Preklad Matúš Kyčina
Ikar 2013
Anna Arutunyanová sa narodila v Rusku, ale vyrastala v Spojených štátoch amerických. Ruskú politickú scénu sleduje ako vyslaná reportérka vyše desať rokov. Knihu Putinovo tajomstvo dopísala takpovediac v predvečer prezidentských volieb, ktoré, ako už dnes vieme a autorka to správne predvídala, po svojom prechodnom účinkovaní v úlohe premiéra opäť vyhral Vladimír Putin. Arutunyanová sa v diele podujala na kritickú analýzu súčasného ruského spoločenskopolitického systému, v ktorom Putin zohráva nemalú úlohu. Vďaka bohatej reflexívnosti niektoré udalosti rozoberá ako prípadové štúdie, svoje dokazovania podopiera množstvom autentických výpovedí a korešpondujúce názory odborníkov precízne zaznamenáva v použitých prameňoch na konci každej kapitoly.
Samotnú analýzu autorka rozdelila na štyri časti. V prvej rozoberá akúsi nimbu všemocnosti a dokonalosti, vytváranú okolo Putina ľuďmi, ktorí sa s ním stretli alebo majú stretnúť. Veď aj cári sa kedysi povýšili až na akési vzdialené božstvá na zemi… V druhej časti č&ܳٱ; sa zaoberá vzťahmi vládnucej vrstvy, silových zložiek a radových občanov. Pre nezasvätených by sa tretia časť Bojari mohla podľa názvu zdať obsahovo podobnou predchádzajúcej. Lenže podnikateľská vrstva oligarchov, s ktorými Putin vyplával na politické výslnie, má oproti silovým zložkám systému úplne odlišné postavenie. Kto sa chce zrazu stať čestným podnikateľom alebo jeho ambície začnú byť politicky privysoké, toho systém zruinuje… V poslednej časti svojho prenikavého vhľadu do fungovania systému sa autorka sústredila na zámerné i nezámerné pôsobenie rôznych občianskych a politických zoskupení, ktoré svojou činnosťou pomáhajú zbožštiť súčasného panovníka v očiach bežnej populácie.
Kniha prenikavo približuje stav vecí verejných i poloverejných v jednej šestine sveta. Nezaujme iba politologicky orientovaných čitateľov, ale mala by byť aj akýmsi doplnkovým čítaním pre každého podnikateľa zvažujúceho podnikanie v Rusku, pre študentov histórie, sociológie a tiež pre všetkých milovníkov fundovaných analýz – aj preto, že mnohé opisované pomery až krikľavo pripomínajú tie naše, domáce.