Recenzia
Henrieta Stankovičová
07.01.2005

Balóny pani Barusovej – Marianna Grznárová – O detstve a iných snoch

O detstve a iných snoch

Odetstve ainých snoch

Marianna Grznárová: Balóny pani Barusovej

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2004

Poetka i prozaička Marianna Grznárová sa dostala do povedomia čitateľskej verejnosti predovšetkým ako autorka literatúry pre deti amládež, najmä nezabudnuteľnou ačitateľsky úspešnou knihou Maťko aKubko. Aktuálne sa na slovenskom literárnom trhu objavuje kniha krátkych próz pre dospelých Balóny pani Barusovej. Tvoria ju štyri poviedky: Ჹ屹áԲ, óDZ, Ukulele a Balóny pani Barusovej a všetky sa vyznačujú sviežosťou,nenáročnosťou ašpecifickým humorom. Situované sú do prostredia južného Slovenska do obdobia 50. akrátko aj 60. rokov 20. storočia. Vtedajšia politická situácia sa však do textu nepremieta. Postavy apostavičky žijú vlastným životom avlastnými problémami, akoby izolovane. Jedinými „kultúrnymi“ ustanovizňami tohto svojrázneho spoločenstva sú kostol, kino aobchod.

Poviedky sú skutočne husto zaľudnené svojráznymi postavami apostavičkami, silne zrastenými skrajom „dolniackeho“ regiónu. Autorka dosahuje humor dôsledným skĺbením situačnej icharakterovej komiky. Nositeľom tej druhej je napríklad poštár Linka, ktorý sa aj napriek teplu vpriekope prikrýva svojím bicyklom, keď pravidelne prehráva boj salkoholom na svojej poštárskej trase. Rovnako okrskár Stojka, „orgán bezpečnosti“, ktorý spočiatku neúspešne bojuje proti domácemu páleniu alkoholu aslužobnou pištoľou zabíja svoje prasce i sliepky. Rovnako rodina Čepcová, anapokon aj pani Barusová, ktorá predáva balóny acukrovú vatu – a „balónmi“ láka nielen deti, ale predovšetkým mužské oči...

Humorné situácie miestami nadobúdajú až tragikomický rozmer. Autorka má zmysel aj pre iróniu, či sebairóniu vlastného kraja a spoluobčanov. Napriek tomu, že knihu by sme primárne mohli charakterizovať ako oddychové čítanie, osloví nás aj hĺbka autorkinho postrehu.

Henrieta Stankovičová