Hollywood, ale napríklad aj filmové hnutia ako Nová vlna, Dogma 95 či rozvoj filmových technológií vrcholiacich digitalizáciou,nastoľuje aj otázku sexu anásilia na filmovom plátne, ale ajcenzúry.
Vdruhej časti Ako sa robia filmy nám dovoľuje zasvätene nahliadnuť do zákulisia pojmov ako sú predprodukcia, produkcia a postprodukcia. Dozvieme sa oceste filmu od námetu ascenára ku konečnému výsledku a distribúcii, ako aj oľuďoch, ktorí sa na nej podieľajú v samom štábe či mimo neho. Mimochodom, posledným heslo vtejto časti je Úloha filmového kritika.
Tretiu časť tvoria Filmové žánre. V jej 25 kapitolkách sa dozvieme viac oavantgardnom,akčno-dobrodužnom, animovanom, tínedžerskom, životopisnom či gangsterskom filme, kostýmovej dráme, sci-fi afantasy, muzikáli, westerne, komédii alebo melodráme atď., ako aj viac o pojmoch film noir, kultový film či filmový seriál a filmováséria.
Čť Svetová kinematografia približuje v21 kapitolách filmové dianie vrôznych kútoch sveta anajzaujímavejšie filmy atvorcov tej-ktorej oblasti či krajiny.
Encyklopédii asi najviac zodpovedajú časť Režiséri od Apo Zs profilmi afilmografiami 200 najlepších režisérov sveta a časť100 najlepších filmov – chronologický sprievodca najdôležitejšími filmami všetkých čias.
Včase, keď sa vmédiách jednostaj hovorí ooceneniach, ako Oscar či Cesar alebo filmových festivaloch je výbornou pomôckou aj časť Filmové ceny .
Za mimoriadne významné považujem, že vydavateľ pôvodnú publikáciu rozšíril o časť Český aslovenský film, ktorú napísal Pavel Hlavatý. Do slovenčiny u preložil avýznamne doplnil filmový kritik apublicista Jaroslav Hochel, ktorý bol zároveň zodpovedným redaktorom celej publikácie. Nazdávam sa, že práve vďaka jeho prehľadu odianí vo filmovom svete nemali prekladateľky zangličtiny Ivana Musilová aZuzana Viňanská problémy snázvami filmov, pri ktorých sa originál neraz líši od toho, ktorý používa naša distribúcia.
Plusom publikácie je aj pôsobivá grafická úprava a bohatý fotografický materiál sobsažnými titulkami. Za zmienku stoja aj tabuľky s chronologickým prehľadom filmových udalostí alebo tie s označením ǰúč, snázvami filmov , ktoré si zaslúžia pozornosť, či Kto je kto na scéne ap.
Orientácii čitateľa vknihe pomáha stručný DZí vybraných termínov zoblasti filmovej techniky a kritiky a,samozrejme, Register.
Bez ohľadu na to, či vnímate film ako súčasť zábavného priemyslu alebo umenie, či ste laik alebo sa zaoberáte touto oblasťou profesionálne, nazdávam sa, že kniha Film vám má čo ponúknuť.
Elena Ťapajová